Art. 5. - Wyłączenia z Ordynacji Zamoyskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.74.666

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 1936 r.
Art.  5. 4

1) 5
Udziela się Maurycemu Ordynatowi Zamoyskiemu i jego wierzycielom, wymienionym w art. 3 ust. 2, terminu do dnia 31 grudnia 1936 r. na zawarcie układów dobrowolnych o przekazaniu w naturze na własność poszczególnym wierzycielom, lub ich grupom, na spłatę ich wierzytelności części wyłączonych na podstawie art. 3 obszarów. Upoważnia się Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych do przedłużenia tego terminu jeszcze o jeden rok. Układy dobrowolne podlegają zatwierdzeniu przez delegatów, wyznaczonych w tym celu przez Ministra Skarbu i Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych; obowiązkiem tych delegatów jest również sprawowanie kontroli nad wykonaniem układów. Dla przeniesienia prawa własności gruntu, nabywanego przez wierzyciela zgodnie z zatwierdzonym przez delegatów układem dobrowolnym, nie jest wymagane zezwolenie urzędów ziemskich, przewidziane w art. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 września 1919 r. normującego przenoszenie własności nieruchomości ziemskich (Dz. U. R. P. Nr. 73, poz. 428). Wszystkie wpływy gotówkowe ze sprzedaży gruntów, wyłączonych na zasadzie art. 3, winny być wpłacane na odrębny rachunek bieżący w Państwowym Banku Rolnym, którymi Maurycy Ordynat Zamoyski, lub upoważnione przez niego osoby będą mogły dysponować jedynie za każdorazową zgodą delegatów Ministra Skarbu i Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych. Wpływy te mogą być użyte po pokryciu kosztów administracji i likwidacji, wyłącznie na spłatę wierzycieli zgodnie z zatwierdzanemi układami. Warunek ten powinien być zamieszczony we wszystkich umowach przyrzeczenia sprzedaży i aktach kupna - sprzedaży, dotyczących gruntów, wyłączonych na zasadzie art. 3, pod rygorem nieważności tych umów i aktów. Wynagrodzenie delegatów w wysokości ustalonej przez właściwych ministrów, uważane będzie za składową część kosztów likwidacji.
2)
Żaden układ nie może być zatwierdzony przez delegatów, zanim nie zostanie zawarty układ, względnie układy pomiędzy Maurycym Ordynatem Zamoyskim a wierzycielami, reprezentującymi przynajmniej trzy czwarte ogólnej sumy uprzywilejowanych wierzytelności z tytułu pracy. Wierzytelności z tytułu pracy podlegają w całości uregulowaniu z pierwszeństwem przed wszystkiemi innemi wierzytelnościami oraz mogą być zaspokojone zarówno przekazaniem wyłączonych gruntów w naturze, jak i gotowizną, uzyskaną z realizacji wyłączonych gruntów i drzewostanów. Jeżeli zasadnicze wynagrodzenie pracownika przekraczało sumę 1.500 zł miesięcznie, to nadwyżka tego wynagrodzenia, jak również wszelkiego rodzaju tantjemy i prowizje nie korzystają z tego przywileju. Sumy wypłacane pracownikom po dniu 29 sierpnia 1932 r. zalicza się przedewszystkiem na należne po tym terminie wynagrodzenie, następnie dopiero na poczet uprzywilejowanych należności.
3)
Jeżeli w terminie, ustalonym na zasadzie ustępu pierwszego, nie zostaną zawarte układy dobrowolne ze wszystkimi wierzycielami, których wierzytelności podlegają spłacie w trybie art. 3 lub z częścią tych wierzycieli, z wyłączonych z mocy art. 3 obszarów gruntów, względnie z ich części nie przekazanej; w trybie układów dobrowolnych wierzycielom, utworzony zostanie fundusz zaspokojenia wierzycieli Ordynacji Zamoyskiej, o czem będzie uczyniona wzmianka w wykazie hipotecznym wyłączonych gruntów. Administracja i likwidacja tego funduszu przekazana będzie na zasadach komisu Państwowemu Bankowi Rolnemu na warunkach i w trybie, który ustala Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.
4)
Z uzyskanych z likwidacji funduszu sum, po pokryciu przez Państwowy Bank Rolny kosztów administracji i likwidacji oraz prowizji Państwowego Banku Rolnego, spłacone zostaną przez Państwowy Bank Rolny przedewszystkiem i z pierwszeństwem przed wszystkiemi innemi wierzytelnościami wszystkie należności z tytułu pracy, niezaspokojone w trybie układów dobrowolnych, reszta zaś uzyskanych sum podlegać będzie podziałowi pomiędzy wierzycieli Ordynacji Zamoyskiej, objętych art. 3 ust. 2, a niezaspokojonych w trybie układów dobrowolnych. Sumy te przekazywane będą przez Państwowy Bank Rolny do depozytu Sądu Okręgowego w Warszawie dla podziału pomiędzy wierzycieli w trybie art. 800, 801, 803 - 807 Kodeksu Postępowania Cywilnego z roku 1932, ze zmianami, wynikającemi z niniejszego rozporządzenia.
(5)
Jeżeli po zaspokojeniu wszystkich wierzytelności pozostanie nadwyżka, nadwyżka ta przelana zostanie przez Państwowy Bank Rolny na fundusz żelazny Ordynacji Zamoyskiej w Banku Polskim.
6)
Jeżeli natomiast, całkowita suma, uzyskana z realizacji obszarów wyłączonych, nie wystarczy dla całkowitej spłaty wierzytelności, przewidzianych w art. 3, niezaspokojonym wierzycielom przysługiwać będzie prawo poszukiwania niepokrytych części ich wierzytelności na majątku Maurycego Ordynata Zamoyskiego, nie należącym do składu Ordynacji Zamoyskiej.
4 Art. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 1933 r. (Dz.U.33.64.482) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 25 sierpnia 1933 r.
5 Z dniem 28 sierpnia 1934 r. termin na zawarcie układów dobrowolnych, przewidzianych w nin. artykule przedłuża się do dnia 29 sierpnia 1935 r. ze skutkami prawnemi, przewidzianemi w art. 5 i 6 nin. rozporządzenia, zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 23 sierpnia 1934 r. w sprawie przedłużenia terminu na zawieranie układów dobrowolnych pomiędzy Ordynatem Zamoyskim a jego wierzycielami (Dz.U.34.75.713).

- zmieniony przez art. 1 dekretu z dnia 1 sierpnia 1935 r. (Dz.U.35.59.382) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 10 sierpnia 1935 r.

Z dniem 30 czerwca 1936 r. termin na zawarcie układów dobrowolnych, przewidziany w nin. artykule przedłuża się do dnia 31 grudnia 1937 r. ze skutkami prawnymi, przewidzianymi w art. 5 i 6 nin. rozporządzenia, zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 12 czerwca 1936 r. w sprawie przedłużenia terminu na zawieranie układów dobrowolnych pomiędzy Ordynatem Zamoyskim a jego wierzycielami (Dz.U.36.49.354).