Art. 85. - Wykonywanie ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.26.266

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1925 r.
Art.  85.

Utrwalenie na gruncie granic poszczególnych działek na podstawie zatwierdzonego projektu scalenia, dokonać winien z. reguły geometra prowadzący, prace pomiarowe przy scaleniu, zgodnie z przepisami technicznemi, obowiązującemi w tym względzie w urzędach ziemskich, i w terminie wskazanym przez okręgowy urząd ziemski. Przy powyższem utrwalaniu granic winni być obecni:

a)
poszczególne rady uczestników scalenia,
b)
przedstawiciele poddanych scaleniu dóbr ziemskich (obszarów dworskich) oraz
c)
właściciele, względnie ich pełnomocnicy posiadłości przylegających do gruntów scalonych.

Wezwanie powyższych osób do sławienia się przy utrwalaniu granic przesyła powiatowy urząd ziemski. Nieobecność wezwanych nie wstrzymuje biegu czynności. Protokół utrwalenia granic, spisany przez geometrę wykonywującego te czynności podpisują osoby przyjmujące udział w utrwaleniu granic, poświadcza zaś ten protokół, komisarz ziemski.

§  86.
W dniu zakończenia prac nad utrwaleniem granic na gruncie zjeżdża na miejsce komisarz ziemski i w obecności geometry na specjalnie w tym celu zwołanem zebraniu ogólnem uczestników scalenia ogłasza zebranym, że od tej chwili przestają być oni posiadaczami poprzednio posiadanych gruntów, natomiast' stają się nimi w stosunku do gruntów wydzielonych im według zatwierdzonego projektu scalenia. Nadto komunikuje zebranym przepisy art. 32 ustawy i § 29 (ustęp końcowy) rozporządzania niniejszego, a o ile scalane grunty nie miały urządzonej hipoteki - zaznajamia uczestników scalenia z ich prawami i obowiązkami, wypływającemu z art. 40 ustawy.

O wykonaniu powyższych czynności powiatowy urząd ziemski zawiadamia niezwłocznie okręgowy urząd ziemski, który po ustaleniu wysokości należnej od każdego uczestnika scalenia opłat za przeprowadzenie scalenia, przesyła im, zgodnie z przepisami § 30 p. b) rozporządzenia niniejszego, nakaz płatniczy, oraz jednocześnie zawiadamia poszczególne rady uczestników scalenia o ich rozwiązaniu, a następnie zarządza w możliwie najkrótszym czasie wykończenie pierworysu scalonych gruntów (p. a) §58) oraz sporządzenie planu nowego stanu posiadania, zgodnie z obowiązującemi w tym względzie w urzędach ziemskich przepisami technicznemu Wyżej pomienione dokumenty pomiarowa wraz z rejestrem pomiarowym po scaleniu (załącznik do planu nowego stanu posiadania), po stwierdzaniu ich zgodności z zatwierdzonym projektem scalenia (art. 27 ustawy) podlegają zatwierdzeniu przez okręgowy urząd ziemski.

§  87.
Sprostowanie wpisów w tabelach likwidacyjnych i aktach nadawczych polegać będzie na dołączeniu co oryginałów tych dokumentów odpisu orzeczenia okręgowej komisji ziemskiej, zatwierdzającego projekt scalenia wraz z rejestrem pomiarowym po scaleniu, które w tym celu okręgowy urząd ziemski winien, po zatwierdzeniu dokumentów pomiarowych (§ 86), przesłać do Ministerstwa Reform Rolnych.
§  88.
Dokonanie czynności przewidzianych w art. art. 8, 34 i 39 ustawy, oraz skreślenie ostrzeżenia (adnotacji) o wdrożeniu postępowania scaleniowego (art. 17 ustawy) uskuteczni właściwy do tego sąd trybem wskazanym w przepisach obowiązującej w danej miejscowości ustawy hipotecznej. W tym celu okręgowy urząd ziemski prześle do sądu swój w tym względzie wniosek, wraz z odpisem prawomocnego orzeczenia okręgowej komisji ziemskiej, zatwierdzającego projekt scalenia.

Oprócz powyższego, celem uzgodnienia dokumentów katastralnych z wynikami scalenia (ustęp końcowy art. 9 ustawy), okręgowy urząd ziemski prześle do urzędu ewidencji katastru odpis wspomnianego orzeczenia okręgowej komisji ziemskiej wraz z odrysem planu nowego stanu posiadania (§ 85).