Art. 71. - Wykonywanie ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.26.266

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1925 r.
Art.  71.

Po zakończeniu czynności klasyfikacyjno-szacunkowych, oraz ustaleniu na gruncie i pierworysie granic wyłączanych ze scalenia gruntów (§§ 3-7), prowadzący prace pomiarowe geometra przystępuje do sporządzenia szczegółowego rejestru pomiarowo-szacunkowego przed scaleniem (p. c) § 58), który winien wyszczególniać obszar wszystkich gruntów każdego uczestnika scalenia, położonych na obszarze scalenia oraz szacunek jego gruntów, oddanych do scalenia z podziałem na stan posiadania w każdej jednostce administracyjnej; nadto w powyższym rejestrze winny być wymienione wszelkie służebności (serwituty), przynależne do poszczególnych gruntów każdego uczestnika scalenia. Na terenie b, zaboru rosyjskiego, o ile obszarem scalenia są objęte grunty t. zw. włościańskie, w powyższym rejestrze winien być jednocześnie wyszczególniony stan posiadania uczestników scalenia w każdym poszczególnym numerze tabelowym, z podziałem na grunty ukazowe i zaserwitutowe.

§  72.
Stwierdzenie starego stanu posiadania następuje na specjalnie zwołanern zebraniu wszystkich uczestników scalenia, bez względu na liczbę. obecnych, w sposób następujący:
  1)
każdemu z uczestników scalenia winien być ogłoszony obszar gruntów posiadanych przez niego na całym obszarze scalenia, wraz z przynależnemi do tych gruntów służebnościami, z wyszczególnieniem stanu posiadania w każdej jednostce administracyjnej, oraz ogłoszona wysokość szacunku jego gruntów, poddawanych scaleniu z wyszczególnianiem obszaru i szacunku każdej klasy i rodzaju użytków;.
  2)
wszelkie reklamacje uczestników scalenia w przedmiecie mylnego ustalenia starego stanu posiadania winny być, po uprzedniem wysłuchaniu w przedmiocie wyniku pomiarów oświadczenia geometry prowadzącego roboty pomiarowe, oraz po zbadaniu dowodów, stwierdzających tytuł własności (posiadania) reklamującego uczestnika scalenia, przez komisarza ziemskiego na tym zebraniu niezwłoczni rozpatrzone i ujawnione błędy w operacie - poprawione;
  3)
z przebiegu powyższych czynności winien być sporządzony protokół, w którym należy wyszczególnić wszystkie nieuwzględnione reklamacje uczestników scalania, oświadczenie geometry, prowadzącego robot/ miernicze oraz umotywowaną opinją komisarza ziemskiego;
  4)
rejestr pomiarowo-szacunkowy przed scalaniem uzgodniony z wynikami wyżej pomienionego stwierdzenia stałego stanu posiadania, winian być podpisany przez sporządzającego rejestr geometrę oraz komisarza ziemskiego.

O ile w protokóle ustalenia starego stanu posiadania stan ten zostanie stwierdzony niezgodnie z życzeniem którejkolwiek z osób zainteresowanych, osobie tej przysługuje prawo w ciągu dni 14-stu od dnia przewidzianego w p. b) art. 25 ustawy zebrania uczestników scalenia zaskarżyć przed komisarzem ziemskim dotyczące tej osoby ustalenie starego stanu posiadania, a komisarz ziemski winien przekazać okręgowej komisji ziemskiej odnośne akta celem ustalenia stanu posiadania, którego dotyczy zaskarżenie. Niezaskarżony w powyższym terminie, względnie ustalony przez okręgową komisję ziemską, stan starego posiadania staje się bezspornym i nie może już być kwestjonowany przez strony w dalszem postępowaniu scaleniowem.

Do art. 27.

§  73.
Przed przystąpieniem do opracowania Szczegółowego projektu scalenia (p. d § 58), komisarz ziemski winien zaznajomić się z życzeniami uczestników scalenia ustalić ich wnioski w przedmiocie projektu scalenia, dokompletować dowody, stwierdzające tytuły własności (posiadania) oraz ustalić-przy współudziale geometry prowadzącego prace pomiarowe, łącznie z radą uczestników względnie z delegatami tych rad i przedstawicielami scalanych dóbr ziemskich (obszarów dworskich) - główne wytyczna do projektu scalenia, jako to: zasady wyprostowania starych lub ustalenia nowych granic poszczególnych jednostek administracyjnych; kierunek i przybliżone położenie dróg na scalanym obszarze, a zwłaszcza dróg, przy których leżeć będą przyszłe siedliska (osiedla) uczestników scalenia; zasady rozmieszczenia scalanych działek i t. p.

Wyżej wyszczególnione czynności komisarz ziemski winien bezwzględnie przeprowadzić przed ostatecznem stwierdzeniem starego stanu posiadania uczestników scalenia.

§  74.
Ogólne wytyczne profiktu scalenia, oparte na wyniku uprzednio przeprowadzonych dochodzeń (§§ 55-73) i w miarę potrzeby uzgodnione z opinją powoływanych do tego fachowych urzędów winny być ujęte w specjalnym protokóle, który komisarz ziemski wręcza geometrze prowadzącemu prace miernicze, w celu opracowania szczegółowego projektu scalenia i ułożenia rejestru pomiarowo-szacunkowego po scaleniu (pp. d) i e) § 58).
§  75.
Przy opracowaniu szczegółowego projektu scalenia między innemi przestrzegać należy:
a)
aby nowa sieć dróg była możliwie najkrótsza i umożliwiała dostęp do wszystkich scalonych działek, jak również do najbliższych dróg publicznych;
b)
aby powyższe drogi i ulice były możliwie proste i szerokość ich nie była mniejsza od norm następujących:

1) dla dróg komunikacyjnych ogólnych i ulic wiejskich -12 metrów,

2) dla dróg komunikacyjnych wewnętrznych (służących wyłącznie dla komunikacji miejscowego - 9 metrów i

3) dla dróg dojazdowych - 3 metry;

c)
aby plan scalenia umożliwiał pobudowania się wzdłuż dróg oraz przeprowadzenie wspólnych urządzeń kanalizacyjnych i innych użyteczności publicznej, wreszcie d) aby rozkład i położenie projektowanych budowli odpowiadały względom ogniowym, sanitarnym, komunikacyjnym i wogóle bezpieczeństwa publicznego oraz aby na terenie przyszłych siedlisk (osiedli) opady atmosferyczne, kanały i ścieki miały należyty odpływ, względnie aby można je było ująć w należyty system.
§  76.
Szczegółowy projekt scalenia, sporządzony jako odrys z pierworysu na kalce płóciennej, winien uwidoczniać:
  1)
dotychczasowe granice każdej jednostki administracyjnej, objętej obszarem scalenia;
  2)
istniejące drogi, rowy, rzeki i t. p.;
  3)
kontury poszczególnych użytków rolnych;.
  4)
linja klasyfikacyjne wraz z oznaczeniem poszczególnych klas, ustalone na gruncie przez komisję szacunkową {§ 62);
  5)
granice ustalonych na obszarze seplenią wyłączanych gruntów (§ 57);
  6)
projekt zamierzonego wyprostowania starych, względnie ustalenia nowych granic poszczególnych jednostek administracyjnych (§§ 14 i 15);
  7)
działki gruntów projektowanych na cele miejscowej użyteczności publicznej (§ 16);
  8)
dokonane lub dokonywane, względnie projektowane do wykonania, niezbędne meljoracje: nowe rowy odwadniające lub nawadniające, kontury nieużytków przeznaczonych do zalesienia i t, p. (§ 17);
  9)
projekt nowej sieci dróg i dojazdów (§ 18), wreszcie
  10)
szczegółowy projekt scalonych działek (równoważników) z oznaczeniem ogólnego obszaru każdej działki, projektowanej do oddania poszczególnym uczestnikom wzamian za oddane do scalenia grunty (§ 10):

Wszelkie, mogące wypłynąć przy ustalaniu wytycznych projektu scelenia, względnie przy opracowaniu szczegółów tego projektu, rozbieżności zdań pomiędzy geometrą wykonawcą, a komisarzem ziemskim rozstrzyga ostatecznie delegowany w tym celu urzędnik okręgowego urzędu ziemskiego.

§  77.
Do opracowanego w wyżej wymieniony sposób projektu scalenia (§ 75) winien być dołączony rejestr pomiarowo-szacunkowy po scaleniu (p. e § 53), który sporządzać należy dla każdej jednostki administracyjnej oddzielnie, z wyszczególnieniem obszaru i szacunku gruntów przeznaczonych dla każdego uczestnika scalenia, wzamian za oddane do scalenia grunty, oraz gruntów tychże uczestników wyłączonych ze scalenia, lecz położonych na obszaru scalenia.

Nadto w powyższym rejestrze należy wymienić każdemu poszczególnemu uczestnikowi scalenia wszystkie utrzymane nada], względnie nowoustanowione przy scaleniu służebności, oraz te służebności, które na skutek scalania, jako zbędne, ulegają likwidacji (§ 22).

§  78.
Sporządzone zgodnie z wymaganiami §§ 71, 75, 77 rozporządzenia niniejszego rejestry pomiarowo-szacunkowa przed i po scaleniu, pierworys pomiaru i szczegółowy projekt scalenia stanowią wymagane w myśl pp. a i c art. 27 ustawy dokumenty scalenia, które dla całości projektu winny być uzupełnione przez komisarza ziemskiego wyszczególnieniem pisemnem warunków objęcia w posiadanie scalonych gruntów (p. b. art. 27 ustawy).

Powyższem wyszczególnieniem winny być objęte: a) dopłaty pieniężne, przypadające względnie należne niektórym uczestnikom scalenia z tytułu niemożności zaprojektowania dla nich ścisłych równoważników w użytkach rolnych (§ 11);

a)
wszystkie budowle, które n» skutek zobowiązania się poszczególnych uczestników scalenia winny być w terminie usunięte (§§ 4 i 5);
c)
drzewostany, podlegające wyrębowi na skutek wyprostowania granic od strony obszarów leśnych (p. a art. 2 ustawy), lub na skutek wyrażonej w tym względzie zgody właścicieli terenów leśnych włączonych do scalania (§ 6);
d)
utrzymanie istniejących względnie w toku scalenia dokonywanych urządzeń meljoracyjnych, jako to: utrzymanie w należytym porządku rowów, ścieków, mostów i t. p. urządzeń wodnych; warunki zalesienia nieużytków i zachowania, tych zalesień; statuty spółek wodnych, leśnych, pastwiskowych, rybackich i t. p. zawiązanych dobrowolnie lub z urzędu w związku ze scaleniem gruntów (§§ -13 i 17);
e)
plan przyszłego zabudowania siedlisk (osiedli), o ile istniejące siedliska ulegają zniesiesieniu (§ 20) i t. p. warunki ściśle związane z planem- scalenia, które obowiązywać mają uczestników po objęciu w posiadanie scalonych działek.

Do art. art. 28 i 29.

§  79.
Opracowany na podstawie wskazań § 75 rozporządzenia niniejszego projekt scalenia winian być prowizorycznie wyznaczony na gruncie.

Prowizoryczne wyznaczenie na gruncie projektu scalenia (p. e) § 58) winno być uskutecznione dokładnie, tak jednak, aby wskazując uczestnikom scalenia za pomocą najprostszych, lecz dostatecznie trwałych znaków granicznych położenie, kontury i rozmiar każdego równoważnika wydzielonego za oddane do scalenia grunty, nie nosiło charakteru ostatecznego formalnego utrwalenia granic scalonych działek.

Geometra wykonywujący powyższe czynności, wskazując poszczególnym uczestnikom scalenia projektowane dla nich na skutek scalenia działki, winien ich jednocześnie uprzedzić, że prowizoryczne wyznaczenie projektu scalenia na gruncie nie uprawnia ich do objęcia w posiadanie, względnie w użytkowanie, wyznaczonych działek przed wprowadzeniem ich na grunt na mocy prawomocnego orzeczenia okręgowej komisji ziemskiej (p. a art. 31 ustawy) względnie zezwolenia okręgowego urzędu ziemskiego (§ 83), oraz, że winnym niezastosowania się do powyższego, grożą skutki prawne za samowolne zajęcie cudzej własności.

§  80.
O terminie powyższego wyznaczenia (§ 79) geometra zawiadamia okręgowy urząd ziemski, który na ten termin deleguje rewidenta pomiarów celem technicznego sprawdzenia projektu scalenia.

O wynikach przeprowadzonego sprawdzenia rewident pomiarów spisuje protokół rewizyjny, który w odpisie wręcza geometrze prowadzącemu roboty pomiarowe, oraz, o ile wyniki okazały się dodatnią, niezwłocznie zawiadamia o tem komisarza ziemskiego, celem podjęcia czynności przewidzianych w ustępie 2, 3 i 4 art. 28 ustawy.

§  81.
Po sprawdzeniu przez rewidenta pomiarów prowizorycznie wyznaczonego na gruncie projektu scalenie (§ 80), o ile możności niezwłocznie po zakończeniu tych prac, komisarz ziemski zwołuje zebrania ogólne wszystkich uczestników scalenia, zawiadamiając ich o tem przynajmniej na 14 dni przed terminem zebrania.

Na powyższem zebraniu komisarz ziemski, przy udziale prowadzącego roboty pomiarowe geometry, zaznajamia zebranych ze wszelkiemi szczegółami opracowanego projektu scalenia; komunikuje każdemu uczestnikowi scalenia obszar i szacunek wydzielonych dla niego ze scalenia gruntów, oraz wszystkie warunki objęcia w posiadanie tych gruntów, omawia z niemi sprawy połączone z. objęciem nowych gospodarstw, jako to: ustala najodpowiedniejszy termin i sposób przejścia na scalona działki po zatwierdzeniu projektu scalenia, układa projekt robót przy gotowawczych w okresie przejściowym do czasu wprowadzenia w posiadanie i t. p., wreszcie wzywa kolejno każdego uczestnika scalenia do złożenia oświadczenia, czy przedstawiony na zebraniu projekt przyjmuje, czy też odrzuca. Wszystkie powyższe oświadczenia winny być wyszczególnione w protokóle zebrania, przyczem uczestnicy scalenia, którzy projekt odrzucają, winni podać do protokółu motywy odrzucenia.

Do art. 30.