Rozdział 3 - Zatrzymywanie osób - Wykonywanie niektórych uprawnień przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.2693

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 grudnia 2023 r.

Rozdział  3

Zatrzymywanie osób

§  8. 
1. 
Funkcjonariusz podczas zatrzymania osoby przed przystąpieniem do prowadzenia czynności, w tym ustalenia tożsamości osoby, dokonuje sprawdzenia prewencyjnego, w szczególności sprawdza, czy ma ona przy sobie:
1)
broń lub inne niebezpieczne przedmioty;
2)
przedmioty mogące służyć do popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary;
3)
przedmioty, których posiadanie jest zabronione, a także przedmioty podlegające zajęciu na potrzeby postępowań prowadzonych w związku z realizacją czynności, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1-5b, 7 lub 10-14 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej;
4)
urządzenia telekomunikacyjne.
2. 
Funkcjonariusz odbiera osobie zatrzymanej broń, przedmioty i urządzenia, o których mowa w ust. 1.
3. 
Jeżeli z posiadanych informacji lub okoliczności faktycznych wynika, że zatrzymywana osoba może mieć przy sobie broń lub inne niebezpieczne przedmioty mogące służyć do popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary albo przedmioty, których posiadanie jest zabronione, a także przedmioty podlegające zajęciu na potrzeby postępowań prowadzonych w związku z przeprowadzeniem czynności, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1-5b, 7 lub 10-14 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, funkcjonariusz, przystępując do zatrzymania, poprzedza je okrzykiem "Straż Graniczna!".
§  9. 
1. 
Funkcjonariusz po zatrzymaniu osoby sporządza protokół zatrzymania osoby i doręcza, za potwierdzeniem, osobie zatrzymanej, jego kopię wraz z pouczeniem o uprawnieniach osoby zatrzymanej.
2. 
W przypadku zatrzymania nieletniego, z wyłączeniem małoletniego cudzoziemca przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez opieki, funkcjonariusz sporządza protokół zatrzymania nieletniego i doręcza jego kopię za potwierdzeniem nieletniemu, rodzicom nieletniego albo temu z rodziców, pod którego stałą pieczą nieletni faktycznie pozostaje, albo opiekunowi nieletniego oraz właściwemu sądowi rodzinnemu.
3. 
W przypadku zatrzymania cudzoziemca, pod którego opieką pozostaje małoletni cudzoziemiec, dane małoletniego cudzoziemca zamieszcza się w protokole zatrzymania jego opiekuna prawnego.
4. 
Protokół zatrzymania podpisuje własnoręcznie funkcjonariusz sporządzający protokół, osoba zatrzymana oraz inne osoby uczestniczące w czynności zatrzymania.
5. 
Jeżeli osoba zatrzymana lub inne osoby uczestniczące w czynności zatrzymania odmawiają podpisania protokołu lub nie mogą go podpisać, funkcjonariusz sporządzający protokół odnotowuje przyczynę braku podpisu w protokole.
6. 
Jeżeli zachowanie osoby zatrzymanej wskazuje, że jest ona pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka albo że z innych powodów ma zaburzoną świadomość, funkcjonariusz informuje osobę zatrzymaną o jej prawach oraz doręcza jej kopię protokołu zatrzymania wraz z pouczeniem o uprawnieniach osoby zatrzymanej albo kopię protokołu zatrzymania nieletniego po ustaniu przyczyn zaburzenia świadomości.
7. 
Wzór:
1)
protokołu zatrzymania osoby jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
protokołu zatrzymania nieletniego jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia;
3)
pouczenia o uprawnieniach osoby zatrzymanej na podstawie art. 11 ust. 1 pkt 5a albo 5aa ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  10. 
1. 
W przypadku wniesienia przez osobę zatrzymaną zażalenia na zasadność, legalność lub prawidłowość zatrzymania, funkcjonariusz niezwłocznie przekazuje właściwemu sądowi kopię protokołu zatrzymania osoby wraz z materiałami uzasadniającymi zatrzymanie.
2. 
W przypadku wniesienia przez osobę zatrzymaną zażalenia na sposób przeprowadzenia zatrzymania, funkcjonariusz niezwłocznie przekazuje właściwemu prokuratorowi kopię protokołu zatrzymania osoby wraz z materiałami uzasadniającymi zatrzymanie.
§  11. 
1. 
Zatrzymaną osobę umieszcza się w pomieszczeniu jednostki organizacyjnej Straży Granicznej przeznaczonym dla osób zatrzymanych, jeżeli jest to uzasadnione charakterem czynności, które będą podejmowane wobec niej, w szczególności gdy zachodzi konieczność ustalenia podstaw do zastosowania tymczasowego aresztowania lub innego środka zapobiegawczego, ustalenia tożsamości zatrzymanego, poddania oględzinom i badaniom na zasadach wskazanych w art. 74 § 3 i art. 308 § 1 Kodeksu postępowania karnego.
2. 
Zatrzymaną osobę umieszcza się w pomieszczeniu jednostki organizacyjnej Policji przeznaczonym dla osób zatrzymanych, jeżeli jest to uzasadnione odległością od siedziby najbliższej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej posiadającej pomieszczenie przeznaczone dla osób zatrzymanych.