Wykonanie zarządzenia stanu wyjątkowego na obszarze m.st. Warszawy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.111.1013

Akt utracił moc
Wersja od: 19 grudnia 1922 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 18 grudnia 1922 r.
w przedmiocie wykonania zarządzenia stanu wyjątkowego na obszarze m. st. Warszawy.

Na podstawie art. 2 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1922 r. w przedmiocie zarządzenia stanu wyjątkowego na obszarze m. stoł. Warszawy (Dz. U. R. P. 1922 r. № 110, poz. 1010), zarządzam na czas 3 miesięcy od 18 grudnia 1922 r. co następuje:
Osoby przez swą działalność czy też przez przygotowanie do takiej działalności szkodzące lub zagrażające bezpieczeństwu Państwa lub porządkowi publicznemu mogą być przez Komisarza Rządu na m. stoł. Warszawę pozbawione wolności na przeciąg czasu nie dłuższy niż trzy miesiące. Stosowanie tego zarządzenia nie wyklucza odpowiedzialności karnej tych osób o ile ich czyny podpadają pod przepisy ustaw karnych.
Wydawnictwa i czasopisma przez swą treść zagrażające bezpieczeństwu Państwa lub porządkowi publicznemu mogą być konfiskowane względnie zawieszane orzeczeniem Komisarza Rządu na m. stoł. Warszawę. Do treści pism, zagrażającej porządkowi publicznemu, zalicza się w pierwszym rzędzie: a) treść solidaryzującą się ze zbrodnią, popełnioną na osobie Najwyższego Dostojnika Państwa, b) treść, zawierającą napaści na rząd, władze państwowe i ich zarządzenia, c) treść, rozszerzającą wiadomości niepokojące i jątrzące ludność i niezgodne z rzeczywistością.
W wypadkach nasuwających podejrzenie działalności zagrażającej bezpieczeństwu Państwa lub porządkowi publicznemu Komisarz Rządu na m. stoł. Warszawę może nakazać a władze policyjne w nagłych a ważnych wypadkach nawet bez nakazu pod osobistą odpowiedzialnością zarządzającego mogą wykonać rewizje osób mieszkań, pomieszczeń handlowych, przemysłowych, stowarzyszeń i związków oraz kontrolować działalność wszelkich stowarzyszeń oraz przebieg zgromadzeń. Za działalność narażającą bezpośrednio lub pośrednio bezpieczeństwo Państwa lub porządek publiczny może Komisarz Rządu na m. stoł. Warszawę zawiesić działalność poszczególnych stowarzyszeń, co nie wyklucza możności pociągnięcia winnych do odpowiedzialności karnej.
Zakazuje się urządzania manifestacji, publicznych pochodów i wszelkich zebrań pod gołem niebem bez uprzedniego zezwolenia Komisarza Rządu na m. stoł. Warszawę, a zebrań publicznych w zamkniętych pomieszczeniach bez zawiadomienia właściwego komisarjatu policji na 48 godzin przed terminem zebrania o celu, miejscu, dniu i godzinie zebrania. Władza policyjna kontrolować będzie przebieg zebrań przez wysłanie 2 przedstawicieli. Przepisy te nie mają zastosowania do działalności posłów do Sejmu i Senatu.
Posiadanie wszelkiej broni palnej bądź siecznej zakazuje się. O zezwolenie na posiadanie broni należy się ubiegać u Komisarza na m. st. Warszawę do 48 godzin od ogłoszenia niniejszego rozporządzenia. Zezwolenia na posiadanie broni dotychczas wydane na czas stanu wyjątkowego tracą swą moc prawną.

Postanowienia tego paragrafu nie dotyczą posłów do Sejmu, senatorów i urzędników państwowych.

Orzeczenia Komisarza Rządu na m. stoł. Warszawę, wydane na zasadzie niniejszego rozporządzenia mogą być zaskarżone do Ministra Spraw Wewnętrznych w ciągu 14 dni od ich doręczenia. Zaskarżenie nie wstrzymuje wykonania orzeczenia.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a obowiązuje w m. stoł. Warszawie od chwili ogłoszenia go plakatami na murach miasta.