§ 7. - Wykonanie ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.15.98

Akt utracił moc
Wersja od: 16 stycznia 1965 r.
§  7.
1. 2
Umowa o dzieło lub umowa zlecenia odpowiada przepisom art. 4 ust. 1 pkt 2 w przypadkach:
1)
gdy została zawarta przez pracodawcę z pracownikiem zatrudnionym u niego na podstawie stosunku służbowego lub umowy o pracę, albo
2)
gdy została zawarta przez jednego z płatników wymienionych w ust. 4 z pracownikiem zatrudnionym u jednego z pracodawców wymienionych w ust. 4

- jeżeli przedmiotem umowy są wyłącznie usługi, a nie świadczenia rzeczy, a umowa jest wykonywana osobiście, a nie w ramach przedsiębiorstwa. Dla ustalenia, że wynagrodzenie wypłacane pracownikowi przez jednego z płatników wymienionych w ust. 4 wypływa z zawartej między tymi osobami umowy o dzieło lub umowy zlecenia decydujący jest w zakresie podatku od wynagrodzeń sporządzony przez pracodawcę dokument stwierdzający, że wypłata wynagrodzenia następuje z tytułu wykonania dokładnie określonego w tym dokumencie świadczenia wynikającego z umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Ciągłość wykonywania świadczenia lub jego charakter jednorazowy jest dla ustalenia umowy o dzieło lub umowy zlecenia bez znaczenia.

2.
Przy wypłacie wynagrodzeń w przypadkach określonych w ust. 1 płatnik jest obowiązany zażądać od płatnika pisemnego oświadczenia stwierdzającego:
1)
iż świadczenie będące przedmiotem umowy wykonał bądź wykonuje osobiście, a nie w ramach przedsiębiorstwa,
2)
o ile chodzi o ust. 1 pkt 2, że jest zatrudniony u pracodawcy wymienionego w ust. 4 - ze wskazaniem tego pracodawcy i jego dokładnego adresu; oświadczenie to powinno być poparte odpowiednim dowodem.
3.
Jeżeli podatnik nie złożył wymaganego oświadczenia (ust. 2), płatnik obowiązany jest - nie pobierając podatku od wynagrodzeń - bądź pobrać przedpłatę na poczet zaliczki na podatek obrotowy i dochodowy w myśl obowiązujących przepisów szczególnych, bądź w razie braku takiego obowiązku zawiadomić w terminie tygodniowym od daty wypłaty urząd skarbowy, właściwy dla wymiaru podatku obrotowego dla podatnika, o wypłacie wynagrodzenia, podając tytuł wypłaty, datę i kwotę wypłaty oraz dokładny adres podatnika - z nadmienieniem, że ani podatku od wynagrodzeń, ani przedpłaty nie pobrał.
4. 3
Za płatnika, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, uważa się:
1)
władze, urzędy, instytucje i zakłady państwowe,
2)
przedsiębiorstwa państwowe i pod zarządem państwowym, spółki prawa cywilnego i handlowego, w których Skarb Państwa, przedsiębiorstwa państwowe albo osoby prawne prawa publicznego posiadają udział wynoszący ponad 50% kapitału zakładowego, przedsiębiorstwa o kapitale mieszanym państwowym i spółdzielczym oraz instytucje kredytowe,
3)
instytucje prawa publicznego, organizacje zawodowe, polityczne i społeczne,
4)
Centralny Związek Spółdzielczy, centrale spółdzielni, centrale spółdzielczo-państwowe oraz spółdzielnie.

Do art. 4 ust. 1 pkt 3.

2 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 maja 1951 r. (Dz.U.51.29.228) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1951 r.
3 § 7 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 maja 1951 r. (Dz.U.51.29.228) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1951 r.