Rozdział 7 - Tran za keje giełdowe. - Wykonanie ustawy z dnia 2 lipca 1921 r. o podatku giełdowym (Dz. U. Nr 73 poz. 500) na obszarze b. dzielnic rosyjskiej i austrjackiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1921.73.501

Akt utracił moc
Wersja od: 25 stycznia 1924 r.

VII.

Tran za keje giełdowe.

§  25.
(do art. 17 i 18).

Jeśli umowa o odpłatne nabycie papierów wartościowych jest tranzakcją giełdową (art. 19 ustawy z dnia 20 stycznia 1921 r. o organizacji giełd w Polsce, Dz. U. № 13, poz. 71), a przyszła do skutku przy współudziale pośrednika (§ 10) lub jeśli choćby tylko jeden z kontrahentów, którzy zawarli taką tranzakcję, jest handlującym papierami wartościowemi (§ 10), to stosują się §§ 10 - 24.

Jeśli zaś żaden z kontrahentów, którzy zawarli tranzakcją giełdową bez współudziału pośrednika, nie jest handlującym papierami wartościowemi, to ten z nich, który działa jako zbywca, winien w ciągu dni trzech, od zawarcia umowy, lecz nie później jak w dniu wykonania jej, wręczyć nabywcy kartę umowy lub rachunek, zawierające dane, wymienione w § 22. Karta umowy lub rachunek mają byc zaopatrzone w znaczki stemplowe, należycie skasowane, których wartość równać się ma kwocie należnego podatku.

Skasowanie znaczków następuje przez przepisanie ich bądź tekstem dokumentu bądź nazwiskiem lub firmą wystawcy. Nazwisko lub firma mogą

być uwidocznione również za pomocą pieczęci. Część tekstu lub nazwiska (firmy) ma wychodzić na znaczek sąsiedni lub na papier, otaczający znaczki. Nabywca winien kartę umowy lub rachunek przechowywać przez rok od dnia zawarcia umowy.

Viii. Osoby, obowiązane pośrednio do uiszczenia podatku

§  26.
(do art. 13).

Jeśli handlujący papierami wartościowemi (§ 10) nie jest obowiązany bezpośrednio do uiszczenia podatku (t. j. jeśli w szczegółowym wypadku nie zachodzą warunki, wymienione w art. 13 punkcie 2 ustawy, a od dru giego kontrahenta lub pośrednika (§ 10) nie otrzymał dokumentu określonego w §§ 22 lub 24, to ma odnośną umowę zapisać do swego rejestru, wypełniając kolumny 1-10, a w kolumnie 14 umieścić uwagę: "Obowiązek pośredni". Tak samo winien postąpić, jeśli dokument umowny, który otrzymał, nie zawiera żadnej wzmianki o uiszczeniu podatku.

Również ma zapisać do rejestru, jeśli stwierdził z dokumentu otrzymanego, ze podatek obliczono w kwocie niższej niż się należy według ustawy. W tym wypadku należy wypełnić kolumny 1-13 rejestru.

Do kolumny 10 zapisuje się - gdy współdziałał pośrednik - połowę najeżnego podatku lub połowę różnicy między kwotą należną a podaną w dokumencie umownym; w braku pośrednika zapisuje się całą należność podatkową lub całą różnicę, wyżej określoną.

Handlujący papierami wartościowemi ma w wypadkach powyższych zapisać umowę do rejestru w ciągu miesiąca od dnia, w którym przyjął ofertę drugiego kontrahenta lub (jeśli sam był oferentem) w ciągu miesiąca od dnia, w którym otrzymał zawiadomienie o przyjęciu oferty albo stwierdził w inny sposób, że została przyjęta.

§  27.
Jeśli w przypadku, przewidzianym w ustępie drugim § 25, nabywca nie otrzymał dokumentu umownego lub gdy dokument, który nabywca otrzymał, nie jest zaopatrzony w znaczki stemplowe, albo gdy wartość znaczków użytych wynosi mniej niż kwota należnego podatku, to nabywca winien o tym stanie rzeczy donieść władzy skarbowej pierwszej instancji (§ 40), w ciągu miesiąca od zawarcia umowy i okazać jej dokument umowny, jeśli go otrzymał, a następnie na podstawie nakazu płatniczego władzy skarbowej wnieść do kasy państwowej (§ 40) podatek lub część, której brakuje.
§  28.
Niedopełnienie obowiązków, określonych w §§ 26 i 27, pociąga za sobą skutki, przewidziane w art. 22 ustawy.

iX. Ewidencja przedsiębiorstw, obowiązanych do płacenia

podatku giełdowego.

§  29.
(do art. 19).

Instytucje kredytowe, bądź akcyjne, bądź spółdzielcze lub rządzące się własnemi statutami, zatwierdzonerni przez władzę państwową jak również właściciele domów bankowych i kantorów wymiany (art. 1 ustawy z dn. 23. marca 1920 r. o nadzorze nad przedsiębiorstwami bankowemi i kantorami wymiany Dz. CI. N° cO, poz. 175) - jeśli zamierzają zajmować się sprzedażą i kupnem papierów wartościowych, obowiązani są donieść o tem władzy skarbowej pierwszej instancji (§ 40) przed rozpoczęciem tych czynności, wymieniając dzień rozpoczęcia.

Osoby, upoważnione urzędownie do pośredniczenia przy sprzedaży i kupnie papierów wartościowych, mają przed rozpoczęciem swych czynności podać dzień rozpoczęcia do wiadomości władzy skarbowej pierwszej instancji.

§  30.
Osoby, wymienione w § 29 mają w razie trwałego zaprzestania czynności, podlegających podatkowi giełdowemu, donieść o tem władzy skarbowej pierwszej instancji (§ 40) w ciągu miesiąca od dnia zaprzestania.