Rozdział 4 - Rejestr podatkowy. - Wykonanie ustawy z dnia 2 lipca 1921 r. o podatku giełdowym (Dz. U. Nr 73 poz. 500) na obszarze b. dzielnic rosyjskiej i austrjackiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1921.73.501

Akt utracił moc
Wersja od: 25 stycznia 1924 r.

IV.

Rejestr podatkowy.

§  10.
(do art. 18).

Osoby, wykonywające przedsiębiorstwo domu bankowego lub kantoru wymiany (art. 1 ustawy z dnia 23 marca 1920 r., o nadzorze nad przedsiębiorstwami bankowemi i kantorami wymiany Dz. U. № 30, poz. 175) jak również instytucje kredytowe bądź akcyjne, bądź spółdzielcze lub rządzące się własnemi statutami, zatwierdzonemi przez władze, państwową- jeśli zajmują się sprzedażą i kupnem papierów wartościowych, obowiązane są prowadzić rejestr według zamączonego wzoru (załącznik № 1). (Osoby powyższe określane będą w rozporządzaniu niniejszem w dalszym ciągu jako "handlujący papierami wartościowemi").

Rejestr mają prowadzić również osoby, zaimujące się na podstawie urzędowego upoważnienia pośrednictwem przy zawieraniu umów o odpłatne nabycie papierów, wartościowych (w rozporządzeniu niniejszem, w dalszym ciągu, określone jako pośrednicy").

Rejestr należy przechowywać przez lat piąć po upływie roku kalendarzowego, na który go założono.

§  11.
Numeracja w kolumnie 1-ej wymienionego w § 10 rejestru, ma biec bez przerwy przez cały rok kalendarzowy.
§  12.
Do rejestru zapisują się - przez wypełnienie kolumn 1-10 - umowy podlegające podatkowi w myśl art. 1 oraz 3-6 ustawy z dnia 2 lipca 1921 r. o podatku giełdowym, jak również umowy wymienione w punktach 3. 5 i 6 artykułu 7 oraz w ustępie drugim art. 8 ustawy.
§  13.
Handlujący papierami wartościowemi (§ 10) ma zapisywać do swego rejestru - według zasad, podanych w §§ 12 oraz 14-20 - (prócz umów, niepodlegających podatkowi, a wymienionych w art. 12) umowy, co do których obowiązany jest do uiszczenia podatku bezpośrednio (art. 13 punkt 2 ustawy).
§  14.
Zamianę papierów wartościowych na inne papiery wartościowe (art. 3 ustawy) należy zapisać do rejestru pod dwiema pozycjami; jedna z nich jest przeznaczona dla papierów wartościowych, które ma dostarczyć jeden z kontrahentów, druga dla tych, które ma dać kontrahent drugi. Łączność obu pozycji należy zaznaczyć w kol. 14 rejestru (załącznik № 1 do § 10).

Również należy utworzyć dwie pozycje w przypadkach, przewidzianych w części pierwszej § 6 niniejszego rozporządzenia.

§  15.
Jeśli kontrakt zamiany (§ 14, część pierwsza) zawarli bez udziału pośrednika dwaj handlujący papierami wartościowemi (§ 10), to każdy z nich ma tę umowę zapisać do swego rejestru pod dwiema pozyciami. Kolumny 8, 9 i 10 należy w każdym rejestrze wypełnić tylko przy pozycji, obejmującej papiery wartościowe, które mają być wydane drugiemu kontrahentowi.
§  16.
Zapisanie do rejestru ma nastąpić w ogólności w ciągu trzech dni po dniu przyjęcia oferty

Jeśli kontrahent, który ma umowę zapisać do rejestru (§§ 13 i 15), był oferentem, to zapisanie ma nastąpić w ciągu trzech dni, po otrzymaniu zawiadomienia o przyjęciu oferty, lub po stwierdzeniu przez oferenta w inny sposób, że została przyjęta.

§  17.
Umowę między komitentem a komisantem (§ 7) należy zapisać do rejestru, dopiero po zawarciu umowy a osobą trzecią na rachunek komitenta.

Komisant - jeśli jest obowiązany do uiszczania podatku od umowy komisowej (art. 13 punkt 2, a i b ustawy oraz § 8 niniejszego rozporządzenia) - ma zapisać ją do rejestru w ciągu trzech dni, po przyjęciu oferty osoby trzeciej lub otrzymaniu zawiadomienia o przyjęciu przez osobę trzecią (lub stwierdzeniu, że przyjęcie nastąpiło).

Jeśli do uiszczenia podatku obowiązany jest komitet (art. 13 punkt 2. a i b ustawy oraz § 8 niniejszego rozporządzenia), to ma umowę komisową zapisać do rejestru w ciągu trzech dni po otrzymaniu zawiadomienia o zawarciu umowy z osobą trzecią.

§  18.
W rejestrze, prowadzonym przez handlującego papierami wartościowemi (§ 10), nie jest konieczne wypełnienie kol. 4 rejestru (załącznik № 1 do § 10), jeśli nabywca nie jest handlującym papierami wartościowemi.
§  19.
Należy wypełnić bądź tylko kolumnę 6 bądź tylko 7 rejestru - według tego, czy kurs giełdowy (wartość sprzedażną) oznacza się co do sztuki czy co do jednostki wartości nominalnej.
§  20.
Jeśli przedmiotem opodatkowania nie jest sprzedaż ale umowa innego rodzaju (art. 9, punkt 2 ustawy), to należy w kolumnie 14 rejestru podać, na podstawie jakich danych ustalono wartość, wymienioną w kolumnie 9 tegoż rejestru.

Również w przypadkach, przewidzianych w ustępie d) punktu 2 artykułu 9 ustawy, winien podatnik tymczasowo ustalić wartość i postąpić w sposób, wskazany w części pierwszej niniejszego paragrafu.