§ 48. - Wykonanie ustawy z dn. 15 lipca 1925 r. o państwowym podatku przemysłowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.82.560

Akt utracił moc
Wersja od: 25 października 1927 r.
§  48.
Przy dokonywaniu dorocznej lustracji należy zwrócić szczególną uwagę na następujące okoliczności:
a)
znaczenie pod względem handlowym miejscowości, względnie dzielnicy, w której przedsiębiorstwo się znajduje;
b)
pomieszczenie zajmowane przez przedsiębiorstwo (ilość pokojów, rozmiar, urządzenie, umeblowanie, wysokość rocznego komornego, względnie roczna wartość czynszowa i t. p.);
c)
ilość pracowników i robotników, zatrudnionych w zakładzie lub w przedsiębiorstwie, sumę wypłaconego im perjodycznego wynagrodzenia w rozumieniu art. 20 ustawy o państwowym podatku dochodowym. (Dz. U. R. P. Nr. 58 z r. 1925 poz. 411);
d)
ilość, rodzaj i siłę maszyn i innych narzędzi produkcji;
e)
ilość dni pracy w przedsiębiorstwie i zmian roboczych;
f)
w przedsiębiorstwach handlowych - ilość i wartość towarów, znajdujących się zarówno w zakładzie, jak i w należących do niego składach oraz przeciętny targ dzienny.

Przed rozpoczęciem lustracji należy porównać deklarację (art. 34 ustawy) z roku ubiegłego z deklaracjami za rok bieżący i sporządzić wykaz przedsiębiorstw, które na rok bieżący świadectw przemysłowych jeszcze nie wykupiły względnie wykupiły świadectwa niższych kategoryj.

W toku lustracji należy poczynić na powyższym wykazie adnotacje o przyczynach niewykupienia świadectw przemysłowych względnie zmiany kategoryj tych świadectw.

Zebrane w myśl niniejszego paragrafu dane winne być wpisane do księgi rewizji przedsiębiorstw według załączonego wzoru Nr. 2.

Do art. 41, ustęp drugi.