Rozdział 1 - Terminy doręczeń. - Wykonanie umów o świadczenie usług pocztowych i telekomunikacyjnych o charakterze powszechnym oraz tryb postępowania reklamacyjnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1986.11.67

Akt utracił moc
Wersja od: 12 kwietnia 1986 r.

Rozdział  1

Terminy doręczeń.

§  1.
1.
Doręczenie przesyłki listowej lub przekazu pocztowego, nadanych jako ekspresowe, uważa się za opóźnione, jeżeli nastąpiło później niż:
1)
w pierwszym dniu po dniu nadania:
a)
przesyłki lub przekazu adresowanego do odbiorcy zamieszkałego w tej samej miejscowości, w której zostały nadane (przesyłki i przekazy miejscowe),
b)
przesyłki lub przekazu adresowanego do odbiorcy zamieszkałego w tym samym województwie, w którym zostały nadane, jeżeli nadanie nastąpiło przed godziną 13.00,
2)
w drugim dniu po dniu nadania przesyłki lub przekazu adresowanego do odbiorcy zamieszkałego poza województwem, w którym zostały nadane, jeżeli nadanie nastąpiło przed godziną 13.00.
2.
Doręczenie paczki nadanej jako ekspresowa uważa się za opóźnione, jeżeli nastąpiło później niż:
1)
w pierwszym dniu po dniu nadania paczki adresowanej do odbiorcy zamieszkałego w tej samej miejscowości, w której została nadana, jeżeli nadanie nastąpiło przed godziną 13.00,
2)
w drugim dniu po dniu nadania paczki, nadanej przed godziną 13.00:
a)
w mieście wojewódzkim i adresowanej do odbiorcy zamieszkałego w mieście wojewódzkim położonym w odległości nie większej niż 400 km od miejsca nadania,
b)
adresowanej do odbiorcy zamieszkałego w tym samym województwie, w którym została nadana,
3)
w trzecim dniu po dniu nadania paczki adresowanej do odbiorcy zamieszkałego poza województwem, w którym została nadana.
3.
Za równoczesne z doręczeniem przesyłek i przekazów, o których mowa w ust. 1 i 2, uważa się doręczenie zawiadomienia o ich nadejściu.
4.
Do terminów określonych w ust. 1 i 2 nie wlicza się ustawowych dni wolnych od pracy, jeżeli w tych dniach placówka oddawcza państwowej jednostki organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", zwanej dalej "PPTT", nie otrzymuje ładunku pocztowego lub nie wykonuje służby doręczeń przesyłek ekspresowych danego rodzaju.
5.
Przesyłki i przekazy ekspresowe uważa się za nadane w dniu następnym przed godziną 13.00, jeżeli zostały nadane:
1)
w dni ustawowo wolne od pracy,
2)
po dokonaniu ostatniej w danym dniu planowej wymiany kursem pocztowym.
§  2.
1.
Datę nadania (rok, dzień i godzinę) przesyłek i przekazów, o których mowa w § 1, ustala się na podstawie odcisku datownika jednostki organizacyjnej PPTT umieszczonego na przesyłce lub przekazie.
2.
Jeżeli odcisk datownika jest nieczytelny, za datę nadania uważa się:
1)
dla przesyłek rejestrowanych - datę na odcisku datownika na dowodzie nadania,
2)
dla przesyłek nie rejestrowanych - dzień poprzedzający doręczenie.
3.
Jeżeli przesyłki ostemplowano używając maszyny do frankowania, właściwa jednostka organizacyjna PPTT potwierdza ich nadanie odciskiem datownika, na którego podstawie ustala się datę nadania. W razie braku takiego potwierdzenia, datę nadania ustala się na zasadach określonych w ust. 2.
§  3.
1.
Doręczenie telegraficznego przekazu pocztowego uważa się za opóźnione, jeżeli doręczenie lub powiadomienie o nadejściu przekazu nastąpiło po upływie 8 godzin od jego nadania.
2.
Do terminu określonego w ust. 1 nie wlicza się przerw w służbie kasowej placówki oddawczej.
§  4.
1.
Doręczenie telegramu uważa się za opóźnione, jeżeli doręczenie (przekazanie treści przez telefon lub dalekopisem) albo powiadomienie o nadejściu telegramu nastąpiło po upływie:
1)
dla telegramu "pilnego" - 4 godzin od godziny nadania,
2)
dla telegramu "zwykłego" - 6 godzin od godziny nadania,
3)
dla telegramu "listowego" - 24 godzin od godziny nadania,
4)
dla telegramu o treści życzeniowej - 4 dni od dnia nadania.
2.
Do terminów określonych w ust. 1 nie wlicza się:
1)
przerw w służbie telegraficznej placówki oddawczej, przewidzianych regulaminem pracy tej placówki,
2)
czasu od godziny 22.00 do godziny 6.00 w placówkach pełniących nieprzerwaną służbę telegraficzną - jeżeli telegram nie zawiera wskazówki: "nocą",
3)
czasu od zakończenia trzykrotnej (powtarzanej co 15 minut) nieskutecznej próby telefonicznego połączenia się z adresatem do czasu telefonicznego przekazania treści telegramu adresatowi, jeżeli telegram zawiera wskazówkę: "przekazanie telegramu telefonicznie",
4)
czasu od nadejścia telegramu do placówki doręczającej PPTT do czasu planowego wyjścia doręczyciela z placówki do rejonu doręczeń - jeżeli telegram adresowany jest do adresata zamieszkałego w tzw. zamiejscowym obszarze pocztowym i nie zawiera wskazówki: "doręczenie przez posłańca".