Rozdział 5 - Próbny pobór zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechenicznych i rowerów. - Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 8 listopada 1927 r. o obowiązku odstępowania zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów dla celów obrony Państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.44.425

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1938 r.

Rozdział  V.

Próbny pobór zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechenicznych i rowerów.

§  49.
Próbny pobór odbywa się analogicznie jak pobór rzeczywisty według postanowień §§ 40 - 46 i 48.
§  50.
W razie zatrzymania zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów, właściciele tychże otrzymują stosowne poświadczenie, które powinno zawierać:
a)
cenę szacunkową przedmiotu świadczenia, ustaloną przez komisję poborową,
b)
termin i miejsce zwrotu zatrzymanych przedmiotów i wypłaty wynagrodzenia oraz ewentualnego odszkodowania.
§  51.
Celem stwierdzenia stanu w chwili zwrotu właścicielowi zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów, zatrzymanych przy próbnym poborze przez władze wojskowe, zbiera się ponownie komisja poborowa, która dokonała próbnego poboru, w terminie i miejscu, oznaczonych przez władze wojskowe.

Komisja określa na podstawie ponownego przeglądu zatrzymanych zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów wysokość wynagrodzenia i ewentualnego odszkodowania, należnego właścicielowi, w myśl rozporządzenia Ministra Spraw Wojskowych z dnia 30 stycznia 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 16, poz. 133).

Uchwały komisji w przedmiocie określenia wysokości wynagrodzenia i ewentualnego odszkodowania zapadają zwykłą większością głosów.

W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.

§  52.
Zwrot zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów, zatrzymanych przy próbnym poborze, uskutecznia formacja wojskowa, w której zwierzęta pociągowe, wozy, pojazdy mechaniczne i rowery były zatrzymane, po ich ponownym przeglądzie przez komisję poborową, która dokonała próbnego poboru.

Władze wojskowe ponoszą odpowiedzialność za stan pobranych w czasie próbnego poboru zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów od chwili pobrania do chwili dokonania zwrotu.