Rozdział 4 - Pobór zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów. - Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 8 listopada 1927 r. o obowiązku odstępowania zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów dla celów obrony Państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.44.425

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1938 r.

Rozdział  IV.

Pobór zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów.

§  40.
Przeprowadzenie poboru w poszczególnych powiatach zarządza właściwa powiatowa władza administracji ogólnej w drodze publicznych obwieszczeń, względnie wezwań imiennych.
§  41.
Obwieszczenia o poborze mają zawierać:
1)
wskazanie podstawy prawnej poboru,
2)
wymienienie zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów, które podlegają poborowi,
3)
zwolnienia od poboru,
4)
powołanie sankcyj karnych za niedoprowadzenie do poboru.

Do obwieszczeń powinien być dołączony plan poboru, zawierający wskazania terminów oraz miejsc poboru z wyszczególnieniem placu poboru oraz szczegółów, dotyczących rodzajów przedmiotów świadczenia, które mają do poboru przedstawić mieszkańcy poszczególnych miejscowości.

O ile zarządzenie poboru podane jest do wiadomości zainteresowanych w drodze wezwań imiennych, wezwania te powinny zawierać dane powyżej wyszczególnione w obwieszczeniu i planie poboru.

§  42. 28
W razie zarządzenia poboru, obowiązani są właściciele lub posiadacze zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów, podlegających poborowi, dostarczyć je wraz z przedmiotami niezbędnemi do ich utrzymania i prawidłowego użytkowania określonemi w § 1-a niniejszego rozporządzenia, oraz z dokumentami ewidencyjnemi, na miejsce i termin, wskazane w planie poboru lub w wezwaniu imiennem.

Właściciele (posiadacze) zwierząt pociągowych, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów, powinni w miarę możności przedstawić również komisji poborowej znajdujące się w ich posiadaniu dowody, stwierdzające wartość (cenę nabycia) przedmiotu świadczenia.

§  43.
Powiatowe lub wiejskie władze samorządowe (sejmiki, rady powiatowe, rady miejskie) na wezwanie powiatowej władzy administracji ogólnej wyznaczają przedstawicieli samorządu do komisji poborowej.
§  44.
Do komisji poborowej pojazdów mechanicznych i rowerów może być przez władzę wojskową zaproszony do współudziału przedstawiciel Automobil-Klubu z głosem doradczym.
§  45. 29
Przy poborze zwierząt pociągowych i wozów mają analogiczne zastosowanie postanowienia §§ 32, 33 i 35, przy poborze zaś pojazdów mechanicznych i rowerów - §§ 3812, 3814, 3816, 3817.
§  46. 30
Przed wydaniem orzeczenia o poborze poszczególnego zwierzęcia, wozu, pojazdu mechanicznego lub roweru przedstawiciel władzy wojskowej dokonywa jego przeglądu celem ostatecznego ustalenia kategorji pod względem zdatności do użytku wojskowego w myśl specjalnych instrukcyj Ministra Spraw Wojskowych.

Przegląd ten, jeśli idzie o zwierzęta pociągowe i wozy, odbywa się zgodnie z postanowieniami §§ 34, 35, 36 i 37, odnośnie zaś do pojazdów mechanicznych i rowerów zgodnie z postanowieniami §§ 3816, 3817, 3818 i 3819). Uprawnienia zastrzeżone w §§ 34, 35, 36, 3816; i 3817 dla organu przeprowadzającego przegląd przechodzą w komisjach poborowych na przewodniczącego komisji, a uprawnienia zastrzeżone dla tego organu w §§ 37, 3818 i 3819 - na przedstawiciela władzy wojskowej.

Przedstawiciele samorządu posiadają głos doradczy w sprawach, związanych z pobraniem przedmiotów świadczenia.

Wszelkie zmiany kategorji mają być odnotowane w dokumencie ewidencyjnym - przez przedstawiciela władzy wojskowej i w księdze ewidencyjnej - przez naczelnika gminy lub jego zastępcę, odnośnie zaś do pojazdów mechanicznych - przez przedstawiciela powiatowej władzy administracji ogólnej.

Po dokonaniu przeglądu komisja poborowa orzeka o pobraniu lub zwolnieniu od poboru danego zwierzęcia pociągowego, wozu, pojazdu mechanicznego lub roweru.

§  47.
Po wydaniu orzeczenia o pobraniu przedmiotu świadczenia przewodniczący komisji odbiera dokument ewidencyjny i. uskutecznia wypłatę gotówką lub doręcza asygnatę- właścicielowi (posiadaczowi).

Z tą chwilą zwierzęta pociągowe, wozy, pojazdy mechaniczne i rowery, pobrane przez komisję poborową, przechodzą na własność Skarbu Państwa.

§  48.
Z czynności komisji poborowej sporządza się na miejscu protokół, w którym wpisywane będą ważniejsze momenty przebiegu poboru, w szczególności obecność członków, ogólna ilość dostawionych i pobranych zwierząt pociągowych; wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów, wszystkie rozstrzygnięcia komisji, ewentualnie informacje, udzielane przez naczelników gmin lub ich zastępców i t. p.
28 § 42 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 3 grudnia 1930 r. (Dz.U.30.94.740) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1931 r.
29 § 45 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1933 r. (Dz.U.33.68.510) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 września 1933 r.
30 § 46 zmieniony przez § 1 pkt 6 i 7 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1933 r. (Dz.U.33.68.510) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 września 1933 r.