Rozdział 3 - WOLNE SKŁADY SPIRYTUSU I WYROBÓW WÓDCZANYCH. - Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 11 lipca 1932 r. o monopolu spirytusowym, opodatkowaniu kwasu octowego i drożdży oraz sprzedaży napojów alkoholowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.88.746

Akt utracił moc
Wersja od: 29 listopada 1950 r.

III.

WOLNE SKŁADY SPIRYTUSU I WYROBÓW WÓDCZANYCH.

§  217.
1.
Wolne składy dzielą się na:
a)
wolne składy eksportowe, spirytusu i wyrobów wódczanych,
b)
wolne składy wyrobów wódczanych typu A,
c)
wolne składy wyrobów wódczanych typu B.
2.
Wolne składy eksportowe są to przedsiębiorstwa uprawnione do magazynowania spirytusu i wyrobów wódczanych, obciążonych opłatą monopolową, a przeznaczonych na wywóz zagranicę. Wolnym składom eksportowym nie wolno wprowadzać magazynowanego spirytusu i wyrobów wódczanych do obrotu w kraju.
3.
Za wolne składy wyrobów wódczanych typu A uznaje się przedsiębiorstwa uprawnione do magazynowania wyrobów wódczanych ze spirytusu, na którym ciąży opłata monopolowa.
4.
Za wolne składy wyrobów wódczanych typu B uznaje się przedsiębiorstwa, uprawnione do wyrobu, nalewu i magazynowania wyrobów wódczanych ze spirytusu, na którym ciąży opłata monopolowa.
§  218.
Do wolnych składów mają zastosowanie postanowienia §§ 49 - 51, 52 ust. 1 i 3, 54 - 60, 62 - 64.
§  219.
1.
Zezwolenia na wolne składy wyrobów wódczanych typów A i B mogą być wydawane tylko fabrykom wódek gatunkowych, przyczem zezwolenia na wolne składy typu B mogą być wydawane tylko takim fabrykom, których roczny przerób w wyrobach wódczanych wynosił w dwóch ostatnich latach co najmniej po 500 hl 100% spirytusu.
2.
Zezwolenia na wolne składy typów A i B mogą być cofnięte w każdej chwili.
3.
Zezwolenia na wolne składy eksportowe mogą być cofnięte:
a)
bez wypowiedzenia - w razie, gdy przedsiębiorca wolnego składu naruszy postanowienia § 217 ust. 2,
b)
bez podania powodów - za 12 miesięcznem wypowiedzeniem.
4.
Wolne składy mogą być otwierane tylko w takich miejscowościach, w których znajduje się siedziba urzędowa inspektora K. S.
5.
Minister Skarbu, udzielając pozwolenia, podaje równocześnie warunki i sposób zabezpieczenia należności monopolowych.
§  220.
Podwórze wolnego składu ma być odgrodzone od sąsiednich terenów, tak mieszkalnych jak i fabrycznych, szczelnym parkanem, murem o wysokości 2 m lub murowanym budynkiem. W murze nie można urządzać okien, a istniejące okna mają być zaopatrzone w mocne kraty żelazne i w siatki, a siatki mają być przymocowane do krat okna i zabezpieczone urzędowemi plombami.
§  221.
1.
Wolne składy mogą być urządzane wyłącznie w budynkach murowanych, krytych ogniotrwale, posiadających żelazne drzwi, z wejściem od podwórza, zamykane na kłódkę i nadające się do urzędowego zamknięcia. Okna mają być zaopatrzone w mocne kraty żelazne.
2.
Pomieszczenia i urządzenia wolnych składów eksportowych mają odpowiadać wszelkim wymogom niniejszego rozporządzenia, dotyczącym magazynów gorzelni i rektyfikacyj. Znajdujące się w nich zbiorniki i mierniki mają być należycie zmierzone w sposób podany w § 57. W wolnych składach eksportowych i wyrobów wódczanych typu A nie wolno ustawiać aparatów destylacyjnych lub rektyfikacyjnych.
3.
Wolne składy eksportowe i wolne składy wyrobów wódczanych typu A mają posiadać pomieszczenia i urządzenia do magazynowania tych wyrobów, przewidziane dla fabryk wódek gatunkowych w § 167 ust. 1 punkt c). W pomieszczeniach tych wyroby wódczane należy przechowywać w takim porządku, aby w każdym czasie zapas wyrobów wódczanych z łatwością można było ustalić i obliczyć.
4.
Do wolnych składów wyrobów wódczanych typu B mają zastosowanie także odpowiednie postanowienia, dotyczące fabryk wódek gatunkowych.
§  222.
1.
Wolne składy eksportowe mają posiadać wszelkie narzędzia miernicze, niezbędne do pomiarów zbiorników oraz do mierzenia mocy i temperatury spirytusu, legalizowane lub uwierzytelnione (§ 57).
2.
Wolne składy wyrobów wódczanych mają posiadać narzędzia miernicze i przyrządy, przewidziane dla fabryk wódek gatunkowych.
§  223.
1.
Spirytus i wyroby wódczane obciążone należnością monopolową, można przewozić z jednego wolnego składu do drugiego, względnie z wolnego składu celnego do wolnego składu akcyzowego za zezwoleniem urzędu skarbowego, właściwego dla miejsca wywozu.
2.
Wyroby wódczane można wywozić z wolnego składu do wolnego obrotu w kraju dopiero po uiszczeniu należnych opłat.
§  224.
Warunki, jakim ma odpowiadać urządzenie wolnych składów, magazynujących spirytus żytni, warunki rozlewu oraz sposób kontroli będą ustalane indywidualnie dla poszczególnych zakładów w wydawanych zezwoleniach.