Wykonanie obowiązku szkolnego przez młodocianych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.4.40

Akt utracił moc
Wersja od: 16 stycznia 1925 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ W POROZUMIENIU Z MINISTREM WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 31 grudnia 1924 r.
o wykonaniu obowiązku szkolnego przez młodocianych.

Na mocy art. 19 i 20 ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet (Dz. U. R. P. № 65, poz. 636) zarządza się co następuje:
Postanowienie art. 6 ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet o przyjmowaniu tylko tych młodocianych do pracy, którzy przedstawią dowód z wykonania obowiązku szkolnego, obowiązuje w stosunku do młodocianych, zamieszkałych na obszarze okręgów szkolnych: pomorskiego, poznańskiego, krakowskiego i lwowskiego (województw: pomorskiego, poznańskiego, krakowskiego, lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego).

Zarządzenia, dotyczące innych okręgów, będą wydawane w miarę wprowadzenia w nich powszechnego nauczania.

Młodociani, którzy w chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia uczęszczają już do szkół na naukę dokształcającą lub dla analfabetów, jak również młodociani, którzy następnie do tych szkół będą przyjmowani, podlegają obowiązkowi uczęszczania na tę naukę zgodnie z ustępem 1 art. 9 ustawy.
Na początku każdego roku szkolnego młodociani powinni zgłosić się do szkoły dokształcającej względnie dla analfabetów, istniejącej w miejscu ich zamieszkania lub zatrudnienia.

Miejscowy magistrat (urząd gminny) obowiązany jest ogłosić wykaz odpowiednich szkół dla młodocianych, zatwierdzony przez państwowe władze szkolne.

Jeżeli młodociany, który zgłosi się do szkoły nie będzie mógł być przyjęty z braku wolnych miejsc, powinien otrzymać zaświadczenie o zgłoszeniu się do nauki. Zaświadczenie to będzie dowodem zwolnienia młodocianego na bieżący rok szkolny od obowiązku uczęszczania na naukę dokształcającą względnie dla analfabetów.

Zaświadczenia wydawać będą magistraty (urzędy gminne) lub upoważnione przez nie organy na podstawie danych o miejscowych zakładach naukowych dokształcających.

Do czasu wprowadzenia drogą ustawy jednolitej organizacji szkół dokształcających zaświadczenia na obszarze województw: poznańskiego i pomorskiego wydawać będą kierownicy miejscowych szkół dokształcających, na obszarze województw: krakowskiego, lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego - miejscowe wydziały szkół dokształcających.

Pracodawca winien zwolnić młodocianego od pracy w granicach sześciu godzin tygodniowo celem uczęszczania do szkoły, jeżeli nauka odbywa się w szkole w godzinach pracy młodocianego.
Godziny nauki zawodowej i dokształcającej w szkołach dla młodocianych uczniów, terminatorów i praktykantów, wliczone do obowiązujących godzin pracy, mogą być wykorzystane zależnie od planu lekcyj w szkole w ciągu 2 do 6 dni w tygodniu.
Każdy młodociany, uczęszczający na naukę do szkoły, posiada książeczkę obecności, w której zarząd szkoły oznacza obecność młodocianego na nauce.

Pracodawca, względnie uprawniony zastępca, winien kontrolować regularne odbywanie przez młodocianego nauki, sprawdzając książeczkę obecności i stwierdzając kontrolę podpisem w sposób i w terminach, przez władze szkolne wskazanych.

Pracodawcy, zatrudniający młodocianych, obowiązani są w czasie między 1 a 31 stycznia każdego roku sporządzać wykaz młodocianych według załączonego wzoru i przesyłać właściwemu inspektorowi pracy.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Wykaz młodocianych

zatrudnionych w firmie ......
№ porz.Nazwisko i imięData urodzeniaWyznanieAdresData przyjęcia do pracyRodzaj zawartej umowy:

a) terminator,

b) uczeń,

c) praktykant,

d) pomoc.

Świadectwo ukończenia:

a) szkoły powszechnej, oddz. .......

b) szkoły średniej klas ..........

c) szkoły zawodowej klas ......

Nazwa i adres szkoły dokształcającej, do której uczęszcza młodociany
1.2.3.4.5.6.7.8.9.