Wykonanie obowiązku szkolnego przez młodocianych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.28.207

Akt utracił moc
Wersja od: 9 maja 1949 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 9 kwietnia 1949 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Oświaty oraz z Ministrem Przemysłu i Handlu o wykonaniu obowiązku szkolnego przez młodocianych.

Na podstawie art. 19 i 20 ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet (Dz. U. R. P. z 1924 r. Nr 65, poz. 636, z 1926 r. Nr 93, poz. 538, z 1931 r. Nr 101, poz. 773, z 1945 r. Nr 43, poz. 236 i z 1948 r. Nr 27, poz. 182) zarządza się, co następuje:
1.
Przepisy art. 6 ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet o przyjmowaniu do pracy tylko tych młodocianych, którzy przedstawią dowód wykonania obowiązku szkolnego, obowiązują na obszarze całego Państwa.
2.
Za dowód wykonania obowiązku szkolnego uważa się świadectwo ukończenia 7 klas szkoły podstawowej, a w braku takiego świadectwa - zaświadczenie wydane przez kierownika szkoły podstawowej, że młodociany uczęszczał do szkoły przez lat siedem.
1.
Młodociani, którzy zostali przyjęci do pracy, obowiązani są uczęszczać do publicznej średniej szkoły zawodowej lub szkoły przemysłowej.
2.
Pracodawca obowiązany jest żądać od młodocianego pracownika, ucznia, terminatora, lub praktykanta dowodu stwierdzającego, że zapisał się i uczęszcza do publicznej średniej szkoły zawodowej lub szkoły przemysłowej, albo zaświadczenia, że z braku miejsca został na dany rok szkolny zwolniony od obowiązku uczęszczania do szkoły. Zaświadczenia te powinny być przechowywane przez pracodawcę w aktach młodocianego.
1.
Na początku każdego roku szkolnego młodociani zgłaszają się do publicznej średniej szkoły zawodowej lub szkoły przemysłowej w miejscu swego zamieszkania lub zatrudnienia.
2.
Wykaz publicznych średnich szkół zawodowych, zatwierdzony przez państwowe władze szkolne, ogłaszają zarządy gmin (miejskich i wiejskich).
1.
Młodociany, zgłaszający się do szkoły, a nie przyjęty z braku wolnych miejsc w szkołach danej miejscowości, otrzymuje zaświadczenie o zgłoszeniu się do nauki. Zaświadczenia te wydawać będą dyrekcje publicznych średnich szkół zawodowych, upoważnione przez kuratoria okręgów szkolnych.
2.
Zaświadczenie o zgłoszeniu się do nauki jest dowodem zwolnienia młodocianego od obowiązku uczęszczania do szkoły w danym roku szkolnym.
Pracodawca obowiązany jest zwolnić młodocianego od pracy na osiemnaście godzin tygodniowo niezależnie od tego, czy nauka w szkole odbywa się w godzinach pracy młodocianego, czy też poza tymi godzinami.
Godziny nauki w publicznej średniej szkole zawodowej lub w szkole przemysłowej mogą być wykorzystane zależnie od planu lekcji w szkole w ciągu 3 do 6 dni w tygodniu.
1.
Uczęszczanie młodocianego na naukę stwierdza dyrekcja szkoły w wydanej mu książeczce obecności.
2.
Pracodawca obowiązany jest kontrolować regularne odbywanie przez młodocianego nauki, sprawdzając książeczkę obecności i stwierdzać kontrolę podpisem w sposób i w terminie oznaczonym przez władze szkolne.
1.
Pracodawca obowiązany jest przesyłać właściwemu obwodowemu inspektorowi pracy do dnia 15 maja każdego roku wykaz zatrudnionych młodocianych według stanu na dzień 1 maja oraz do dnia 31 października - według stanu na dzień 15 października.
2.
Władze szkolne i dyrektorzy publicznych średnich szkół zawodowych oraz dyrektorzy szkół przemysłowych mają prawo zapoznać się z tymi wykazami w inspektoratach pracy celem sprawdzenia, czy wszyscy pracujący młodociani wypełniają obowiązek uczęszczania na naukę.
Do dnia 31 grudnia 1951 r. można przyjmować do pracy bez przedstawienia dowodu wykonania obowiązku szkolnego tych młodocianych, którzy nie uczęszczali przez siedem lat do szkoły powszechnej z przyczyn spowodowanych wojną.
Wykonanie obowiązku szkolnego przez młodocianych umysłowo niedorozwiniętych, głuchoniemych i niewidomych uregulują odrębne przepisy.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 31 grudnia 1924 r. o wykonaniu obowiązku szkolnego przez młodocianych (Dz. U. R. P. z 1925 r. Nr 4, poz. 40).

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ MŁODOCIANYCH

zatrudnionych w zakładzie pracy według stanu na dzień ...................
1234567891011121314
Lp.Nazwisko i imięData urodzeniaAdresMiejsce zamieszkania rodziców lub opiekunów z podaniem ich imion i nazwiskData przyjęcia do pracyDokumenty, na podstawie których został przyjęty do pracy:

a) świadectwo

urodzenia,

b) zezwolenie

władzy

rodzicielskiej

lub

opiekuńczej,

c) świadectwo

lekarskie,

d) zezwolenie

inspektora

pracy,

e) świadectwo

szkolne

Rodzaj zawartej umowy:

a) o pracę,

b) o naukę

oraz rodzaj

pracy

młodocianego

(specjalność,

branża)

Daty kolejnych badań lekarskichWysokość wynagrodzenia wg umowy i ewentualne zmianyNazwa i adres szkoły, do której uczęszcza młodociany, względnie szkoły, od której otrzymał zaświadczenie o zgłoszeniu się do naukiNr akt osobowych młodocianegoData rozwiązania umowyUwagi Inspektora Pracy