Rozdział 1 - Wynagrodzenia z tytułu twórczości lub działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej - Wykonanie niektórych przepisów ustawy o podatku od wynagrodzeń.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.16.118

Akt utracił moc
Wersja od: 26 marca 1990 r.

Rozdział  1

Wynagrodzenia z tytułu twórczości lub działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej

§  1.
1.
Wynagrodzeniami z tytułu twórczości lub działalności artystycznej, literackiej, naukowej i publicystycznej są nie wynikające ze stosunku pracy wynagrodzenia za:
1)
utwór będący przedmiotem prawa autorskiego, w tym również za utwór w formie właściwej dla współczesnej techniki,
2)
udział w konkursach z dziedziny nauki, techniki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa.
2.
Wynagrodzeniami z tytułu działalności publicystycznej są również nie wynikające ze stosunku pracy wynagrodzenia za prowadzenie publicznej dyskusji, w tym także przed mikrofonem lub kamerą telewizyjną.
3.
Wynagrodzeniami z tytułu działalności oświatowej są nie wynikające ze stosunku pracy wynagrodzenia za wygłaszane referaty i odczyty, za prowadzenie zajęć dydaktycznych (wykłady, ćwiczenia i przeprowadzanie egzaminów) oraz za wykonywanie funkcji przewodnika turystycznego.
4.
Wynagrodzeniami z tytułu działalności artystycznej są również nie wynikające ze stosunku pracy wynagrodzenia za działalność artystyczną określoną w § 9 ust. 1 pkt 3 lit. c) oraz pkt 4, 5 i 6.
5.
Wynagrodzeniami z tytułu działalności naukowej są również nie wynikające ze stosunku pracy wynagrodzenia za prace naukowe nie ogłoszone drukiem, jeżeli właściwa dla danej dyscypliny naukowej wyższa uczelnia lub właściwy instytut naukowy stwierdzą naukowy charakter pracy.
6.
Wynagrodzenia za działalność lub twórczość określoną w ust. 1-5 podlegają opodatkowaniu podatkiem od wynagrodzeń, jeżeli działalność lub twórczość wykonywana jest osobiście.
7.
Nie stoi na przeszkodzie uznaniu twórczości lub działalności za wykonywaną osobiście:
1)
zatrudnianie pomocy kancelaryjnej,
2)
wykonywanie zgodnie z zawartą umową działalności lub twórczości zespołowo.
8.
W wypadku, o którym mowa w ust. 7 pkt 2, jeżeli wynagrodzenie jest wypłacane więcej niż jednej osobie, opodatkowuje się je osobno u każdej osoby stosownie do jej udziału w łącznej sumie; w razie braku przeciwnego dowodu, przyjmuje się, że udziały są równe.
9.
Jeżeli wypłata wynagrodzenia za działalność lub twórczość, o której mowa w ust. 1-8, następuje za pośrednictwem Stowarzyszenia Autorów "ZAIKS", obowiązek pobrania podatku ciąży nie na osobie wypłacającej wynagrodzenie, lecz na tym Stowarzyszeniu.
§  2.
1. 1
Wynagrodzenia z tytułu nie wynikającej ze stosunku pracy twórczości lub działalności plastycznej, fotograficznej, architektonicznej, lutniczej lub filmowej w zakresie prac operatora obrazu działającego na własny rachunek, nie wyłączając wynagrodzeń za świadczenie rzeczy, podlegają opodatkowaniu podatkiem od wynagrodzeń, jeżeli działalność ta jest uznana za twórczą, a w wypadku działalności plastycznej w zakresie sztuki warsztatowej, fotografii artystycznej i działalności operatora obrazu filmowego, również przy zachowaniu warunków określonych w ust. 4, 7 i 9.
2.
Przez twórczość:
1)
plastyczną, o której mowa w ust. 1, rozumie się twórczość lub działalność malarską, rzeźbiarska, graficzną, scenograficzną, w zakresie fotografii artystycznej, konserwatorską, twórczość w zakresie architektury wnętrz, w zakresie wzornictwa przemysłowego, sztuki dekoracyjnej oraz sztuki warsztatowej, za którą uważa się wykonywanie przez artystę plastyka artystycznych przedmiotów użytkowych według projektów własnych,
2)
architektoniczną - rozumie się tworzenie dzieł architektonicznych w zakresie chronionym przez prawo autorskie,
3)
lutniczą - rozumie się budowę i konserwację instrumentów muzycznych,
4)
operatora obrazu filmowego - rozumie się twórczość operatorską w zakresie zapisu ciągu ruchomych obrazów filmowych, niezależnie od użytego nośnika, a w przypadku technik elektronicznych - zapisu tych obrazów, łącznie z dźwiękiem.
3. 2
Wykonywanie twórczości lub działalności, o której mowa w ust. 1, powinno być stwierdzone dyplomem ukończenia studiów wyższych w zakresie wykonywanej działalności lub twórczości albo zaświadczeniem Ministra Kultury i Sztuki stwierdzającym wykonywanie danej działalności; wykonywanie działalności artysty plastyka i artysty fotografika może być również stwierdzone legitymacją właściwych dla tej działalności związków twórczych.
4.
Wynagrodzenia z tytułu twórczości lub działalności plastycznej w zakresie sztuki warsztatowej podlegają opodatkowaniu podatkiem od wynagrodzeń, jeżeli:
1)
prace autorów są oznaczone inicjałami, monogramami, symbolami, podpisami bądź w inny sposób wskazujący twórcę pracy,
2)
podatnik prowadzi ewidencję, w której wpisuje prace oryginalne i ich kopie w miarę wykonywania, ze wskazaniem liczby wykonywanych egzemplarzy i ich kopii lub metrów tkanin.
3)
liczba kopii każdej pracy oryginalnej wykonywanej osobiście przez plastyka, a także przy pomocy osoby zatrudnionej, o której mowa w § 3 pkt 1, nie przekracza norm określonych w załączniku do rozporządzenia.
5.
Jeżeli podatnik dokonuje sprzedaży własnych wyrobów z przeznaczeniem na eksport za pośrednictwem jednostek uprawnionych do prowadzenia działalności w zakresie handlu zagranicznego, do przedmiotów wytworzonych na eksport i osiągniętych z tego tytułu przychodów nie ma zastosowania przepis ust. 4 pkt 2, z tym że artysta plastyk jest obowiązany wydawać kolejno numerowane rachunki sprzedaży tych przedmiotów i przechowywać kopie tych rachunków.
6.
Jeżeli część należności z tytułu sprzedaży na eksport ma być przekazana na rachunek walutowy podatnika, płatnik jest obowiązany potrącić podatek od pozostałej części należności, przyjmując za podstawę obliczenia podatku całą należność.
7.
Wynagrodzenia z tytułu twórczości w zakresie fotografii artystycznej (fotografiki) podlegają opodatkowaniu podatkiem od wynagrodzeń, jeżeli:
1)
artysta fotografik nie prowadzi zakładu usługowego, przy czym za prowadzenie takiego zakładu uważa się wykonanie na zamówienie zdjęć o charakterze użytkowym (np. do legitymacji, zdjęć okolicznościowych itp.),
2)
liczba identycznych fotogramów nie przekracza 200 sztuk.
8.
W wyjątkowych wypadkach Minister Kultury i Sztuki, na wniosek podatnika lub zamawiającego, może zezwolić na przekroczenie norm określonych w ust. 7 pkt 2.
9.
Wynagrodzenia z tytułu twórczości operatora obrazu filmowego działającego na własny rachunek podlegają opodatkowaniu podatkiem od wynagrodzeń, jeżeli:
1)
liczba wykonywanych kopii filmu nie przekracza 3 sztuk (kopia wzorcowa, asekuracyjna i pokazowa),
2)
nastąpiło przeniesienie prawa autorskiego.
10. 3
Osoby prawne i podmioty gospodarcze, które wypłacają wynagrodzenia wymienione w ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, do obliczenia i pobrania należnego podatku od wynagrodzeń oraz wpłacenia go na rachunek bankowy lub do kasy właściwego urzędu skarbowego.
11. 4
Podatnicy, którzy otrzymują wynagrodzenia od osób fizycznych nie będących podmiotami gospodarczymi, są obowiązani sami obliczyć należny podatek i wpłacić go na rachunek bankowy lub do kasy właściwego urzędu skarbowego w trybie określonym w § 15 ust. 3, dołączając do deklaracji zestawienie otrzymanych wynagrodzeń zawierające określenie poszczególnych dzieł lub usług i kwoty otrzymanego za nie wynagrodzenia.
§  3.
Twórczość lub działalność plastyczną, fotograficzną, lutniczą lub operatora obrazu filmowego działającego na własny rachunek traktuje się jako wykonywaną osobiście również wtedy, gdy artysta plastyk, fotografik, lutnik lub operator obrazu filmowego:
1)
zatrudnia dorywczo do wykonywania określonego dzieła jedną osobę do prac o charakterze pomocy technicznej,
2)
wykonuje twórczość z elementów dostarczonych przez zamawiającego, przy czym przychodem z tej działalności jest wynagrodzenie otrzymane przez artystę plastyka, fotografika, lutnika lub operatora obrazu filmowego, z wyłączeniem wartości elementów dostarczonych.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 8 marca 1990 r. (Dz.U.90.18.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 marca 1990 r.
2 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 8 marca 1990 r. (Dz.U.90.18.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 marca 1990 r.
3 § 2 ust. 10 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 8 marca 1990 r. (Dz.U.90.18.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 marca 1990 r.
4 § 2 ust. 11 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 8 marca 1990 r. (Dz.U.90.18.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 marca 1990 r.