§ 67. - Wykonanie dekretu z dnia 20 marca 1946 r. o podatkach komunalnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.51.258

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1951 r.
§  67.
1. 3
Dla nieruchomości lub ich części nie wynajmowanych lub nie wydzierżawianych, dla których nie można ustalić podstawy opodatkowania według art. 21 ust. 1 i 2, za podstawę opodatkowania przyjmuje się:
a)
dla nieruchomości budynkowych lub ich części wraz z należącymi do nich zabudowaniami ubocznymi, podwórzami i placami - 5% ich bieżącej wartości obiegowej,
b)
dla gruntów niezabudowanych - 3% ich bieżącej wartości obiegowej.
2.
Przy ustalaniu bieżącej wartości obiegowej budynków fabrycznych nie dolicza się wartości maszyn i urządzeń technicznych, stanowiących przynależność tych budynków.
3.
Bieżącą wartość obiegową ustala się na podstawie cen, płaconych w miesiącu sierpniu 1939 r. za takie same lub podobne nieruchomości, znajdujące się w analogicznych warunkach, i pomnożonych przez mnożnik, którego wysokość ustalają:
a)
dla gmin wiejskich i miast niewydzielonych z powiatu - właściwe powiatowe rady narodowe,
b)
dla miast wydzielonych z powiatu - miejskie rady narodowe tych miast

po zasięgnięciu opinii stowarzyszeń właścicieli nieruchomości miejskich oraz organizacyj samorządu gospodarczego (izb przemysłowo-handlowych i izb rzemieślniczych).

W przedsiębiorstwach, prowadzących prawidłowe księgi handlowe, jako wartość obiegową z miesiąca sierpnia 1939 r. można przyjąć za zgodą podatnika wartość ujawnioną w bilansie otwarcia na dzień 1 stycznia 1939 r.

4.
Mnożnik, o którym mowa w ust. 3, powinien być ustalony w takiej wysokości, aby odpowiadał faktycznej wielokrotności zwyżki czynszu pobieranego w roku poprzedzającym rok podatkowy w danej miejscowości za lokale użytkowe, wynajmowane lub wydzierżawiane w budynkach osób trzecich, w porównaniu z czynszem, pobieranym za te same lokale w miesiącu sierpniu 1939 r., przy czym dla podatników, którzy w budynkach własnych wykonują przedsiębiorstwa, świadczenia rzeczy bądź usług w przeważającej części po cenach reglamentowanych, mnożnik ten nie może przekraczać dla nieruchomości budynkowych liczby "10", a dla gruntowych "6".
5.
Dla Ziem Odzyskanych przyjmuje się ceny, płacone w miesiącu sierpniu 1939 r. za takie same lub podobne nieruchomości, znajdujące się w analogicznych warunkach i podobnych miejscowościach, położonych na pozostałych obszarach Państwa.

Do art. 24.

3 § 67 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 września 1948 r. (Dz.U.48.44.333) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1948 r.