§ 17. - Wykonanie dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej o regulowaniu gospodarki cukrowej i buraczanej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1938.98.659

Akt utracił moc
Wersja od: 17 grudnia 1938 r.
§  17.
(1)
Przedsiębiorca cukrowni obowiązany jest prowadzić księgę kontyngentów według załączonego wzoru Nr 1.
(2)
Księga kontyngentów powinna być oparafowana i opatrzona pieczęcią właściwego starostwa. W tym celu przedsiębiorca cukrowni obowiązany jest złożyć księgę kontyngentów we właściwym starostwie przed rozpoczęciem okresu kampanijnego, najpóźniej do dnia 1 lipca.
(3)
Wpisów do księgi kontyngentów należy dokonywać atramentem, w sposób wyraźny, bezzwłocznie po powstaniu zmian w ilości posiadanego cukru, kontyngentów lub zapasu cukru; poprawki wpisów powinny być dokładnie i w przepisowy sposób omówione.
(4)
Wpisy, uskutecznione na każdej stronie księgi, powinny być podsumowane i dodane do poprzedniego przeniesienia.
(5)
W końcu miesiąca przedsiębiorca cukrowni obowiązany jest sporządzić obrachunek miesięczny i odpisy księgi za ubiegły miesiąc przesłać w terminie do piątego dnia następnego miesiąca Ministerstwu Rolnictwa i Reform Rolnych, właściwemu urzędowi wojewódzkiemu oraz właściwej izbie skarbowej. Odpisy te powinny być podpisane przez przedsiębiorcę cukrowni i poświadczone przez urzędnika sprawującego stały nadzór skarbowy nad cukrownią.
(6)
W końcu okresu kampanijnego należy zamknąć księgę kontyngentów, pozostałość przenieść do takiejże księgi następnego okresu kampanijnego, a zamkniętą księgę przechowywać w przedsiębiorstwie w ciągu dziesięciu lat.
(7)
Księga kontyngentów oraz dokumenty służące za podstawę wpisów powinny być okazywane urzędnikom władz administracji ogólnej na ich żądanie. Ponadto do księgi i do dokumentów, o których mowa powyżej, mają prawo wglądu urzędnicy skarbowi.