§ 12. - Wykonanie art. art. 33-43 i 45-48 ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o podatku majątkowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.60.607

Akt utracił moc
Wersja od: 15 lipca 1924 r.
§  12.
Zeznania, złożone przez płatników w ustawowym terminie winna komisja szacunkowa (podkomisja, przewodniczący) starannie zbadać i sprawdzić, zarówno co do dokładności, jak i co do ich prawdziwości.

Zeznania, które co do swej dokładności i prawdziwości nie nasuwają wątpliwości, należy przyjąć za podstawę obliczenia wartości majątku i wymiaru podatku; w przeciwnym wypadku należy przedstawić płatnikowi wątpliwości na formularzu wzór № 19 i zażądać od niego wyjaśnień oraz uzupełnień, ewent. dowodów pisemnych albo ustnych, lub także przedłożenia ksiąg handlowych i gospodarczych albo wiarogodnych wyciągów z tych ksiąg, wyznaczając mu w tym celu stosowny termin.

Przedstawienie wątpliwości należy zawsze ująć w formę, konkretnych zarzutów. Zarzuty te należy przedstawić pątnikowi zwięźle lecz wyczerpująco, a przy tem zwrócić mu uwagą na te dane jego zeznania, których dotyczą podniesiona wątpliwości i wskazać, w jakim kierunku te dane mają być wyjaśnione, uzupełnione lub udowodnione.

Przykłady:

1)
Obszar ról w majętności X, oznaczył Pan na 150 ha, w klasie IV i 110 ha, w klasie V obszar zaś łąk na 25 ha, w klasie III i 7 ha w klasie V, podczas gdy według danych posiadanych przez komisję, wspomniane. majętność obejmuje 165 ha roli klasy III 26 ha klasy IV i 112 ha klasy V oraz 32 ha łąk klasy II.
2)
Do wartości gruntów w posiadłości X nie doliczył Pan wartości inwentarza żywego i martwego.
3)
Przy ustaleniu wartości folwarku X w miejscowości ......... nie zastosował Pan zwyżki 10% z tytułu 6-kilometrowej odległości od stacji kolejowej.
4)
Nie doliczył Pan do swojego majątku wartości folwarku X w miejscowości ......... należącego do pańskiego niewłasnowolnego syna.
5)
Nie zastosował Pan podwyższenia wartości budynku № ..... w miejscowości ......... z tytułu przeznaczenia tegoż na cele handlowe.
6)
Co do budynku № .... w miejscowości ......... podał Pan że budynek ten obejmuje 28 ubikacji i położony jest na bliższem przedmieściu, a wykończenie budynku oznaczył Pan jako zwyczajne, stan zaś jego jako lichy, podczas gdy według danych posiadanych przez komisję, budynek ten obejmuje 35 ubikacji, leży przy ulicy dalszej głównej, wykończenie jego jest dobre, a stan średni.
7)
Wartość detalicznego handlu towarami włóknistemi przy ul. ......... w miejscowości ......... obliczył Pan w kwocie 30.000.000 mk., co odpowiada tylko trzykrotnemu obrotowi miesięcznemu, podczas ody należało zastosować pięciokrotny obrót miesięczny.
8)
Wartość handlu gotowemi ubraniami przy ul. ......... w .miejscowości ......... zeznał Pan za nisko, ponieważ obrót miesięczny w tym handlu ustaliła komisja szacunkowa na 5.000.000 mk., przeto wartość tego handlu na zasadzie § 15 rozporządzenia II Ministra Skarbu z dnia 15 listopada 1923 r. (Dz. U. R. P. № 123 poz. 996) należało obliczyć według współczynnika 5 na kwotę. 50.000.000 mk.
9)
Nie zeznał Pan wierzytelności opiewającej na kwotę. 100.000 rubli, zabezpieczonej hipotecznie na majętności .........
10)
Nie zeznał Pan srebra stołowego i posiadanych przez siebie i rodzinę; kosztowności.

Konieczność przedstawienia wątpliwości zachodzi tylko wtedy, gdy zeznanie złożono w terminie, a przeciw dokładności, i prawdziwości zeznania podniesiono zarzuty," których doniosłość może mieć znaczny wpływ na wysokość podatku.

Od przedstawienia wątpliwości można odstąpić w tych wypadkach, gdy w zeznaniu dostrzeżono tylko omyłki rachunkowe lub nieznajomość przepisów ustawy i rozporządzeń wykonawczych Ministra Skarbu.