§ 3. - Wykonanie art. art. 11-23 ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o podatku majątkowym, zawierające przepisy o organach wymiarowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.24.253

Akt utracił moc
Wersja od: 15 marca 1924 r.
§  3.
Ilość komisji szacunkowych, ich miejsce urzędowania i obszar działalności (okrąg terytorialny) oraz liczbę członków i zastępców każdej komisji szacunkowej (w granicach od 15 do 24 członków i tyluż zastępców) ustali dyrektor izby skarbowej dla wszystkich okręgów podatkowych i instancji i poda powyższe dane do wiadomości publicznej.

W każdym okręgu podatkowym winna być utworzona przynajmniej jedna komisja szacunkowa. Dla większych jednak okręgów, liczących ponad 100.000 mieszkańców, mają być utworzone conajmniej dwie komisje; również dla miast liczących ponad 20.000 mieszkańców, winny być utworzone odrębne komisje.

Przewodniczącym komisji szacunkowej jest z urzędu naczelnik władzy podatkowej S instancji lub jego zastępca.

W ciągu 14 dni po ogłoszeniu niniejszego rozporządzenia wszystkie znajdujące się w okręgu każdej izby skarbowej sejmiki powiatowe (rady powiatowej), związki i zrzeczenia płatników oraz instytucje, uprawniane w myśl ustępów a), b), c} i c.) art. 13 ustawy do wyboru kandydatów na członków komisji, winny przedstawić listę kandydatów dyrektorowi właściwej Izby skarbowej. Każda lista kandydatów każdego okręgu władzy podatkowej I instancji może obejmować najwyżej 24 osoby, jako kandydatów i tyleż osób, jako kandydatów na zastępców członków.

Organizacje, których działalność obejmuje cały obszar Rzeczypospolitej lub kilku województw, a które nie mają oddziałów w poszczególnych okręgach władz podatkowych I instancji, mają prawo przedstawiania list kandydatów dyrektorom wszystkich izb skarbowych, względnie tych Izb, na których okrąg rozciąga się ich działalność.

Imieniem grupy płatników, o których mowa w części przedostatniej art. 13 ustawy, miejscowe reprezentacje samorządne przedstawią w powyższym terminie listą obejmującą 2-ch kandydatów na członków i tyluż na zastępców.

W wypadkach, w których wspomniane wyżej organy (związki i zrzeszenia płatników, reprezentacja samorządne) nie przedstawią list kandydatów w wyznaczonym terminie 14-dniowym, brakujących kandydatów na polecenie dyrektora Izby skarbowej przedstawi naczelnik miejscowej władzy podatkowej I instancji (Urzędu skarbowego, inspektoratu skarbowego).