Oddział B - Wydatki budżetu administracyjnego. - Wykonanie § 11 punkt b) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 czerwca 1924 r. o obowiązku i sposobie pokrywania wydatków przez związki komunalne oraz niektórych innych paragrafów tegoż rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.75.433

Akt utracił moc
Wersja od: 29 stycznia 1930 r.

B.

Wydatki budżetu administracyjnego.

§  15.
Dział I wydatków - Administracja ogólna - obejmuje wydatki wynikające z ogólno administracyjnej działalności związku komunalnego.

W szczególności do działu I należeć będą wydatki związane z urzędowaniem organu uchwalającego i zarządu związku komunalnego oraz z utrzymaniem biur ogólnych wszystkich działów (biura wydziału ogólnego, podatkowego, rachuby i kasy, biura meldunkowego, wojskowego, urzędu stanu cywilnego, rozjemczego, statystycznego, wydziału szkolnego, zdrowia publicznego i t. d.).

Wydatki osobowe i rzeczowe, mające charakter wydatków specjalnych (pobory leśniczego, lekarza szpitalnego, inżyniera drogowego, dróżnika, personelu straży ogniowej, utrzymanie kolumny dezynfekcyjnej i t. p.), zamieszczane są w innych odpowiednich działach budżetu.

W wydatkach osobowych działu I należy wykazywać oddzielnie:

1)
wydatki na uposażenie zarządu związku komunalnego,
2)
wydatki na uposażenie personelu biurowego i pomocniczego - stałego i czasowego,
3)
świadczenia związku komunalnego na rzecz kasy chorych,
4)
świadczenia specjalne (np. wpisy szkolne),
5)
emerytury, odprawy, pensje wdowie i sieroce,
6)
zapomogi.

Emerytury, odprawy, pensje wdowie i sieroce oraz zapomogi preliminuje się w dziale I dla funkcjonarjuszów wszystkich działów bez względu na to, czy zaliczeni zostali do administracji ogólnej, czy też do działów specjalnych.

Świadczenia na rzecz kasy chorych za pracowników związku komunalnego, objętych poszczególnemi działami, należy preliminować w każdym z tych działów osobno.

W tym przypadku, gdy pracownicy, komunalni do kasy chorych nie należą, koszystająć z pomocy lekarskiej zorganizowanej przez związek komunalny, należy wszystkie wydatki związane z istnieniem odnośnej organizacji pomocy lekarskiej zamieścić w dziale I (administracja ogólna).

Wydatki rzeczowe działu I należy dzielić na:

1)
wydatki na utrzymanie lokali - własnych lub wynajętych - służących na pomieszczenie biur (remont, opał, światło, utrzymanie porządku, podatki, składka asekuracyjna, czynsz za wynajęte lokale i t. d.),
2)
wydatki kancelaryjne (materiały piśmienne, księgi biurowe i rachunkowe, porto, telefony, telegramy i t. d,),
3)
prenumerata pism i zakup książek dla bibljoteki komunalnej,
4)
wydawnictwa związku komunalnego,
5)
umeblowanie biura,
6)
środki lokomocji,
7)
diety i koszta podróży członków zarządu i pracowników działu I,
8)
wydatki reprezentacyjne,
9)
inne (np. koszty wyborcze, koszty spisu ludności).

Wydatki rzeczowe obejmują również wydatki na utrzymanie odnośnej służby (np. wydatki na utrzymanie lokali obejmują wydatki na specjalną służbę, zajętą utrzymywaniem porządku w lokalach, wydatki na środki lokomocji obejmują koszty utrzymania woźnicy, szofera i t. p.).

§  16.
Dział II wydatków - majtek komunalny - obejmuje wydatki związane z utrzymaniem urządzeń i przedmiotów majątkowych nie oddanych na użytek publiczny i nie służących potrzebom administracji komunalnej wszystkich działów i niezaliczonych do przedsiębiorstw komunalnych. Będą tu należeć wydatki związane z utrzymaniem budynków (domy czynszowe, hale targowe, pomieszczenia dla jatek i t. p.), gruntów, lasów i t. d.
§  17.
Dział III - przedsiębiorstwa komunalne - zawiera ewentualne deficyty poszczególnych przedsiębiorstw komunalnych.
§  18.
Dział IV - spłata długów - obejmuje raty amortyzacyjne i procenty wszystkich długów (każdego zosobna) zaciągniętych przez związek komunalny zarówno na potrzeby administracji, jak i przedsiębiorstw komunalnych, o ile przedsiębiorstwa te nie posiadają własnej osobowości prawnej.

W tym dziale należy również zamieszczać kredyty na oprocentowanie pożyczek zaciągniętych na czasowe zasilenie funduszów kasowych, które stosownie do przepisów § 3 niniejszego rozporządzenia nie są obejmowane budżetem.

§  19.
Dział V - drogi i place publiczne - powinien zawierać wydatki na utrzymanie dróg państwowych i osobno samorządowych z dalszym podziałem tych ostatnich według poszczególnych kategoryj: wojewódzkie, powiatowe i gminne.

Wydatki na utrzymanie dróg i placów publicznych obejmują również wydatki związane z zadrzewianiem i oczyszczaniem tych dróg i placów.

Dział Va odnosi się do miast i ewentualnie osad i obejmuje wydatki związane z dokonywaniem pomiarów i sporządzaniem planów rozbudowy (regulacje miasta).

§  20.
Dział VI - oświata - obejmuje wydatki związane szkolnictwem ogólno-kształcącem z wyłączeniem szkół ściśle zawodowych.

W dziele tym należy wyszczególnić wydatki na: szkolnictwo powszechne, przedszkola, oświatę pozaszkolną, szkolnictwo średnie, seminarja nauczycielskie, ewentualnie szkolnictwo wyższe i stypendja dla młodzieży zakładów ogólno-kształcących.

W tym dziale należy również zamieszczać wydatki na szkolną pomoc lekarską i higjenę szkolną oraz na zorganizowane przy szkołach wychowanie fizyczne młodzieży szkolnej.

§  21.
Dział VII - kultura i sztuka - zawiera wydatki na cele podniesienia oświaty i kultury, nieobjęte innemi działami.

W szczególności do działu tego należą:

wydatki na utrzymanie bibljotek, domów ludowych, muzeów, galerji obrazów, zabytków sztuki i kultury, pomników, archiwów aktów i dokumentów historycznych, na popieranie teatrów prywatnych, koszty wydawnictw kulturalno-oświatowych, wydatki na cele krajoznawcze, koszty utrzymania oranżerji (nie złączonych z parkami), menażerji, terrarjów, akwarjów i t. p.

§  22.
Dział VIII - zdrowie publiczne - powinien obejmować wydatki związane z wypełnianiem zadań ciążących na związkach komunalnych z mocy art. 3 zasadniczej ustawy sanitarnej z dnia 19 lipca 1919 r. (Dz. P. P. P. № 63, poz. 371).

W dziale tym należy wyszczególnić:

1)
wydatki na dozór sanitarny (komisje sanitarne, badanie mięsa zorganizowane poza rzeźnią i badanie innych produktów spożywczych, oględziny zwłok i t. d.);
2)
wydatki na zapobieganie chorobom zakaźnym (szczepienia ochronne, kolumny dezynfekcyjne, odosobnienia (domy izolacyjne), szpitale dla leczenia chorób zakaźnych, przychodnie przeciwgruźliczne, przeciwjagliczne);
3)
wydatki związane z utrzymaniem urządzeń i zakładów zdrowia publicznego (szpitale powszechne, dla umysłowo chorych, ambulatorja, pomoc dla położnych, kąpieliska, parki i skwery, studnie, kanalizacja, asenizacja i t. d.).

W tym dziale należy również zamieszczać wydatki związane z wychowaniem fizycznym ludności (boiska, popieranie towarzystw sportowych, przysposobienia wojskowego) z wyjątkiem wydatków na wychowanie fizyczne młodzieży szkolnej, zamieszczanych w dziale VI (§ 20).

§  23.
Dział IX - opieka społeczna - zawiera wydatki wynikające z ustaw dotyczących opieki społecznej oraz wszelkie dobrowolne świadczenia związku komunalnego związane z wykonywaniem opieki społecznej.

W dziale tym należy wyodrębnić następujące wydatki: wydatki związane z wykonywaniem opieki nad matką i dzieckiem (kropla mleka, żłobek), nad sierotami (sierocińce), nad starcami (przytułki dla starców i paralityków), wydatki na walkę z alkoholizmem, nierządem, żebractwem i włóczęgostwem (np. domy noclegowe, domy pracy), na opiekę nad więźniami, na kuchnie ludowe, koszty kuracyjne za ubogich, doraźne zapomogi dla biednych i koszty pogrzebów, świadczenia na pomoc społeczną (pośrednictwo pracy, walka z bezrobociem) i inne.

§  24.
W dziale X - popieranie rolnictwa - należy podać osobno: wydatki na oświatę rolniczą (szkoły rolnicze, kursy); wydatki na popieranie gospodarstwa wiejskiego (kultura rolna, pola doświadczalne, utrzymanie instruktora, wystawy i pokazy rolnicze, sadownictwo, szkółki drzewek, zalesianie nieużytków, gospodarstwa rybne, pszczelnictwo, popierania hodowli zwierząt domowych i t. d.); wydatki na weterynarje (dozór weterynaryjny na targowicy, paszporty zwierzęce, szczepienia ochronne, utrzymanie poradni i szpitali dla zwierząt domowych i t. p.); wydatki na meljoracje (odwodnienie i nawodnienie gruntów, regulacja rzek).
§  25.
W dziale XI - popierania przemysłu i handlu - należy osobno podać wydatki na szkolnictwo zawodowe w dziedzinie przemysłu i handlu, na popieranie przemysłu ludowego, koszty związane z utrzymywaniem sądów handlowych.
§  26.
Dział XII - bezpieczeństwo publiczne - zawiera wydatki związane z bezpieczeństwem życia i mienia osób. Należy tu podać i wyodrębnić wydatki na policję budowlaną, polną, na inspekcję elektryczną i gazową, koszty utrzymania lokali dla policji państwowej, aresztów, stróży nocnych, lokali sądowych, koszty transportowe (szupasowe), koszty utrzymania rakarni, oświetlenia ulic i placów, wydatki na straż pożarną oraz wszelkie inne wydatki z bezpieczeństwem związane.
§  27.
W dziale XIIa - świadczenia na rzecz innych związków komunalnych - zamieszcza się zapomogi, udzielane przez powiatowe związki komunalne na podstawie art. 34 ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 94, poz. 747) oraz podatki na rzecz krajowych związków komunalnych pomorskiego i poznańskiego, obciążające gminy miejskie i powiatowe związki komunalne.
§  28. 5
Do działu XIII zalicza się wydatki na cele ściśle określone, a nie dające się zamieścić w działach wyżej omówionych (I do XII). W dziale tym należy podawać świadczenia na cele religijne, świadczenia na rzecz wójtostw, wyjątki związane z tworzeniem funduszów na cela specjalne (np. na fundusz budowy gmachu szkolnego), składki do zrzeszeń samorządowych, wydatki na obronę powietrzną i przeciwgazową Państwa i t. p.

W tymże dziale należy zamieszczać kredyty na wydatki nieprzewidziane.

§  29.
Wydatki osobowe i rzeczowe, odnoszące się do kilku działów, a nie dające się ściśle podzielić między te działy, należy zamieszczać w tym dziale, którego dotyczą w największej części.

We wszystkich działach należy podawać osobno wydatki, połączone ze spełnianiem przez związek komunalny swych zadań we własnym zarządzie, osobno zaś wydatki na spełnienie tych zadań w drodze udzielenia pomocy dla instytucyj społecznych (subsydja).

5 § 28 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 20 stycznia 1930 r. Częściowa zmiana przepisów o sporządzaniu i ustalaniu budżetów związków komunalnych. (Dz.U.30.4.38) z dniem 29 stycznia 1930 r.