§ 5. - Wygaśnięcie niektórych umów ubezpieczenia zawartych przez uspołecznione zakłady pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.32.218

Akt utracił moc
Wersja od: 24 sierpnia 1968 r.
§  5.
1.
Uspołecznione zakłady pracy obowiązane są zawierać na swój koszt umowy ubezpieczenia w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków, jakie mogą się wydarzyć w drodze z domu do pracy i z pracy do domu:
1)
osobom pozostającym w tych zakładach w stosunku pracy na podstawie umowy o pracę, mianowania lub powołania albo na skutek wyboru,
2)
członkom lub kandydatom na członków spółdzielni pracy pozostającym ze spółdzielnią w stosunku pracy,
3)
osobom zatrudnionym na podstawie umowy o naukę zawodu, o przyuczenie do określonej pracy lub o odbycie wstępnego stażu pracy.
2.
Ubezpieczenie nie obejmuje wypadków, za które poszkodowanemu przysługuje świadczenie z obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych.
3.
W razie zatrudnienia pracownika w dwóch lub więcej zakładach pracy obowiązek ubezpieczenia, o którym mowa w ust. 1, odnosi się do zakładu pracy, który w oświadczeniu podatkowym pracownika wskazany jest jako pierwszy pracodawca. W tym przypadku świadczenie przysługuje również, jeżeli poszkodowany uległ wypadkowi w drodze do pracy do drugiego lub dalszego pracodawcy albo w drodze powrotnej.
4.
Jeżeli wskutek nieszczęśliwego wypadku poszkodowany zmarł lub doznał trwałego inwalidztwa przed upływem 2 lat od daty wypadku, zakład ubezpieczeń wypłaca:

1) w razie śmierci 20.000 zł,

2) w razie trwałego 100% inwalidztwa 30.000 zł

a w razie trwałego częściowego inwalidztwa odpowiedni procent tej sumy. Jeżeli zakład ubezpieczeń wypłacił świadczenie za trwałe inwalidztwo, a poszkodowany po otrzymaniu świadczenia w następstwie tego samego wypadku zmarł, potrąca się to świadczenie z sumy przewidzianej na wypadek śmierci; zakład ubezpieczeń nie może jednak żądać zwrotu nadpłaty.

5.
W razie zbiegu umowy ubezpieczenia w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków, jakie mogą się wydarzyć w drodze z domu do pracy i z pracy do domu, z umową ubezpieczenia, o której mowa w § 3 ust. 1 i w § 4 ust. 1, zakład ubezpieczeń wypłaca jednorazowe świadczenie na wypadek śmierci lub trwałego inwalidztwa z wyższej sumy ubezpieczenia.
6.
Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac w porozumieniu z Ministrem Finansów i Centralną Radą Związków Zawodowych określi szczegółowe zasady, według których nieszczęśliwe wypadki w drodze z domu do pracy i z pracy do domu będą uznawane za podlegające ubezpieczeniu.