Rozdział 6 - Ustna rozprawa. - Wydanie regulaminu procesowego Górnośląskiego Trybunału Rozjemczego na podstawie art. 596 Polsko-Niemieckiej Konwencji Górnośląskiej zawartej w Genewie dnia 15 maja 1922 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.72.562

Akt utracił moc
Wersja od: 13 sierpnia 1937 r.

VI.

Ustna rozprawa.

Ustna rozprawa jest jawną. Trybunał Rozjemcy może ze szczególnych powodów wykluczyć jawność.

Prezydent czuwa nad utrzymaniem porządku w sali rozpraw.

Osoby nie biorące udziału w rozprawie, a niestosujące się do jego zarządzeń, może Prezydent wydalić z sali rozpraw, a jeżeli popełniono czyn karalny, polecić sporządzenie protokułu.

Osoby biorące udział w rozprawie, a niestosujące się do zarządzeń Prezydenta, może Trybunał Rozjemczy wykluczyć od dalszego udziału w rozprawie. Rozprawę można w nieobecności wykluczonego dokończyć.

Prezydent kieruje rozprawą. Jeżeli jakie zarządzenie Prezydenta jest zakwestjowane, wówczas rozstrzyga Trybunał Rozjemczy.

Prezydent posługuje się językiem, którym włada. Inne osoby, biorące urzędowy udział w rozprawach, posługują się językiem polskim albo niemieckim.

Deklaracje, wnioski, rezolucje i orzeczenia winny być tłumaczone na język polski lub niemiecki, a w danym razie na obydwa języki.

Osoby, które nie sprawują urzędu, mogą się posługiwać językiem polskim lub niemieckim, chyba, że nie władają żadnym z tych języków.

Tłumaczenia dokonują Prezydent lub jeden 2 Sędziów Rozjemczych, a w razie potrzeby tłumacz.

Ustna rozprawa odbywa się na podstawie pism. Ma ona na celu przedewszystkiem usunięcie niejasności pism i przedstawienie wywodów prawnych, które jeszcze nie są zawarte w pismach.

Trybunał Rozjemczy może w celu wyjaśnienia zarządzić osobiste stawienie się stron albo ich ustawowych zastępców.

Jeżeli mimo prawidłowego zawezwania nie stawi się strona ani też jej pełnomocnik, wówczas odbywa się rozprawa ustna tylko z tym, który się stawił, o ile Trybunał Rozjemczy nie uchwali odroczenie rozprawy.

Jeżeli mimo prawidłowego zawezwania nikt się nie stawił, Trybunał Rozjemczy może mimo tego wydać orzeczenie.

O przebiegu ustnej rozprawy należy spisać protokuł, w którym winny być podane istotne zdarzenia z rozprawy.

Protokuł spisuje się w języku polskim i niemieckim.