Rozdział 8 - Sprawdzenie ważności głosowania powszechnego. - Wybór Prezydenta Rzeczypospolitej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.47.321

Akt utracił moc
Wersja od: 10 lipca 1935 r.

Rozdział  VIII.

Sprawdzenie ważności głosowania powszechnego.

(1)
Każdy z członków Państwowej Komisji Wyborczej może przed zamknięciem posiedzenia Komisji zgłosić do protokółu protest przeciwko wyborowi Prezydenta Rzeczypospolitej.
(2)
W razie zgłoszenia protestu, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej odroczy posiedzenie Komisji do czasu rozpoznania protestu, przesyłając niezwłocznie protokół Komisji Sądowi Najwyższemu.
(1)
Protesty przeciwko wyborowi Prezydenta Rzeczypospolitej rozpoznaje Sąd Najwyższy w ciągu pięciu dni od zgłoszenia na posiedzeniu jaw-nem z udziałem prokuratora i zgłaszających protesty, jeżeli się stawią na rozprawę.
(2)
O terminie rozprawy Sąd Najwyższy ogłosi zapomocą wokandy, wywieszonej w lokalu Sądu, nikogo na rozprawę nie wzywając.
(1)
Sąd Najwyższy na skutek protestu unieważni wybór Prezydenta Rzeczypospolitej:
a)
jeżeli zostanie stwierdzone, że dopuszczono się przy głosowaniu powszechnem przestępstw przeciwko głosowaniu w sprawach publicznych;
b)
jeżeli głosowanie powszechne przeprowadzone zostało niezgodnie z przepisami ustawy.
(2)
Unieważnienie wyboru Prezydenta Rzeczypospolite; może nastąpić jedynie w przypadku, gdy popełnione przestępstwo lub uchybienie mogło wpłynąć na wynik głosowania powszechnego w całem Państwie.
(3)
Sąd Najwyższy może pozatem sprostować wynik głosowania powszechnego, ustalony przez Państwową Komisję Wyborczą niezgodnie z przepisami ustawy.

W razie unieważnienia wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego ogłosi wyrok w gazecie rządowej.

(1)
Ponowne głosowanie powszechne odbędzie się w najbliższą niedzielę po ogłoszeniu wyroku.
(2)
Komisje wyborcze przeprowadzą ponowne głosowanie powszechne na podstawie tych samych legitymacyj wyborczych w dotychczasowym, w miarę możności, składzie swych członków.