Współdziałanie Straży Granicznej oraz oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1767

Akt obowiązujący
Wersja od: 31 sierpnia 2023 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 sierpnia 2023 r.
w sprawie współdziałania Straży Granicznej oraz oddziałów i pododdziałówSił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 11b ust. 11 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1080, 1088, 1489 i 1723) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa:
1)
podmioty organizujące współdziałanie oraz sposób organizacji współdziałania Straży Granicznej oraz oddziałów i pododdziałówSił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej "Siłami Zbrojnymi",
2)
sposób koordynowania działań podejmowanych przez Straż Graniczną oraz Siły Zbrojne,
3)
sposób wymiany informacji i sposób logistycznego wsparcia działań Straży Granicznej prowadzonych z pomocą oddziałów i pododdziałówSił Zbrojnych

- w przypadkach, o których mowa w art. 11b ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, zwanej dalej "ustawą".

Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
dowódcy sił Straży Granicznej - należy przez to rozumieć - właściwego ze względu na miejsce działań podejmowanych przez Straż Graniczną oraz Siły Zbrojne:
a)
w obszarze właściwości miejscowej jednej placówki lub dywizjonu Straży Granicznej - komendanta tej placówki lub dywizjonu Straży Granicznej,
b)
wykraczających poza obszar właściwości miejscowej jednej placówki lub dywizjonu Straży Granicznej -właściwego komendanta oddziału Straży Granicznej,
c)
wykraczających poza obszar właściwości miejscowej jednego oddziału Straży Granicznej - funkcjonariusza Straży Granicznej wyznaczonego przez Komendanta Głównego Straży Granicznej;
2)
dowódcy Sił Zbrojnych - należy przez to rozumieć dowódcę oddziału lub pododdziału Sił Zbrojnych.
Minister Obrony Narodowej wyznacza dowódcę Sił Zbrojnych oraz w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych, po wydaniu postanowienia, o którym mowa w art. 11b ust. 2 ustawy, ustala niezwłocznie:
1)
skład Sił Zbrojnych, które mają być użyte, oraz ich zadania i liczebność;
2)
obszar, na jakim Siły Zbrojne będą wykonywały zadania, oraz czas ich wykonywania;
3)
ograniczenia dotyczące użycia posiadanych środków własnych będących na wyposażeniu Sił Zbrojnych.
Działania podejmowane przez siły Straży Granicznej i Siły Zbrojne w przypadkach, o których mowa w art. 11b ust. 1 ustawy, organizują dowódca sił Straży Granicznej i dowódca Sił Zbrojnych.
1. 
Koordynacja działań podejmowanych przez Straż Graniczną i Siły Zbrojne polega na tym, że organ koordynujący, o którym mowa w art. 11b ust. 8 ustawy, i Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych ustalają:
1)
wydzielenie adekwatnych do zagrożenia i możliwości sił i środków do podejmowanych działań;
2)
podział zadań stosownie do możliwości wykonawczych Straży Granicznej i Sił Zbrojnych;
3)
plany i harmonogramy niezbędne do wykonywania zadań;
4)
procedury niezbędne do wykonywania zadań;
5)
jakie informacje niezbędne do realizacji zadań, dotyczące w szczególności zagrożeń, przebiegu zdarzeń i wyników dotychczasowych działań, jak też mające wpływ na metody i formy skutecznego przeciwdziałania zagrożeniom dla bezpieczeństwa państwa, nienaruszalności granicy państwowej, bezpieczeństwa publicznego lub zakłócenia porządku publicznego oraz efektywnego jego przywracania będą przekazywane;
6)
obiekty i miejsca, w których mogą zostać zakwaterowane Siły Zbrojne;
7)
zabezpieczenie przemieszczania Sił Zbrojnych w związku z udzielaniem pomocy Straży Granicznej;
8)
techniczne środki przeznaczone do wymiany informacji oraz metody ochrony poufności przekazu informacji;
9)
zakres wzajemnego wsparcia logistycznego działań Straży Granicznej i Sił Zbrojnych.
2. 
Organ koordynujący wyznacza funkcjonariusza Straży Granicznej lub zespół funkcjonariuszy Straży Granicznej do wykonywania funkcji łącznikowej w miejscu realizacji zadań wyznaczonych dla Sił Zbrojnych, wskazując zakres czynności w ramach tej funkcji.
1. 
Wymianę informacji podczas działań Straży Granicznej prowadzonych z pomocą Sił Zbrojnych organizują dowódca sił Straży Granicznej i dowódca Sił Zbrojnych.
2. 
Wymiana informacji odbywa się z wykorzystaniem środków łączności przewodowej i bezprzewodowej, pozostającej w dyspozycji Straży Granicznej i Sił Zbrojnych, umożliwiających wzajemne komunikowanie się.
1. 
Wsparcie logistyczne organizują dowódca sił Straży Granicznej i dowódca Sił Zbrojnych, zgodnie z kompetencjami.
2. 
Wsparcie logistyczne jest zapewniane na bazie sił i środków będących na wyposażeniu Straży Granicznej oraz Sił Zbrojnych, w szczególności sprzętu specjalistycznego lub pojazdów służbowych, a także wykorzystywanych obiektów i miejsc zakwaterowania, adekwatnie do potrzeb i możliwości.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r. w sprawie użycia sił Straży Granicznej oraz oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa publicznego lub zakłócenia porządku publicznego w zasięgu terytorialnym przejścia granicznego oraz w strefie nadgranicznej (Dz. U. poz. 1575), które traci moc z dniem 1 września 2023 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1489).