Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Wsparcie gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1399 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 4 lipca 2022 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

Ustawa określa zasady i tryb przyznawania oraz realizacji wsparcia gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC w postaci świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego, które jest realizowane przy użyciu dokumentu potwierdzającego przyznanie świadczenia.

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1)
odbiorniku cyfrowym - należy przez to rozumieć odbiornik cyfrowy zawierający wyświetlacz obrazu albo niezawierający takiego wyświetlacza, o którym mowa w art. 2 pkt 23a ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2021 r. poz. 576 oraz z 2022 r. poz. 501), umożliwiający odbiór co najmniej sygnału naziemnej telewizji cyfrowej, zgodny z wymaganiami, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 132 ust. 3 tej ustawy;
2)
dokumencie potwierdzającym przyznanie świadczenia - należy przez to rozumieć dokument elektroniczny potwierdzający przyznanie świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego lub wydruk sporządzony z tego dokumentu elektronicznego;
3)
gospodarstwie domowym - należy przez to rozumieć zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie albo jedną osobę utrzymującą się samodzielnie, gdy miejsce zamieszkania tych osób znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
4)
płatności za pomocą dokumentu potwierdzającego przyznanie świadczenia - należy przez to rozumieć dokonanie zapłaty ceny lub jej części za odbiornik cyfrowy, do wysokości świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego, przy wykorzystaniu dokumentu potwierdzającego przyznanie świadczenia;
5)
świadczeniu na zakup odbiornika cyfrowego - należy przez to rozumieć dofinansowanie do zakupu jednego fabrycznie nowego odbiornika cyfrowego w gospodarstwie domowym.

Świadczenie na zakup odbiornika cyfrowego przysługuje jednej pełnoletniej osobie, zameldowanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na pobyt stały lub czasowy powyżej 30 dni, jeżeli trudna sytuacja materialna gospodarstwa domowego tej osoby uniemożliwia samodzielne poniesienie kosztów nabycia odbiornika cyfrowego, zwanej dalej "osobą uprawnioną", w celu zapewnienia odbioru przez to gospodarstwo domowe naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC, bez uszczerbku dla podstawowych potrzeb życiowych gospodarstwa domowego tej osoby.

1. 
Świadczenie na zakup odbiornika cyfrowego:
1)
niezawierającego wyświetlacza obrazu przysługuje w wysokości 100 zł;
2)
zawierającego wyświetlacz obrazu przysługuje w wysokości 250 zł.
2. 
Zakup odbiornika cyfrowego za kwotę niższą niż wysokość świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego nie uprawnia do otrzymania zwrotu lub innego wykorzystania pozostałej kwoty świadczenia przez osobę uprawnioną.
3. 
W przypadku nabycia odbiornika cyfrowego za kwotę wyższą niż wysokość świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego obowiązek zapłaty pozostałej części ceny obciąża osobę uprawnioną.
4. 
Wartość świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego przyznanego osobie uprawnionej jest wolna od egzekucji oraz nie podlega wliczeniu do dochodu tej osoby uprawniającego do wszelkich świadczeń i dodatków przysługujących na podstawie przepisów odrębnych.
1. 
Prawo do przyjmowania płatności za pomocą dokumentu potwierdzającego przyznanie świadczenia przysługuje przedsiębiorcy mającemu siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, zarejestrowanemu jako podatnik VAT czynny lub podatnik VAT zwolniony w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931, 974 i 1137), wpisanemu na listę, o której mowa w art. 9 ust. 1.
2. 
Płatności za pomocą dokumentu potwierdzającego przyznanie świadczenia nie dokonuje się podczas nieumówionej wizyty przedsiębiorcy w miejscu zamieszkania lub zwykłego pobytu osoby uprawnionej.
3. 
Za pomocą dokumentu potwierdzającego przyznanie świadczenia można dokonać płatności jednorazowo.
4. 
Płatność za pomocą dokumentu potwierdzającego przyznanie świadczenia nie może być dokonywana w ratach.
5. 
Dokument potwierdzający przyznanie świadczenia nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany.
6. 
Płatność za pomocą dokumentu potwierdzającego przyznanie świadczenia nie może być dokonana, jeżeli w związku z nabyciem odbiornika cyfrowego osobie uprawnionej jest oferowana inna odpłatna usługa, świadczona przy pomocy tego odbiornika.

Prawo do dokonywania płatności za pomocą dokumentu potwierdzającego przyznanie świadczenia wygasa z końcem dnia 31 grudnia 2022 r.