Wprowadzenie w obieg znaczków pocztowych 5, 10, 25, 55, 75, 80 groszy oraz 1 złoty i 1 złoty 50 groszy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1941.8.25

Akt utracił moc
Wersja od: 15 grudnia 1941 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 1 grudnia 1941 r.
o wprowadzeniu w obieg znaczków pocztowych 5, 10, 25, 55, 75, 80 groszy oraz 1 złoty i 1 złoty 50 groszy.

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U.R.P. z roku 1933, Nr 63, poz. 481), oraz art. 1 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 października 1941 o tymczasowym przekazaniu Ministrowi Skarbu praw i obowiązków, dotyczących Państwowego Zarządu Poczt i Telegrafów, oraz przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" (Dz.U.R.P. z roku 1941 Nr 7, poz. 18), zarządzam, co następuje:
Wprowadza się w obieg pocztowe znaczki opłaty nowej edycji wartości 5, 10, 25, 55, 75, 80 groszy, oraz 1 złoty i 1 złoty 50 groszy.

Opisy znaczków.

1)
5 groszowy znaczek.

Wymiary znaczka 25, 25 x 31,25 m/m. Rysunek znaczka o wymiarze 22 X 28 m /m przedstawia zburzony gmach Ambasady St. Zjednoczonych Ameryki (pałac Raczyńskich). W górnej części znaczka znajduje się, na ciemnym tle, napis (w dwu wierszach) "Ambasada St. Zj. Ameryki Warszawa Wrzesień 1939".

Pod tym napisem w prawym rogu na tle nieba znajduje się Godło Państwa.

W dolnej części na ciemnym tle napis: "Poczta Polska" obok tego napisu w prawym rogu na jasnym tle ciemne litery "Gr" i cyfra "5". Z prawej i lewej strony rysunek znaczka ograniczony jest prostymi liniami.

Kolor znaczka - czerwono-fioletowy.

2)
10 groszowy znaczek.

Wymiary znaczka 25, 25 X 31, 25 m /m. Rysunek znaczka o wymiarze 22 X 28 m /m przedstawia zburzony gmach Ministerstwa Skarbu.

W górnej części znaczka znajduje się na ciemnym tle napis w dwu wierszach: "Ministerstwo Skarbu Warszawa Wrzesień 1939". Pod tym napisem w lewym rogu na tle nieba znajduje się Godło Państwa.

W dolnej części na ciemnym tle napis: "Poczta Polska", obok tego napisu w prawym rogu na jasnym tle ciemne litery "Gr" i liczba "10".

Z prawej i lewej strony rysunek znaczka ograniczony jest prostymi liniami.

Kolor znaczka - zielony.

3)
25 groszowy znaczek.

Wymiary znaczka - 25,25 x 31,25 m/m Rysunek znaczka o wymiarze 22 x 28 m /m przedstawia -zburzenie pomnika Mickiewicza w Krakowie.

W górnej części znaczka znajduje się na ciemnym tle napis w dwu wierszach: "Zburzenie pomnika Mickiewicza Kraków 1940". Pod tym napisem w lewym rogu na tle nieba znajduje się Godło Państwa.

W dolnej części znaczka na ciemnym tle napis: "Poczta Polska", obok tego napisu w prawym rogu na jasnym tle ciemne litery "Gr" i liczba "25". Z prawej i lewej strony rysunek znaczka ograniczony jest prostymi liniami.

Kolor znaczka - ciemno-szary.

4)
55 groszowy znaczek.

Wymiary znaczka 26,5 x 43 m /m. Rysunek znaczka o wymiarze 23,5 X 40 m /m przedstawia Plac Zamkowy w Warszawie widziany przez ruiny i zgliszcza zbombardowanego domu.

W górnej części znaczka na ciemnym tle znajduje się napis: "Plac Zamkowy Warszawa Wrzesień 1939". Pod tym napisem, pod słowem "Warszawa" umieszczony jest Krzyż Orderu Virtuti Militari.

W dolnej części znaczka na ciemnym tle napis: "Poczta Polska", obok tego napisu w prawym rogu ciemne litery "Gr" i liczba "55".

Z prawej i lewej strony rysunek znaczka ograniczony jest prostymi liniami.

Kolor znaczka - ciemno - niebieski z odcieniem fioletowym.

5)
75 groszowy znaczek.

Wymiary znaczka - 26,5 x 43 m /m. Rysunek znaczka o wymiarze 23,5 x 40 m /m przedstawia dwu polskich żołnierzy na pozycji z karabinem maszynowym.

W górnej części znaczka znajduje się na ciemnym tle napis: "Wojsko Polskie w W. Brytanii".

Pod tym napisem w lewym rogu znajduje się Godło Państwa.

W dolnej części znaczka na ciemnym tle napis: "Poczta Polska", obok tego napisu w prawym rogu na jasnym tle ciemne litery "Gr" i liczba "75".

Z prawej i lewej strony rysunek znaczka ograniczony jest prostymi liniami.

Kolor znaczka - żółto-oliwkowy.

6)
80 groszowy znaczek.

Wymiary znaczka 26,5 x 43 m /m. Rysunek znaczka w wymiarze 23,5 x 40 m /m przedstawia czołg w ruchu. W górnej części znaczka na ciemnym tle znajduje się napis: "Polska Broń Pancerna w W. Brytanii".

Pod tym napisem w prawym rogu na tle nieba znajduje się Godło Państwa.

W dolnej części znaczka na ciemnym tle napis: "Poczta Polska", obok tego napisu w prawym rogu na jasnym tle ciemne litery "Gr" i liczba "80".

Z prawej i lewej strony rysunek znaczka ograniczony jest prostymi liniami.

Kolor znaczka - czerwony.

7)
1 złotowy znaczek.

Wymiary znaczka - 26,5 x 43 m /m. Rysunek znaczka o wymiarze 23,5 x 40 m/m, przedstawia Wellington'a i trzy Hurricane'y gotowe do lotu.

W górnej części znaczka na ciemnym tle znajduje się napis: "Lotnictwo Polskie w W. Brytanii".

Pod tym napisem w prawym rogu na tle nieba znajduje się Godło Państwa.

W dolnej części na ciemnym tle napis: "Poczta Polska", obok tego napisu w prawym rogu na jasnym tle ciemne litery "Zł" i cyfra "1".

Z prawej i lewej strony rysunek znaczka ograniczony jest prostymi liniami.

Kolor znaczka - stalowo-niebieski.

8)
1 zł. 50 gr. znaczek.

Wymiary znaczka 25,25 X 36,25 m /m. Rysunek znaczka o wymiarze 22 x 28 m/m przedstawia polską łódź podwodną "Orzeł".

W górnej części znaczka na ciemnym tle znajduje się napis w dwu wierszach: "Polska Marynarka Wojenna w W. Brytanii".

Pod tym napisem na tle nieba zostały umieszczone: Z lewej strony ciemny napis: O.R.P. "Orzeł". Z prawej zaś Godło Państwa. W dolnej części znaczka na jasnym tle prostokąta ciemne litery "Zł" i cyfra "1". pod nimi ciemne litery "Gr" i liczba "50", obok prostokątu na ciemnym tle napis: "Poczta Polska". Z prawej i lewej strony rysunek znaczka ograniczony jest prostymi liniami.

Kolor znaczka - czerwono - brązowy.

Powyższe znaczki wykonane są drukiem wklęsłym ze stalorytów. Papier użyty do druku znaczków jest gumowany koloru białego bez wodnych znaków. Znaczki posiadają perforację skrzynkową.

Znaczki sprzedawane będą za walutę angielską według relacji £1, równa się 24 Zł., i w tej samej relacji za walutę U.S.A. lub kanadyjską według oficjalnego notowania tych walut w stosunku do funta.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 15-go grudnia 1941 r.