Art. 9. - Węgry-Polska. Umowa o współpracy i wzajemnej pomocy w dziedzinie zapobiegania katastrofom, klęskom żywiołowym i innym poważnym wypadkom oraz usuwania ich następstw. Warszawa.2000.04.06.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.38.347

Akt obowiązujący
Wersja od: 18 września 2003 r.
Artykuł  9

Użycie statków powietrznych

1.
Umawiające się Strony, w celu realizacji niniejszej umowy, mogą udzielić zezwolenia na użycie statków powietrznych drugiej Umawiającej się Strony oraz na ich przeloty, jak również na ich lądowanie i starty z własnego terytorium, bez obowiązku korzystania z krajowych i międzynarodowych lotnisk i lądowisk oraz dróg i tras lotniczych, z odpowiednim zastosowaniem artykułów 7 i 8.
2.
Strona udzielająca pomocy jest zobowiązana zawiadomić Stronę zwracającą się o pomoc lub państwo tranzytu o planowanym użyciu statków powietrznych.

W zawiadomieniu należy podać:

-
typ statku powietrznego;
-
kraj rejestracji i oznakowanie rejestracyjne statku powietrznego;
-
nazwiska członków załogi statku powietrznego, pasażerów oraz członków grupy ratowniczej;
-
wyposażenie i środki pomocy znajdujące się na pokładzie;
-
czas startu, czas trwania lotu, trasę oraz miejsce docelowe.
3.
Jeżeli Umawiające się Strony w zezwoleniu, o którym mowa w ustępie 1, nie postanowią inaczej, podczas działań ratowniczych stosuje się przepisy o ruchu lotniczym obowiązujące na terytorium każdej z Umawiających się Stron, w szczególności w zakresie dotyczącym obowiązku przekazywania informacji o lotach właściwym organom kontroli ruchu lotniczego.
4.
Do działań ratowniczych z użyciem statków powietrznych mają zastosowanie postanowienia aneksu 12 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, sporządzonej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 r.