§ 10. - Wcześniejsze zwalnianie żołnierzy z zasadniczej służby wojskowej i z nadterminowej zasadniczej służby wojskowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.72.499

Akt utracił moc
Wersja od: 25 marca 2009 r.
§  10.
1.
Wezwanie żołnierza zwolnionego z zasadniczej służby wojskowej przedterminowo z pozostawieniem w dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej może nastąpić z przyczyn służbowych uzasadniających natychmiastowe dokonanie zmiany stanu ewidencyjnego żołnierzy odbywających czynną służbę wojskową w jednostce wojskowej, a w szczególności w przypadkach udziału jednostki wojskowej w:
1)
zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków;
2)
akcjach poszukiwawczych oraz ratowania życia ludzkiego;
3)
oczyszczaniu terenów z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz ich unieszkodliwianiu;
4)
wykonywaniu zadań poza granicami państwa, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. Nr 162, poz. 1117 oraz z 2004 r. Nr 210, poz. 2135).
2.
Wezwanie doręcza się żołnierzowi, o którym mowa w ust. 1, co najmniej na trzy dni przed dniem stawienia się do jednostki wojskowej określonym w wezwaniu.
3.
W przypadku gdy żołnierz, któremu doręczono wezwanie wskazane w ust. 1, nie może z powodu obłożnej choroby stawić się do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej w terminie i miejscu określonych w wezwaniu, niezwłocznie zawiadamia o tym fakcie dowódcę jednostki wojskowej określonego w wezwaniu. Po ustaniu choroby żołnierz, któremu doręczono wezwanie, zgłasza się niezwłocznie do dowódcy jednostki wojskowej określonego w wezwaniu, przedstawiając stosowne zaświadczenie lekarskie.
4.
Niedotrzymanie terminu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 3, jest uzasadnione, jeżeli żołnierz ze względu na obłożną chorobę stwierdzoną zaświadczeniem lekarskim nie mógł zawiadomić o niemożności osobistego stawienia się.
5.
Wzór wezwania, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia.