Warunki zatrudniania oraz kwalifikacje pracowników techniczno-badawczych i dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej w Polskiej Akademii Nauk.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.52.286

Akt utracił moc
Wersja od: 30 listopada 1961 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 listopada 1961 r.
w sprawie warunków zatrudniania oraz kwalifikacji pracowników techniczno-badawczych i dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej w Polskiej Akademii Nauk.

Na podstawie art. 44 i art. 46 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 10, poz. 64) zarządza się, co następuje:
§  1.
Pracownikami techniczno-badawczymi Polskiej Akademii Nauk, zwanej dalej "Akademią", są pracownicy, nie należący do kategorii pracowników nauki, posiadający określone w niniejszym rozporządzeniu wybitne kwalifikacje fachowe, uzasadniające czynny udział tych pracowników w pracach naukowo-badawczych, prowadzonych przez Akademię.
§  2.
Na stanowisko pracownika techniczno-badawczego w Akademii może być powołana osoba, która:
1)
posiada stopień naukowy doktora lub ukończyła studia wyższe z tytułem magistra, magistra-inżyniera, lekarza lub innym tytułem równorzędnym,
2)
spełnia warunki w zakresie stażu pracy wymienione w § 3 ust. 1,
3)
wykazuje się określonym w § 3 ust. 2 dorobkiem naukowo-badawczym,
4)
uzyska opinię Komisji Kwalifikacyjnej, o której mowa w art. 40 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o Polskiej Akademii Nauk, stwierdzającą posiadanie wybitnych kwalifikacji fachowych niezbędnych do pracy naukowo-badawczej.
§  3.
1.
Staż pracy, o którym mowa w § 2 pkt 2, powinien wynosić:
1)
w razie posiadania stopnia naukowego doktora:
a)
co najmniej 4 lata pracy naukowo-badawczej w dziedzinie badań objętych zakresem działania placówki naukowej lub w dziedzinie pokrewnej bądź też
b)
co najmniej 6 lat pracy zawodowej w dziedzinie objętej działaniem placówki naukowej lub w dziedzinie pokrewnej,
2)
w razie ukończenia studiów wyższych z tytułem magistra, magistra-inżyniera, lekarza lub innym tytułem równorzędnym:
a)
co najmniej 8 lat pracy naukowo-badawczej w dziedzinie badań objętych zakresem działania placówki naukowej lub w dziedzinie pokrewnej bądź też
b)
co najmniej 10 lat pracy zawodowej w dziedzinie objętej zakresem działania placówki naukowej lub w dziedzinie pokrewnej.
2.
Dorobek naukowo-badawczy, o którym mowa w § 2 pkt 3, stanowi całokształt działalności naukowo-badawczej lub zawodowej, z tym że do dorobku tego należy przede wszystkim zaliczać:
1)
osiągnięcia naukowo-badawcze, wynalazki i udoskonalenia,
2)
kierowanie pracami naukowo-badawczymi,
3)
publikowane i nie opublikowane opracowania naukowo-badawcze oraz prace w zakresie popularyzacji nauki i techniki.
§  4.
Zatrudnienie pracowników techniczno-badawczych następuje w drodze umowy o pracę zawartej na podstawie uchwały Sekretariatu Naukowego Akademii, powziętej po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Kwalifikacyjnej (§ 2 pkt 4).
§  5.
1.
W charakterze dyplomowanego pracownika dokumentacji naukowej może być zatrudniona w Akademii osoba, która ukończyła studia wyższe z tytułem magistra, magistra-inżyniera, lekarza lub innym tytułem równorzędnym, posiada staż pracy w zakresie dokumentacji naukowej albo w zakresie pracy naukowej, techniczno-badawczej lub w służbie bibliotekarskiej w dziedzinach, odpowiadających specjalizacji dokumentacji naukowej, w których ma ona być zatrudniona i której kwalifikacje do pracy w dokumentacji naukowej zostały stwierdzone w trybie określonym w § 7.
2.
Dyplomowanymi pracownikami dokumentacji naukowej są:

- starszy dokumentalista dyplomowany,

- dokumentalista dyplomowany,

- adiunkt dokumentacji naukowej,

- asystent dokumentacji naukowej.

§  6.
1.
Staż pracy wymagany w § 5 ust. 1 powinien wynosić co najmniej:

- dla starszego dokumentalisty dyplomowanego - 12 lat

- dla dokumentalisty dyplomowanego - 10 lat

- dla adiunkta dokumentacji naukowej - 6 lat

- dla asystenta dokumentacji naukowej - 3 lata.

2.
Wymagany staż pracy może być skrócony nie więcej niż o 2 lata w stosunku do starszego dokumentalisty dyplomowanego, dokumentalisty dyplomowanego i adiunkta dokumentacji naukowej, jeżeli pracownik uzyskał stopień naukowy doktora lub docenta.
§  7.
1.
Kwalifikacje do pracy w dokumentacji naukowej stwierdza komisja, złożona z samodzielnych pracowników nauki, powołana przez Sekretariat Naukowy Akademii. Kadencja komisji wynosi 3 lata. Regulamin komisji ustala Sekretariat Naukowy Akademii.
2.
Komisja stwierdza kwalifikacje kandydata na podstawie oceny dotychczasowego przebiegu i wyników pracy kandydata, dokonanej przez właściwych przełożonych oraz na podstawie ustnego egzaminu.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio przy powoływaniu pracownika na wyższe stanowisko.
§  8.
Zatrudnienie dyplomowanego pracownika dokumentacji naukowej następuje w drodze umowy o pracę zawartej przez Sekretarza Naukowego Akademii po uzyskaniu pozytywnej opinii komisji, o której mowa w § 7.
§  9.
Zasady i wysokość uposażenia pracowników techniczno-badawczych i dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej regulują przepisy o uposażeniu pracowników w szkołach wyższych i w Polskiej Akademii Nauk.
§  10.
Do stosunku pracy pracowników techniczno-badawczych i dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej mają zastosowanie przepisy dotyczące kontraktowych pracowników urzędów państwowych.
§  11.
Pracownikom techniczno-badawczym i dyplomowanym pracownikom dokumentacji naukowej przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w rozmiarze ustalonym dla pracowników nauki.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.