Warunki zatrudniania w instytutach naukowo-badawczych, w Polskiej Akademii Nauk i w szkolnictwie wyższym bibliotekarzy dyplomowanych i pracowników służby bibliotecznej oraz dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej i dokumentalistów służby informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1967.14.63

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1986 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 kwietnia 1967 r.
w sprawie warunków zatrudniania w instytutach naukowo-badawczych, w Polskiej Akademii Nauk i w szkolnictwie wyższym bibliotekarzy dyplomowanych i pracowników służby bibliotecznej oraz dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej i dokumentalistów służby naukowej, technicznej i ekonomicznej. *

Na podstawie art. 36 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o instytutach naukowo-badawczych (Dz. U. z 1965 r. Nr 19, poz. 129), art. 65 ust. 3, art. 66 ust. 3 i art. 68 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 1965 r. Nr 17, poz. 119) oraz art. 91 ust. 4, art. 92 ust. 4 i art. 129 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1965 r. Nr 16, poz. 114), zarządza się, co następuje:

Przepisy ogólne.

§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się w sprawach zatrudniania w instytutach naukowo-badawczych, w Polskiej Akademii Nauk i w szkolnictwie wyższym:
1)
bibliotekarzy dyplomowanych,
2)
pracowników służby bibliotecznej,
3)
dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej,
4)
dokumentalistów służby informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej.

Bibliotekarze dyplomowani.

§  2.
Bibliotekarzami dyplomowanymi są:
1)
starszy kustosz dyplomowany,
2)
kustosz dyplomowany,
3)
adiunkt biblioteczny,
4)
asystent biblioteczny.
§  3.
Do zadań bibliotekarzy dyplomowanych należy prowadzenie działalności badawczej, dydaktycznej i organizacyjnej w zakresie bibliotekoznawstwa, a w szczególności:
1)
prowadzenie prac badawczych w zakresie organizacji bibliotek, nauki o książce i o innych dokumentach bibliotecznych,
2)
doskonalenie kadry bibliotecznej biblioteki macierzystej, organizowanie praktyk międzybibliotecznych oraz praktyk dla studentów studiów z zakresu bibliotekoznawstwa,
3)
organizowanie bibliotek i zbiorów bibliotecznych zgodnie z wymaganiami nowoczesnego bibliotekarstwa naukowego,
4)
prowadzenie prac dokumentacyjnych i bibliograficznych oraz prac edytorskich w oparciu o zbiory biblioteczne.
§  4.
1.
Na stanowisku bibliotekarza dyplomowanego może być zatrudniona osoba, która:
1)
posiada tytuł magistra, magistra-inżyniera, lekarza lub tytuł równorzędny,
2)
posiada odpowiedni staż pracy bibliotecznej lub dokumentacyjnej,
3)
złożyła z pomyślnym wynikiem egzamin bibliotekarski.
2.
W wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych potrzebami szkoły wyższej lub wyższej szkoły zawodowej, na stanowisku bibliotekarza dyplomowanego może być również zatrudniona osoba, która posiada dyplom ukończenia wyższej szkoły zawodowej lub równorzędny. Przepisy ust. 1 pkt 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
§  5.
1.
Staż pracy wymagany do zajmowania stanowiska bibliotekarza dyplomowanego wynosi:
1)
dla stanowiska starszego kustosza dyplomowanego co najmniej 4 lata pracy na stanowisku kustosza dyplomowanego,
2)
dla stanowiska kustosza dyplomowanego co najmniej 6 lat pracy na stanowisku adiunkta bibliotecznego lub 12 lat pracy w służbie bibliotecznej albo w służbie informacji naukowej, technicznej lub ekonomicznej,
3)
dla stanowiska adiunkta bibliotecznego - co najmniej 3 lata pracy na stanowisku asystenta bibliotecznego lub 6 lat pracy w służbie bibliotecznej albo w służbie informacji naukowej, technicznej lub ekonomicznej,
4)
dla stanowiska asystenta bibliotecznego - co najmniej 3 lata pracy w służbie bibliotecznej albo w służbie informacji naukowej, technicznej lub ekonomicznej albo 3 lata pracy na stanowisku pracownia naukowo-badawczego lub nakowo-dydaktycznego.
2.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac może określić rodzaje prac podlegających zaliczeniu częściowo lub w całości jako równorzędnych z pracami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3 i 4.
§  6.
1.
W stosunku do osób powoływanych na stanowiska określone w § 5 ust. 1 pkt 1-3, a posiadających stopień naukowy w dziedzinie odpowiadającej zakresowi działania instytucji, organ powołujący pracownika może skrócić wymagany staż pracy, nie więcej jednak niż o połowę.
2.
W stosunku do osób powoływanych na stanowiska określone w § 5 ust. 1 pkt 1 i 2, a posiadających tytuł magistra, magistra-inżyniera, lekarza lub tytuł równorzędny i co najmniej 4 lata pracy w służbie bibliotecznej na stanowisku kustosza, dyrektora (kierownika) albo wicedyrektora biblioteki - wymagany staż pracy może być skrócony, nie więcej jednak niż o połowę. Zezwolenia na skrócenie stażu pracy udziela na wniosek kierownika danej jednostki organizacyjnej:
1)
w szkolnictwie wyższym - minister sprawujący nadzór nad szkołą,
2)
w Polskiej Akademii Nauk i w jej placówkach naukowych - Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk,
3)
w instytutach naukowo-badawczych - minister (kierownik urzędu centralnego) sprawujący nadzór nad instytutem.
§  7.
Na stanowisko bibliotekarza dyplomowanego powołuje:
1)
w szkolnictwie wyższym - rektor; powołanie w drodze mianowania wymaga zgody właściwego ministra,
2)
w Polskiej Akademii Nauk i jej placówkach naukowych - Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk lub upoważniony przez niego sekretarz wydziału albo kierownik placówki naukowej,
3)
w instytutach naukowo-badawczych - dyrektor instytutu; powołania w drodze mianowania dokonuje właściwy minister na wniosek dyrektora instytutu.
§  8.
1.
Egzamin bibliotekarski (§ 4 ust. 1 pkt 3) składa się przed Komisją Egzaminacyjną dla Bibliotekarzy Dyplomowanych działającą przy Ministrze Oświaty i Szkolnictwa Wyższego.
2.
Komisję w liczbie 11 osób, w tym przewodniczącego, jego zastępcę i sekretarza komisji, powołuje na okres 3 lat Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Nauki i Techniki, Ministrem Kultury i Sztuki oraz Sekretarzem Naukowym Polskiej Akademii Nauk. Komisję powołuje się spośród profesorów zwyczajnych, profesorów nadzwyczajnych, docentów etatowych, samodzielnych pracowników naukowo-badawczych oraz spośród starszych kustoszy dyplomowanych i kustoszy dyplomowanych.
3.
W skład komisji wchodzą ponadto - delegowani po jednym - przedstawiciele: Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki, Ministra Kultury i Sztuki, Ministra Obrony Narodowej oraz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
§  9.
Tryb działania komisji, o której mowa w § 8, zakres wymagań egzaminacyjnych oraz tryb składania egzaminów określi Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Nauki i Techniki, z Ministrem Kultury i Sztuki oraz Sekretarzem Naukowym Polskiej Akademii Nauk.

Pracownicy służby bibliotecznej.

§  10.
Pracownikami służby bibliotecznej są:
1)
kustosz,
2)
starszy bibliotekarz,
3)
bibliotekarz,
4)
młodszy bibliotekarz,
5)
pomocnik bibliotekarza,
6)
starszy magazynier biblioteczny,
7)
magazynier biblioteczny.
§  11.
Do zadań pracowników służby bibliotecznej należy wykonywanie prac usługowych i instrukcyjnych w zakresie bibliotekarstwa, a w szczególności:
1)
opracowywanie i udostępnianie księgozbiorów,
2)
informacja biblioteczna i bibliograficzna,
3)
instruktaż biblioteczny,
4)
wdrażanie czytelnika w umiejętne korzystanie z bibliotek i jej zbiorów.
§  12.
Na stanowiskach, o których mowa w § 10, mogą być zatrudnione osoby odpowiadające warunkom określonym przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 1966 r. w sprawie uposażenia pracowników służby bibliotecznej (Dz. U. Nr 37, poz. 225).

Dyplomowani pracownicy dokumentacji naukowej.

§  13.
Dyplomowanymi pracownikami dokumentacji naukowej są:
1)
starszy dokumentalista dyplomowany,
2)
dokumentalista dyplomowany,
3)
adiunkt dokumentacji naukowej,
4)
asystent dokumentacji naukowej.
§  14.
Do zadań dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej należy prowadzenie prac informacyjnych i dokumentacyjnych związanych z zakresem działalności macierzystego ośrodka informacji (dokumentacji) oraz w zależności od potrzeb placówki:
1)
prowadzenie prac badawczych w zakresie teorii, metodyki i organizacji informacji naukowej, technicznej lub ekonomicznej,
2)
organizowanie służby informacji (dokumentacji) w określonej branży (dziedzinie) lub w resorcie oraz ich źródeł informacji,
3)
doskonalenia kadry dokumentalistów macierzystej instytucji.
§  15.
1.
Na stanowisku dyplomowanego pracownika dokumentacji naukowej może być zatrudniona osoba, która:
1)
posiada tytuł magistra, magistra-inżyniera, lekarza lub tytuł równorzędny,
2)
posiada odpowiedni staż pracy w zakresie dokumentacji naukowej lub informacji naukowej, technicznej bądź ekonomicznej albo w zakresie pracy naukowo-badawczej lub naukowo-dydaktycznej bądź w służbie bibliotecznej,
3)
złożyła z pomyślnym wynikiem egzamin.
2.
W wyjątkowych wypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły wyższej lub wyższej szkoły zawodowej na stanowisku dyplomowanego pracownika dokumentacji naukowej może być zatrudniona również osoba, która posiada dyplom ukończenia wyższej szkoły zawodowej lub równorzędny. Przepisy ust. 1 pkt 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
§  16.
1.
Staż pracy wymagany do zajmowania stanowiska dyplomowanego pracownika dokumentacji naukowej wynosi:
1)
dla stanowiska starszego dokumentalisty dyplomowanego - co najmniej 4 lata pracy na stanowisku dokumentalisty dyplomowanego,
2)
dla stanowiska dokumentalisty dyplomowanego - co najmniej 6 lat pracy na stanowisku adiunkta dokumentacji naukowej albo 12 lat pracy w służbie informacji naukowej, technicznej lub ekonomicznej albo w służbie bibliotecznej,
3)
dla stanowiska adiunkta dokumentacji naukowej - co najmniej 3 lata pracy na stanowisku asystenta dokumentacji naukowej albo 6 lat pracy w służbie informacji naukowej, technicznej lub ekonomicznej albo w służbie bibliotecznej,
4)
dla stanowiska aystenta dokumentacji naukowej - co najmniej 3 lata pracy w służbie informacji naukowej, technicznej lub ekonomicznej albo w służbie bibliotecznej lub na stanowisku pracownika naukowo-badawczego albo naukowo-dydaktycznego.
2.
Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac może określić rodzaje prac podlegających zaliczeniu częściowo lub w całości jako równorzędnych z pracami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3 i 4.
§  17.
1.
W stosunku do osób powoływanych na stanowiska określone w § 16 ust. 1 pkt 1-3, a posiadających stopień naukowy w dziedzinie odpowiadającej zakresowi działania instytucji - organ powołujący pracownika może skrócić wymagany staż pracy, nie więcej jednak niż o połowę.
2.
W stosunku do osób powoływanych na stanowiska określone w § 16 ust. 1 pkt 1 i 2, a posiadających tytuł magistra, magistra-inżyniera, lekarza lub tytuł równorzędny oraz co najmniej 10 lat pracy w służbie informacji (dokumentacji) naukowej, technicznej lub ekonomicznej, w tym 4 lata na stanowisku kierownika ośrodka, wymagany staż pracy na stanowisku dokumentalisty dyplomowanego lub adiunkta dokumentacji naukowej może być skrócony, nie więcej jednak niż o połowę. Zezwolenia na skrócenie stażu pracy udziela na wniosek kierownika danej jednostki organizacyjnej:
1)
w szkolnictwie wyższym - minister sprawujący nadzór nad szkołą,
2)
w Polskiej Akademii Nauk i jej placówkach naukowych - Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk,
3)
w instytutach naukowo-badawczych - minister (kierownik urzędu centralnego) sprawujący nadzór nad instytutem.
§  18.
Na stanowisko starszego dokumentalisty dyplomowanego oraz dokumentalisty dyplomowanego powołuje:
1)
w szkolnictwie wyższym - rektor; powołanie w drodze mianowania wymaga zgody właściwego ministra,
2)
w Polskiej Akademii Nauk i jej placówkach naukowych - Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk lub upoważniony przez niego sekretarz wydziału albo kierownik placówki naukowej,
3)
w instytutach naukowo-badawczych - dyrektor instytutu; powołania w drodze mianowania dokonuje właściwy minister na wniosek dyrektora instytutu.
§  19.
1.
Egzamin, o którym mowa w § 15 ust. 1 pkt 3, składa się przed Komisją Egzaminacyjną dla Dyplomowanych Pracowników Dokumentacji Naukowej, działającą przy Polskiej Akademii Nauk.
2.
Komisję w liczbie 11 osób, w tym przewodniczącego, jego zastępcę oraz sekretarza komisji, powołuje na okres 3 lat Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Nauki i Techniki oraz Ministrem Oświaty i Szkolnictwa Wyższego. Komisję powołuje się spośród profesorów zwyczajnych, profesorów nadzwyczajnych oraz docentów etatowych, samodzielnych pracowników naukowo-badawczych, starszych dokumentalistów dyplomowanych i dokumentalistów dyplomowanych.
3.
Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich deleguje do komisji swego przedstawiciela.
§  20.
Tryb działania komisji, o której mowa w § 19, zakres wymagań egzaminacyjnych oraz tryb składania egzaminów określi Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Nauki i Techniki oraz Ministrem Oświaty i Szkolnictwa Wyższego.

Dokumentaliści służby informacji naukowej, technicznej

i ekonomicznej.
§  21.
Dokumentalistami służby informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej, zwanymi dalej "dokumentalistami", są:
1)
starszy dokumentalista,
2)
dokumentalista,
3)
młodszy dokumentalista,
4)
starszy dokumentalista,
5)
technik dokumentalista,
6)
młodszy dokumentalista.
§  22.
Do zadań dokumentalistów należy wykonywanie prac usługowych i instrukcyjnych w zakresie informacji naukowej, technicznej lub ekonomicznej, a w szczególności:
1)
dobór dokumentów, ich opracowywanie dokumentacyjne, przekazywanie zainteresowanym oraz rozpowszechnianie materiałów informacyjnych z dziedziny nauki, techniki, ekonomii, organizacji itp. w postaci wyciągów, streszczeń, sprawozdań, bibliografii, zestawień analitycznych i syntetycznych, monografii itp.,
2)
łączność informacyjna, polegająca na wzajemnym i bezpośrednim udzielaniu informacji, wymiana doświadczeń i dokumentów, utrzymywanie współpracy pomiędzy zainteresowanymi intytucjami,
3)
rozpowszechnianie materiałów informacyjnych oraz współdziałanie z instytucjami wydawniczymi w zakresie tematyki i formy wydawniczej publikacji fachowych,
4)
upowszechnianie i popularyzowanie przodujących osiągnięć nauki, techniki, ekonomii i organizacji w celu ich wykorzystywania i stosowania w jednostkach gospodarki narodowej,
5)
instruktaż w zakresie organizacji oraz metodyki pracy ośrodków informacji (dokumentacji).
§  23.
1.
Na stanowisku dokumentalisty może być zatrudniona osoba, która posiada:
1)
odpowiednie wykształcenie,
2)
określony staż pracy zawodowej w ośrodkach informacji (dokumentacji) naukowej, technicznej lub ekonomicznej albo w bibliotekach.
2.
Na stanowiskach określonych w § 21 pkt 1-3 mogą być zatrudnione osoby posiadające ukończone studia wyższe.
3.
Na stanowiskach określonych w § 21 pkt 4-6 mogą być zatrudnione osoby posiadające ukończoną szkołę dokumentacji naukowo-technicznej lub inne średnie wykształcenie zawodowe odpowiadające zakresowi działania instytucji albo średnie wykształcenie ogólne uzupełnione przeszkoleniem w zakresie informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej.
§  24.
Staż pracy zawodowej wymagany do zajmowania stanowiska dokumentalisty wynosi dla stanowiska:
1)
starszego dokumentalisty 6 lat,
2)
dokumentalisty 4 lata,
3)
starszego technika dokumentalisty 5 lat,
4)
technika dokumentalisty 3 lata.

Przepisy wspólne.

§  25.
1.
Do oceny pracy adiunkta bibliotecznego, asystenta bibliotecznego, adiunkta dokumentacji naukowej i asystenta dokumentacji naukowej powołuje się komisje kwalifikacyjne w liczbie nie przekraczającej 9 osób. W skład komisji wchodzą:
1)
w szkołach wyższych i wyższych szkołach zawodowych - przedstawiciel senatu (rady szkoły) oraz dyrektor biblioteki głównej lub starsi dokumentaliści dyplomowani i dokumentaliści dyplomowani,
2)
w Polskiej Akademii Nauk i jej placówkach naukowych oraz w instytutach naukowo-badawczych - przedstawiciel rady naukowej, dyrektor instytutu (placówki naukowej) oraz starsi kustosze dyplomowani i kustosze dyplomowani lub starsi dokumentaliści dyplomowani i dokumentaliści dyplomowani.
2.
Komisje, o których mowa w ust. 1, powołuje wyznaczając równocześnie przewodniczącego komisji:
1)
w szkolnictwie wyższym - rektor na wniosek dyrektora biblioteki,
2)
w Polskiej Akademii Nauk i jej placówkach naukowych - dyrektor (kierownik) placówki,
3)
w instytutach naukowo-badawczych - dyrektor instytutu.
3.
Komisje, o których mowa w ust. 1, dokonują raz na dwa lata oceny pracy związanej z realizacją zadań określonych w § 3 i 14.
§  26.
1.
Za udział w posiedzeniach komisji, o których mowa w § 8, 19 i 25, przysługuje wynagrodzenie na zasadach i w wysokości przewidzianej za udział w posiedzeniach komisji resortowych.
2.
Członkowie komisji w wypadku, gdy wykonują czynności związane z działalnością komisji poza siedzibą miejsca stałego zatrudnienia, przysługuje zwrot kosztów podróży, należności za noclegi oraz diety według zasad obowiązujących w stosunku do pracowników państwowych.
3.
Wydatki związane z działalnością komisji pokrywane są z budżetu centralnego w części dotyczącej:
1)
Ministerstwa Oświaty i Szkolnictwa Wyższego w odniesieniu do Komisji Egzaminacyjnej dla Bibliotekarzy Dyplomowanych i komisji kwalifikacyjnych dla tej grupy pracowników,
2)
Polskiej Akademii Nauk w odniesieniu do Komisji Egzaminacynej dla Dyplomowanych Pracowników Dokumentacji Naukowej i komisji kwalifikacyjnych dla tej grupy pracowników.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  27.
1.
Osoby zajmujące w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stanowisko kustosza oraz posiadające 4-letni staż pracy na tym stanowisku lub na stanowisku dyrektora (kierownika) albo wicedyrektora biblioteki, a ponadto wykazujące się dorobkiem piśmienniczym lub dydaktycznym oraz odpowiadające warunkom określonym w § 4 ust. 1 pkt 1 lub ust. 2, mogą ubiegać się w terminie do dnia 31 grudnia 1968 r. o zwolnienie od egzaminu na bibliotekarza dyplomowanego.
2.
Weryfikację dorobku przeprowadza i zwolnień udziela Komisja Egzaminacyjna dla Bibliotekarzy Dyplomowanych.
§  28.
1.
Osoby zajmujące w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stanowisko starszego dokumentalisty i kierownika ośrodka informacji (dokumentacji) oraz posiadające 4-letni staż pracy na tych stanowiskach, a ponadto wykazujące się dorobkiem piśmienniczym lub dydaktycznym i odpowiadające warunkom określonym w § 15 ust. 1 pkt 1 lub ust. 2, mogą ubiegać się w terminie do dnia 31 grudnia 1968 r. o zwolnienie od egzaminu na dyplomowanego pracownika dokumentacji naukowej.
2.
Weryfikację dorobku przeprowadza i zwolnień udziela Komisja Egzaminacyjna dla Dyplomowanych Pracowników Dokumentacji Naukowej.
§  29.
Przewodniczący komisji egzaminacyjnych, o których mowa w § 8 i 19, wyznaczają co najmniej 2 recenzentów spośród członków komisji do oceny całokształtu dorobku zawodowego osób weryfikowanych na podstawie § 27 i 28. Recenzent otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nie przekraczającej 300 zł.
§  30.
Osoby zatrudnione w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na stanowiskach dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej, a nie odpowiadające warunkom określonym w § 15 ust. 1 i w § 16 ust. 1, zachowują swoje dotychczasowe stanowiska. Osoby te mogą awansować na wyższe stanowisko po spełnieniu warunków określonych w § 16 ust. 1.
§  31.
Utrzymuje się w mocy indywidualne zwolnienia od wymagań kwalifikacyjnych udzielone pracownikom służby informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  32.
1.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do żołnierzy zawodowych zajmujących stanowiska określone w § 1 w instytutach naukowo-badawczych podległych Ministrowi Obrony Narodowej.
2.
Zasady powoływania żołnierzy zawodowych na stanowiska wymienione w § 1 oraz warunki, jakim powinni odpowiadać kandydaci na te stanowiska, określają przepisy o służbie wojskowej żołnierzy sił zbrojnych.
§  33.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1961 r. w sprawie warunków zatrudniania oraz kwalifikacji pracowników techniczno-badawczych i dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej w Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 52, poz. 286),
2)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 kwietnia 1963 r. w sprawie zatrudniania dokumentalistów służby informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej oraz bibliotekarzy dyplomowanych w instytutach naukowo-badawczych (Dz. U. Nr 19, poz. 103).
§  34.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Przewodniczącemu Komitetu Nauki i Techniki, Ministrowi Oświaty i Szkolnictwa Wyższego, Sekretarzowi Naukowemu Polskiej Akademii Nauk, Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac oraz zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych).
§  35.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
*Z dniem 18 października 1983 r. rozporządzenie zostało uchylone w części uregulowanej przez rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 września 1983 r. w sprawie warunków zatrudnienia oraz zasad awansowania dyplomowanych bibliotekarzy i dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej w szkołach wyższych (Dz.U.83.57.256) zgodnie z § 10 powołanego rozporządzenia.

Rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną z dniem 1 stycznia 1986 r. na skutek uchylenia ustawy z dnia 17 luttego 1961 r. o instytutach naukowo-badawczych (Dz.U.75.7.41) przez art. 82 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz.U.85.36.170).