§ 6. - Warunki techniczne kwalifikowania części energii odzyskanej z termicznego przekształcania odpadów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.847

Akt obowiązujący
Wersja od: 14 czerwca 2016 r.
§  6.
1.
Badania poszczególnych rodzajów paliw, w tym odpadów, dostarczonych do procesu termicznego przekształcania, o których mowa w § 4 pkt 1, dokonuje się:
1)
w przypadku oznaczenia zawartości frakcji biodegradowalnych w odpadach oraz oznaczenia wartości opałowej tej frakcji - co najmniej raz dla każdej partii odpadów;
2)
w przypadku wartości opałowej poszczególnych rodzajów paliw, w tym odpadów, dostarczonych do procesu termicznego przekształcania - co najmniej co 24 godziny z uśrednionej próby, z próbek pobieranych nie rzadziej niż:
a)
co 8 godzin - dla spalarni odpadów oraz dla współspalarni o całkowitej zainstalowanej mocy cieplnej poniżej 50 MW,
b)
co 4 godziny - dla współspalarni o całkowitej zainstalowanej mocy cieplnej w zakresie od 50 MW do 250 MW,
c)
co 2 godziny - dla współspalarni o całkowitej zainstalowanej mocy cieplnej wyższej od 250 MW;
3)
w przypadku pomiaru masy poszczególnych rodzajów paliw, w tym odpadów, dostarczonych do procesu termicznego przekształcania - w sposób ciągły;
4)
w przypadku pomiarów paliwa w postaci ciekłej lub gazowej innego niż biomasa lub biogaz - przez pomiary masy każdego z tych paliw dostarczonych do procesu spalania, wykonywane metodą bezpośrednią za pomocą pomiaru masy (przepływomierze masowe) lub metodą pośrednią za pomocą pomiaru objętości z korekcją temperatury, a w przypadku paliw gazowych także ciśnienia tych paliw;
5)
w przypadku zmiany rodzaju paliwa lub partii odpadów - próbki pobiera się wraz z tą zmianą.
2.
Pomiary masy poszczególnych rodzajów paliw, w tym odpadów, dostarczonych do procesu termicznego przekształcania w instalacji termicznego przekształcania odpadów wykonuje się przy pomocy urządzeń spełniających wymagania ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach (Dz. U. z 2013 r. poz. 1069, z 2015 r. poz. 978 oraz z 2016 r. poz. 542).
3.
Pobieranie próbek do badania właściwości fizykochemicznych poszczególnych rodzajów paliw, w tym odpadów, niezbędnych do obliczenia ich wartości opałowej i pomiar masy tych paliw, w tym odpadów, wykonuje się w tym samym miejscu i czasie.
4.
W przypadku stosowania w spalarni odpadów jako paliwa wspomagającego paliw takich jak gaz płynny, gaz ziemny, olej napędowy lub olej opałowy, dopuszcza się wykorzystanie wartości opałowych tych paliw, podanych w dokumentach potwierdzających jakość i właściwości tej partii paliwa, dostarczonych przez dostawcę paliwa.
5.
W przypadku, o którym mowa w § 5 ust. 3, nie ma konieczności wykonywania badań właściwości fizykochemicznych poszczególnych rodzajów paliw.