Prawo o miarach.
Dz.U.2022.2063 t.j.
Akt obowiązującyUSTAWA
z dnia 11 maja 2001 r.
Prawo o miarach
Przepisy ogólne
Przepisy ogólne
Celem ustawy jest zapewnienie jednolitości miar i wymaganej dokładności pomiarów wielkości fizycznych w Rzeczypospolitej Polskiej.
Przyrządy pomiarowe wprowadzone do obrotu w państwach członkowskich Unii Europejskiej, zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, dopuszcza się do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Minister właściwy do spraw gospodarki, w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej oraz z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych, określi, w drodze rozporządzenia, sposób prowadzenia i organizację działalności w celu zapewnienia jednolitości miar i dokładności pomiarów związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa, z uwzględnieniem wymagań dotyczących:
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
Legalne jednostki miar i państwowe wzorce jednostek miar
Legalne jednostki miar i państwowe wzorce jednostek miar
- przy uwzględnieniu zobowiązań wynikających z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych.
Minister właściwy do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia, warunki i tryb uznawania wzorców jednostek miar za państwowe wzorce jednostek miar oraz niezbędną dokumentację wzorców, uwzględniając obowiązki jednostek organizacyjnych ubiegających się o uznanie wzorców za państwowe wzorce jednostek miar, jak również powiązanie tych wzorców z międzynarodowymi wzorcami jednostek miar lub wzorcami w innych krajach.
Prawna kontrola metrologiczna
Prawna kontrola metrologiczna
- i są określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 6, podlegają prawnej kontroli metrologicznej.
Prawna kontrola metrologiczna przyrządów pomiarowych może być przeprowadzana w:
W przypadku gdy prawna kontrola metrologiczna przyrządu pomiarowego jest przeprowadzana w miejscu jego zainstalowania lub użytkowania i jest to niezbędne dla prawidłowego sprawdzenia przyrządu pomiarowego, organ administracji miar albo podmiot upoważniony wzywa wnioskodawcę do:
Producent na wszystkich przyrządach pomiarowych podlegających:
Organ administracji miar oraz podmiot upoważniony odmawiają, w drodze decyzji, dokonania legalizacji, w przypadku gdy:
Minister właściwy do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia:
- przy uwzględnieniu zobowiązań wynikających z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych.
Minister właściwy do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzeń, dla poszczególnych rodzajów lub grup przyrządów pomiarowych:
- przy uwzględnieniu przeznaczenia przyrządów pomiarowych oraz zobowiązań wynikających z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych.
Kompetencje i zadania organów administracji miar
Kompetencje i zadania organów administracji miar
Organami administracji miar są:
Nadzór nad Prezesem sprawuje minister właściwy do spraw gospodarki.
Urząd oraz okręgowe urzędy miar są jednostkami budżetowymi w rozumieniu ustawy o finansach publicznych.
Minister właściwy do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia:
- mając na względzie zakres i rodzaj powierzanych czynności, konieczność ewidencjonowania niezbędnych danych o przyrządzie pomiarowym i wykonywanych czynnościach oraz zobowiązania wynikające z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych.
Organy administracji miar są uprawnione do przeprowadzania kontroli podmiotów, o których mowa w art. 16a, w zakresie spełniania warunków niezbędnych do wykonywania udzielonych upoważnień oraz przestrzegania przepisów ustawy.
Nadzór nad wykonywaniem przepisów ustawy
Nadzór nad wykonywaniem przepisów ustawy
Przeprowadzenie kontroli ma na celu ustalenie stanu faktycznego w zakresie przedmiotu kontroli, rzetelne jego udokumentowanie i dokonanie oceny kontrolowanego pod względem przestrzegania przepisów ustawy i ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o towarach paczkowanych.
W trakcie wykonywania czynności kontrolnych kontrolujący podlegają przepisom o bezpieczeństwie i higienie pracy obowiązującym u kontrolowanego.
Kontrolujący dokonują ustaleń na podstawie zebranych w trakcie kontroli informacji i wyjaśnień uzyskanych od kontrolowanego i jego pracowników oraz dowodów, w szczególności dokumentów i zabezpieczonych przyrządów pomiarowych.
- kontrolujący mogą zastosować zabezpieczenie przyrządu pomiarowego w celu zachowania go w niezmienionym stanie.
Do kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy stosuje się przepisy rozdziału 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162 i 2105 oraz z 2022 r. poz. 24, 974 i 1570).
Minister właściwy do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia, wzory upoważnień do kontroli, legitymacji oraz protokołów, uwzględniając zakres i rodzaj przeprowadzanej kontroli oraz zapewniając możliwość identyfikacji organu kontroli i osób wykonujących czynności kontrolne.
Opłaty za czynności organów administracji miar i podległych im urzędów
Opłaty za czynności organów administracji miar i podległych im urzędów
Za inne czynności wykonywane przez organy administracji miar i podległe im urzędy w ramach umów cywilnoprawnych, związane z:
- pobiera się wynagrodzenie określane w tych umowach.
Sankcje za naruszenie przepisów ustawy
Sankcje za naruszenie przepisów ustawy
- podlega karze grzywny.
- podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 10 000 zł.
Grzywny, o których mowa w art. 26, pobierane przez organy Inspekcji Transportu Drogowego stanowią wpływy Funduszu rozwoju przewozów autobusowych, o którym mowa w ustawie z dnia 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 717, 802 i 2165 oraz z 2022 r. poz. 640 i 1561).
Przepisy epizodyczne
Przepisy epizodyczne
Przepisy dostosowujące, przejściowe i końcowe
Przepisy dostosowujące, przejściowe i końcowe
Przyrządy pomiarowe zalegalizowane lub uwierzytelnione przed dniem wejścia w życie ustawy, niespełniające jej przepisów, mogą być nadal legalizowane, o ile spełniają wymagania dotychczasowych przepisów, lecz nie dłużej niż przez 10 lat od dnia wejścia w życie ustawy, z wyłączeniem przyrządów kontrolnych, o których mowa w przepisach o czasie pracy kierowców.
W sprawach wszczętych i niezakończonych decyzją ostateczną przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.
Do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych prawna kontrola metrologiczna odbywa się na podstawie przepisów dotychczasowych, nie dłużej jednak niż przez 1 rok od dnia wejścia w życie ustawy.
Przyrządy pomiarowe zalegalizowane do dnia 31 grudnia 2003 r. zgodnie z zasadami określonymi w art. 29 mogą być nadal legalizowane, lecz nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2013 r., o ile spełniają wymagania przepisów, na podstawie których zostały zalegalizowane.
W ustawie z dnia 3 kwietnia 1993 r. - Prawo probiercze (Dz. U. Nr 55, poz. 249 i z 2000 r. Nr 120, poz. 1268) wprowadza się następujące zmiany: (zmiany pominięte).
W ustawie z dnia 28 kwietnia 2000 r. o systemie oceny zgodności, akredytacji oraz zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 43, poz. 489) wprowadza się następujące zmiany: (zmiany pominięte).
Traci moc ustawa z dnia 3 kwietnia 1993 r. o utworzeniu Głównego Urzędu Miar (Dz. U. poz. 247, z 1998 r. poz. 202, z 2000 r. poz. 1268 oraz z 2001 r. poz. 1800).
Traci moc ustawa z dnia 3 kwietnia 1993 r. - Prawo o miarach (Dz. U. poz. 248, z 1997 r. poz. 272 i 770, z 2000 r. poz. 489 i 1268 oraz z 2001 r. poz. 1800).
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r., z wyjątkiem przepisów art. 9 pkt 8, art. 16 pkt 10, art. 24 ust. 1 pkt 5, art. 26 ust. 1 pkt 5 i art. 31, które wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia 2 .
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (47)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (47)
- Czy pomiary dotrzymania emisji dopuszczalnej do powietrza zawartej w pozwoleniu zintegrowanym (dot. pyłu) muszą być wykonane ściśle ze wskazaną normą ujętą w konkluzjach BAT dyrektywa UE 2019/2031 - m.in. norma EN 13284-1 (BAT 5)?
- Jakie wymagania musi spełniać przepływomierz ścieków, aby uznać, że poprawnie wskazuje odczyt ilości ścieków wprowadzanych do kanalizacji?
- Czy faktury za dozór techniczny oraz opłaty za legalizację wag i miar podlegają ustawie Prawo zamówień publicznych?
Akty prawne liczba obiektów na liście: (556)
Akty zmieniające liczba obiektów na liście: (33)
- Zmiana ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw.
- Zmiana ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw.
- Dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz uproszczone postępowanie o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19.
Akty zmieniane liczba obiektów na liście: (2)
Akty wykonawcze liczba obiektów na liście: (500)
- Utworzenie punktów legalizacyjnych w okresie od dnia 1 lipca 2023 r. do dnia 30 września 2023 r.
- Rejestr zatwierdzonych typów przyrządów pomiarowych w okresie od dnia 1 lipca 2023 r. do dnia 30 września 2023 r.
- Zniesienie punktu legalizacyjnego w okresie od dnia 1 kwietnia 2023 r. do dnia 30 czerwca 2023 r.
Akty uchylane liczba obiektów na liście: (21)
- Rejestr zatwierdzonych typów przyrządów pomiarowych w okresie od 1 lipca 2002 r. do 30 września 2002 r.
- Rejestr zatwierdzonych typów przyrządów kontrolnych - tachografów samochodowych i wykresówek.
- Rejestr zatwierdzonych typów przyrządów pomiarowych w okresie od 1 kwietnia 2002 r. do 30 czerwca 2002 r.