Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Warunki poruszania się po drogach pojazdów specjalnych, pojazdów używanych do celów specjalnych oraz pojazdów używanych w związku z przewozem pojazdów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej oraz pojazdów straży pożarnej biorących udział w akcjach ratowniczych, a także warunki przewozu osób pojazdami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz straży pożarnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.193.1619

Akt utracił moc
Wersja od: 22 listopada 2002 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
"pojeździe nienormatywnym" - rozumie się przez to pojazd lub zespół pojazdów (z ładunkiem lub bez ładunku), którego masa, naciski osi lub wymiary są większe od dopuszczalnych, przewidzianych w art. 61 ust. 6 i 10 oraz w art. 62 ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym i w przepisach określających warunki techniczne pojazdów dla danej drogi oraz kolumny pojazdów nienormatywnych;
2)
"pilotowaniu" - rozumie się przez to zespół czynności wykonywanych na drodze przez pilotów korzystających z pojazdów pilotujących, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa ruchu podczas przejazdu pojazdu nienormatywnego, pojazdu przewożącego materiały niebezpieczne lub kolumny pojazdów;
3)
"Siłach Zbrojnych" - rozumie się przez to Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej.
§  2.
1.
Organizator przejazdu zgłasza ten przejazd właściwej do spraw transportu:
1)
komórce organizacyjnej Sił Zbrojnych:
a)
Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w przypadku przejazdów międzynarodowych,
b)
Dowództwa Wojsk Lądowych, w przypadku przejazdów między okręgami wojskowymi,
c)
dowództwa okręgu wojskowego, w przypadku przejazdów na obszarze okręgu wojskowego;
2)
komórce organizacyjnej Policji, Straży Granicznej lub Państwowej Straży Pożarnej.
2.
Kierownik komórki organizacyjnej, o której mowa w ust. 1, określa termin, trasę i warunki przejazdu, a także wstrzymuje wykonanie przejazdu w przypadku, kiedy spowodowałby on istotne utrudnienie w ruchu drogowym lub zagrożenie jego bezpieczeństwa.
§  3.
W czasie stanu wyjątkowego i stanu klęski żywiołowej, a także w razie przeprowadzania akcji ratowniczej oraz akcji związanej z przywracaniem porządku publicznego przepisów § 2 nie stosuje się.