Rozdział 3 - Przepisy końcowe i przejściowe. - Warunki, jakim powinni odpowiadać kandydaci na bibliotekarzy dyplomowanych w szkołach wyższych, oraz zasady i tryb składania egzaminów bibliotekarskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.29.143

Akt utracił moc
Wersja od: 24 czerwca 1961 r.

III.

Przepisy końcowe i przejściowe.

§  13.
Za równorzędne ze złożeniem egzaminu bibliotekarskiego przez osobę zatrudnioną w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia w służbie bibliotecznej szkoły wyższej uznaje się:
1)
posiadanie tytułu magistra bibliotekarstwa lub uzyskanie przed wejściem w życie zarządzenia Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 19 lutego 1953 r. w sprawie ustalenia specjalności tytułu magistra i inżyniera magistra w szkołach wyższych (Monitor Polski Nr A-24, poz. 291) tytułu magistra po ukończeniu studiów wyższych na Uniwersytecie Łódzkim w zakresie filologii polskiej, historii bądź socjologii ze specjalizacją bibliotekarską,
2)
sprawowanie funkcji kierownika praktyk międzybibliotecznych organizowanych przez Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego w wybranych bibliotekach szkół wyższych w latach 1952-1957 lub udział w charakterze członka komisji egzaminacyjnej powołanej przez Ministra Szkolnictwa Wyższego do przeprowadzenia egzaminów po zakończeniu praktyki międzybibliotecznej II stopnia,
3)
posiadanie świadectwa stwierdzającego złożenie (w okresie do roku 1948) egzaminu ustanowionego rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1930 r. o służbie przygotowawczej i egzaminie kandydatów na stanowiska I kategorii w państwowej służbie bibliotecznej (Dz. U. Nr 36, poz. 294) lub świadectwa, stwierdzającego odbycie praktyki międzybibliotecznej II stopnia, zakończonej złożeniem z wynikiem pomyślnym egzaminu przed Komisją Egzaminacyjną powołaną przez Ministra Szkolnictwa Wyższego (pkt 2).
§  14.
Osoba zajmująca w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stanowisko dyrektora (kierownika), wicedyrektora lub kustosza w bibliotece szkoły wyższej, posiadająca 9-letni staż pracy na jednym z tych stanowisk lub łącznie albo posiadająca stopień naukowy doktora, może ubiegać się o uznanie jej dorobku naukowego, organizacyjnego lub dydaktycznego w zakresie bibliotekarstwa za równorzędny ze złożeniem egzaminu, o którym mowa w § 5. Weryfikację przeprowadza Komisja Egzaminacyjna na posiedzeniu w pełnym składzie.
§  15.
1.
Osobę zajmującą w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stanowisko dyrektora (kierownika), wicedyrektora lub kustosza w bibliotece szkoły wyższej uznaje się za posiadającą staż pracy wymagany na stanowisko starszego kustosza dyplomowanego, jeżeli przed zaszeregowaniem na jedno z tych stanowisk na podstawie § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1956 r. w sprawie ustalenia stanowisk służbowych i uposażeń pracowników służby bibliotecznej, zatrudnionych w bibliotekach szkół wyższych, Polskiej Akademii Nauk oraz w niektórych innych bibliotekach (Dz. U. Nr 20, poz. 99) pracowała co najmniej 12 lat w służbie bibliotecznej.
2.
Osobę zajmującą w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stanowisko dyrektora (kierownika), wicedyrektora lub kustosza w bibliotece szkoły wyższej uznaje się za posiadającą staż pracy wymagany na stanowisko kustosza dyplomowanego, jeżeli zajmując stanowisko dyrektora (kierownika) pozostaje w służbie bibliotecznej co najmniej 9 lat lub zajmując stanowisko wicedyrektora lub kustosza pozostaje w służbie bibliotecznej co najmniej 12 lat.
3.
Osoba zatrudniona w szkole wyższej w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na stanowisku zastępcy profesora, a zamierzająca poświęcić się zawodowo pracy bibliotekarskiej w szkole wyższej, może być powołana na stanowisko kustosza dyplomowanego, jeżeli na stanowisku zastępcy profesora pozostawała co najmniej 6 lat oraz złoży egzamin bibliotekarski.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.