Warunki, jakim powinni odpowiadać kandydaci na bibliotekarzy dyplomowanych w szkołach wyższych, oraz zasady i tryb składania egzaminów bibliotekarskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.29.143

Akt utracił moc
Wersja od: 24 czerwca 1961 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SZKOLNICTWA WYŻSZEGO, ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ, OŚWIATY, SPRAW ZAGRANICZNYCH ORAZ PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 25 maja 1961 r.
w sprawie warunków, jakim powinni odpowiadać kandydaci na bibliotekarzy dyplomowanych w szkołach wyższych, oraz w sprawie zasad i trybu składania egzaminów bibliotekarskich.

Na podstawie art. 128 ust. 3 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336) zarządza się, co następuje:

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Użyte w dalszych przepisach rozporządzenia określenie "ustawa" oznacza ustawę z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336).
2.
Użyte w dalszych przepisach rozporządzenia określenie "dyrektor biblioteki" oznacza dyrektora biblioteki głównej szkoły wyższej, o której mowa w art. 14 ust. 1 ustawy.
§  2.
1.
Bibliotekarzami dyplomowanymi są:

- starszy kustosz dyplomowany,

- kustosz dyplomowany,

- adiunkt biblioteczny,

- asystent biblioteczny,

powołani na stanowiska w bibliotekach szkoły wyższej, o których mowa w art. 14 ust. 1 i 2 ustawy.

2.
Bibliotekarze dyplomowani wykonują zadania organizacyjne, naukowe i dydaktyczne w bibliotekach szkoły wyższej, polegające na:
1)
organizowaniu bibliotek i zbiorów bibliotecznych zgodnie z wymaganiami nowoczesnego bibliotekarstwa naukowego,
2)
prowadzeniu prac naukowo-badawczych w zakresie nauki o książce i bibliotece,
3)
prowadzeniu prac bibliograficznych i dokumentacyjnych oraz prac edytorskich w oparciu o zbiory biblioteki,
4)
współudziale w kształceniu i wychowywaniu młodzieży studiującej i młodej kadry naukowej przez przysposabianie biblioteczne studentów i pomocniczych pracowników nauki, organizowanie wystaw i prelekcji oraz upowszechnianie czytelnictwa,
5)
doskonaleniu kadry bibliotecznej sieci bibliotek szkoły oraz organizowaniu praktyk międzybibliotecznych dla pracowników bibliotek szkół wyższych oraz praktyk dla studentów odbywających studia w zakresie bibliotekarstwa.
§  3.
Na stanowiska bibliotekarzy dyplomowanych określone w § 2 ust. 1 mogą być powołane osoby, które:
1)
posiadają wykształcenie wyższe i praktykę zawodową szczegółowo określone dla poszczególnych stanowisk w wykazie stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia, a ponadto złożyły z wynikiem pomyślnym egzamin bibliotekarski bądź
2)
posiadają stopień docenta.

Egzamin bibliotekarski, zasady i tryb jego przeprowadzania.

§  4.
Do egzaminu bibliotekarskiego może być dopuszczony pracownik szkoły wyższej, który:
1)
ukończył studia wyższe określone w § 3,
2)
zamierza poświęcić się zawodowo pracy bibliotecznej i może wykazać się co najmniej dwuletnią pracą w bibliotece szkoły wyższej lub innej bibliotece o charakterze naukowym lub trzyletnią pracą w bibliotece innego typu.
§  5.
1.
Egzamin bibliotekarski składa się z egzaminu pisemnego i ustnego.
2.
Egzamin pisemny obejmuje:
1)
według wyboru przez składającego egzamin:

pracę z dziedziny bibliotekoznawstwa, w szczególności z historii bibliotek, organizacji bibliotek, problemów pedagogiki i dydaktyki bibliotecznej, problemów czytelnictwa, techniki bibliotecznej lub

pracę z dziedziny bibliografii i nauki o książce (teorii i historii bibliografii, metodyki bibliografii i dokumentacji, dziejów i techniki książki) oraz

2)
tłumaczenie tekstu naukowego z jednego z następujących języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego - według wyboru przez składającego egzamin.
3.
Egzamin ustny obejmuje:
1)
zagadnienia ogólne z dziedziny organizacji nauki i życia kulturalnego oraz przepisy prawne dotyczące szkół wyższych i bibliotek,
2)
organizację i technikę funkcjonowania biblioteki o charakterze naukowym, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień występujących w bibliotece, stanowiącej miejsce pracy składającego egzamin,
3)
wybrane zagadnienia z dziedziny bibliografii,
4)
problematykę katalogowania i klasyfikowania rzeczowego piśmiennictwa,
5)
zagadnienia z zakresu historii i techniki książki, wstępne rozpoznanie rękopisów, druków, opraw, ilustracji oraz innych przedmiotów występujących w zbiorach bibliotecznych,
6)
wykazanie się znajomością dwóch języków spośród wymienionych w ust. 2 pkt 2; znajomość drugiego języka wymagana jest w stopniu wystarczającym do opracowania księgozbiorów.
§  6.
1.
Egzamin bibliotekarski składa się przed Komisją Egzaminacyjną dla Bibliotekarzy Dyplomowanych, zwaną dalej Komisją Egzaminacyjną. Komisja Egzaminacyjna działa przy Ministrze Szkolnictwa Wyższego.
2.
Komisja Egzaminacyjna składa się z 14-15 osób. Członków Komisji w liczbie 9 osób powołuje Minister Szkolnictwa Wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego spośród samodzielnych pracowników nauki oraz kustoszy i starszych kustoszy dyplomowanych; ponadto w skład Komisji Egzaminacyjnej wchodzą przedstawiciele ministrów (Przewodniczącego GKKFiT), sprawujących nadzór nad szkołami wyższymi oraz przedstawiciel Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
3.
Minister Szkolnictwa Wyższego powołuje przewodniczącego Komisji oraz jego zastępcę spośród 9 osób, o których mowa w ust. 2.
4.
Kadencja Komisji Egzaminacyjnej trwa 3 lata.
§  7.
1.
Sesje egzaminacyjne odbywają się co najmniej raz do roku. Termin i miejsce sesji egzaminacyjnej ustala przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej, wyznaczając równocześnie spośród członków Komisji zespół egzaminujący. Przewodniczącym zespołu egzaminującego jest przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej lub jego zastępca.
2.
Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej może powierzyć w razie potrzeby sprawdzenie znajomości języka obcego egzaminatorowi nie wchodzącemu w skład Komisji Egzaminacyjnej.
3.
Członkowie Komisji Egzaminacyjnej oraz egzaminatorzy (ust. 2) ze znajomości języka obcego otrzymują za udział w posiedzeniach zespołu egzaminującego bądź w posiedzeniach poświęconych innym pracom wynikającym z zadań Komisji Egzaminacyjnej wynagrodzenie na zasadach i w wysokości określonych w uchwale nr 38 Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1954 r. w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagrodzenia za udział w posiedzeniach (Monitor Polski Nr A-30, poz. 442).
4.
Członkom Komisji Egzaminacyjnej oraz egzaminatorom w przypadkach gdy wykonują czynności związane z działalnością Komisji Egzaminacyjnej poza siedzibą miejsca stałego zatrudnienia przysługuje zwrot kosztów podróży, należności za noclegi oraz diety według zasad obowiązujących pracowników państwowych.
5.
Składającemu egzamin, zatrudnionemu poza miejscem odbywania się sesji egzaminacyjnej, przysługuje zwrot kosztów podróży.
§  8.
1.
Przy ostatecznej ocenie wyniku egzaminu bibliotekarskiego bierze się pod uwagę wynik egzaminu pisemnego i ustnego.
2.
Wynik egzaminu bibliotekarskiego oznacza się oceną: bardzo dobrze, dobrze, dostatecznie i niedostatecznie. Ocen pośrednich nie stosuje się.
§  9.
1.
W razie niedostatecznego wyniku egzaminu bibliotekarskiego przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej na wniosek składającego egzamin wyznacza termin powtórnego egzaminu. Termin ten nie może być krótszy niż 6 miesięcy, nie dłuższy jednak niż 2 lata. W razie ponownego niedostatecznego wyniku, egzaminu powtarzać nie można.
2.
Nieprzystąpienie do egzaminu bez uzasadnionej przyczyny jest równoznaczne z wycofaniem podania o dopuszczenie do egzaminu.
§  10.
1.
Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, który podpisują członkowie Komisji Egzaminacyjnej należący do danego zespołu egzaminującego, a w przypadku określonym w § 7 ust. 2 - również egzaminator z języka obcego.
2.
Protokół w szczególności powinien zawierać tematy egzaminu pisemnego i ustnego.
§  11.
Osoba, która złożyła egzamin bibliotekarski z wynikiem pomyślnym, otrzymuje świadectwo stwierdzające złożenie tego egzaminu według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego rozporządzenia.
§  12.
1.
Osoba posiadająca stopień naukowy doktora albo dyplom stwierdzający nadanie tytułu magistra bibliotekarstwa może ubiegać się o zwolnienie z części egzaminu bibliotekarskiego, o którym mowa w § 5.
2.
Zwolnienia z części egzaminu bibliotekarskiego udziela Komisja Egzaminacyjna na wniosek rektora uzgodniony z dyrektorem biblioteki. Komisja Egzaminacyjna ustala równocześnie dla tej osoby zakres egzaminu bibliotekarskiego.

Przepisy końcowe i przejściowe.

§  13.
Za równorzędne ze złożeniem egzaminu bibliotekarskiego przez osobę zatrudnioną w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia w służbie bibliotecznej szkoły wyższej uznaje się:
1)
posiadanie tytułu magistra bibliotekarstwa lub uzyskanie przed wejściem w życie zarządzenia Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 19 lutego 1953 r. w sprawie ustalenia specjalności tytułu magistra i inżyniera magistra w szkołach wyższych (Monitor Polski Nr A-24, poz. 291) tytułu magistra po ukończeniu studiów wyższych na Uniwersytecie Łódzkim w zakresie filologii polskiej, historii bądź socjologii ze specjalizacją bibliotekarską,
2)
sprawowanie funkcji kierownika praktyk międzybibliotecznych organizowanych przez Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego w wybranych bibliotekach szkół wyższych w latach 1952-1957 lub udział w charakterze członka komisji egzaminacyjnej powołanej przez Ministra Szkolnictwa Wyższego do przeprowadzenia egzaminów po zakończeniu praktyki międzybibliotecznej II stopnia,
3)
posiadanie świadectwa stwierdzającego złożenie (w okresie do roku 1948) egzaminu ustanowionego rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1930 r. o służbie przygotowawczej i egzaminie kandydatów na stanowiska I kategorii w państwowej służbie bibliotecznej (Dz. U. Nr 36, poz. 294) lub świadectwa, stwierdzającego odbycie praktyki międzybibliotecznej II stopnia, zakończonej złożeniem z wynikiem pomyślnym egzaminu przed Komisją Egzaminacyjną powołaną przez Ministra Szkolnictwa Wyższego (pkt 2).
§  14.
Osoba zajmująca w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stanowisko dyrektora (kierownika), wicedyrektora lub kustosza w bibliotece szkoły wyższej, posiadająca 9-letni staż pracy na jednym z tych stanowisk lub łącznie albo posiadająca stopień naukowy doktora, może ubiegać się o uznanie jej dorobku naukowego, organizacyjnego lub dydaktycznego w zakresie bibliotekarstwa za równorzędny ze złożeniem egzaminu, o którym mowa w § 5. Weryfikację przeprowadza Komisja Egzaminacyjna na posiedzeniu w pełnym składzie.
§  15.
1.
Osobę zajmującą w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stanowisko dyrektora (kierownika), wicedyrektora lub kustosza w bibliotece szkoły wyższej uznaje się za posiadającą staż pracy wymagany na stanowisko starszego kustosza dyplomowanego, jeżeli przed zaszeregowaniem na jedno z tych stanowisk na podstawie § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1956 r. w sprawie ustalenia stanowisk służbowych i uposażeń pracowników służby bibliotecznej, zatrudnionych w bibliotekach szkół wyższych, Polskiej Akademii Nauk oraz w niektórych innych bibliotekach (Dz. U. Nr 20, poz. 99) pracowała co najmniej 12 lat w służbie bibliotecznej.
2.
Osobę zajmującą w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stanowisko dyrektora (kierownika), wicedyrektora lub kustosza w bibliotece szkoły wyższej uznaje się za posiadającą staż pracy wymagany na stanowisko kustosza dyplomowanego, jeżeli zajmując stanowisko dyrektora (kierownika) pozostaje w służbie bibliotecznej co najmniej 9 lat lub zajmując stanowisko wicedyrektora lub kustosza pozostaje w służbie bibliotecznej co najmniej 12 lat.
3.
Osoba zatrudniona w szkole wyższej w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na stanowisku zastępcy profesora, a zamierzająca poświęcić się zawodowo pracy bibliotekarskiej w szkole wyższej, może być powołana na stanowisko kustosza dyplomowanego, jeżeli na stanowisku zastępcy profesora pozostawała co najmniej 6 lat oraz złoży egzamin bibliotekarski.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WYKAZ KWALIFIKACJI WYMAGANYCH DO ZAJMOWANIA STANOWISKA BIBLIOTEKARZY DYPLOMOWANYCH W SZKOŁACH WYŻSZYCH

Lp.Nazwa stanowiskaWymagane kwalifikacje w zakresie:
wykształceniailości lat praktyki zawodowej
1Asystent bibliotecznydyplom stwierdzający ukończenie studiów wyższych i nadanie tytułu magistra, magistra inżyniera lub lekarza bądź świadectwo 1. 3 lata pracy w służbie

bibliotecznej w

bibliotece szkoły wyższej

lub innej bibliotece o

charakterze naukowym bądź

stwierdzające ukończenie studiów równorzędnych.2. 3 lata pracy na

stanowisku pomocniczego

pracownika nauki, bądź

3. 4 lata pracy w służbie

bibliotecznej w

bibliotece innego typu.

2Adiunkt bibliotecznydyplom stwierdzający ukończenie studiów wyższych i nadanie tytułu magistra,1. 3 lata pracy na

stanowisku asystenta

bibliotecznego bądź

magistra inżyniera lub lekarza bądź świadectwo stwierdzające ukończenie studiów równorzędnych.2. 6 lat pracy na stanowisku

pomocniczego pracownika

nauki, w tym 3 lata na

stanowisku starszego

asystenta, bądź

3. 6 lat pracy w służbie

bibliotecznej w

bibliotece szkoły wyższej

lub innej bibliotece o

charakterze naukowym,

bądź

4. 9 lat pracy w służbie

bibliotecznej w

bibliotece innego typu.

3Kustosz dyplomowanydyplom stwierdzający ukończenie studiów wyższych i nadanie tytułu magistra,1. 6 lat pracy na stanowisku

adiunkta bibliotecznego,

bądź

magistra inżyniera lub lekarza bądź świadectwo stwierdzające ukończenie studiów równorzędnych.2. 12 lat pracy na

stanowisku pomocniczego

pracownika nauki, w tym 3

lata na stanowisku

adiunkta, bądź

3. 12 lat pracy w służbie

bibliotecznej w

bibliotece szkoły wyższej

lub innej bibliotece o

charakterze naukowym, w

tym 3 lata na stanowisku

dyrektora (kierownika),

wicedyrektora, kustosza.

4Starszy kustosz dyplomowanydyplom stwierdzający ukończenie studiów wyższych i nadanie tytułu magistra, 1. 8 lat na stanowisku

kustosza dyplomowanego,

bądź

magistra inżyniera lub lekarza bądź świadectwo stwierdzające ukończenie studiów równorzędnych.2. 10 lat pracy w służbie

bibliotecznej w

bibliotece szkoły wyższej

lub innej bibliotece o

charakterze naukowym na

stanowisku dyrektora

(kierownika,

wicedyrektora, kustosza).

ZAŁĄCZNIK Nr 2

Komisja Egzaminacyjna dla

Bibliotekarzy Dyplomowanych

przy Ministrze Szkolnictwa Wyższego

(pieczęć podłużna)

ŚWIADECTWO

Obywatel(ka) ..................................................

(imię i nazwisko)

urodzony(a) dnia ............. w .......... powiat ...........

zatrudniony(a) w ..............................................

złożył(a) w dniach ....................... 19 .... r. egzamin

bibliotekarski dla kandydatów na stanowiska bibliotekarzy

dyplomowanych z wynikiem ......................................

Podstawa: rozporządzenie Ministrów Szkolnictwa Wyższego,

Zdrowia i Opieki Społecznej, Oświaty, Spraw Zagranicznych oraz

Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i

Turystyki z dnia 25 maja 1961 r. w sprawie warunków, jakim

powinni odpowiadać kandydaci na bibliotekarzy dyplomowanych w

szkołach wyższych, oraz w sprawie zasad i trybu składania

egzaminów bibliotekarskich (Dz. U. Nr 29, poz. 143).

Nr ...... Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej

Członkowie Komisji Egzaminacyjnej

................. dnia .......... 19 .. r.