Rozdział 2 - Egzamin bibliotekarski, zasady i tryb jego przeprowadzania. - Warunki, jakim powinni odpowiadać kandydaci na bibliotekarzy dyplomowanych w szkołach wyższych, oraz zasady i tryb składania egzaminów bibliotekarskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.29.143

Akt utracił moc
Wersja od: 24 czerwca 1961 r.

II.

Egzamin bibliotekarski, zasady i tryb jego przeprowadzania.

§  4.
Do egzaminu bibliotekarskiego może być dopuszczony pracownik szkoły wyższej, który:
1)
ukończył studia wyższe określone w § 3,
2)
zamierza poświęcić się zawodowo pracy bibliotecznej i może wykazać się co najmniej dwuletnią pracą w bibliotece szkoły wyższej lub innej bibliotece o charakterze naukowym lub trzyletnią pracą w bibliotece innego typu.
§  5.
1.
Egzamin bibliotekarski składa się z egzaminu pisemnego i ustnego.
2.
Egzamin pisemny obejmuje:
1)
według wyboru przez składającego egzamin:

pracę z dziedziny bibliotekoznawstwa, w szczególności z historii bibliotek, organizacji bibliotek, problemów pedagogiki i dydaktyki bibliotecznej, problemów czytelnictwa, techniki bibliotecznej lub

pracę z dziedziny bibliografii i nauki o książce (teorii i historii bibliografii, metodyki bibliografii i dokumentacji, dziejów i techniki książki) oraz

2)
tłumaczenie tekstu naukowego z jednego z następujących języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego - według wyboru przez składającego egzamin.
3.
Egzamin ustny obejmuje:
1)
zagadnienia ogólne z dziedziny organizacji nauki i życia kulturalnego oraz przepisy prawne dotyczące szkół wyższych i bibliotek,
2)
organizację i technikę funkcjonowania biblioteki o charakterze naukowym, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień występujących w bibliotece, stanowiącej miejsce pracy składającego egzamin,
3)
wybrane zagadnienia z dziedziny bibliografii,
4)
problematykę katalogowania i klasyfikowania rzeczowego piśmiennictwa,
5)
zagadnienia z zakresu historii i techniki książki, wstępne rozpoznanie rękopisów, druków, opraw, ilustracji oraz innych przedmiotów występujących w zbiorach bibliotecznych,
6)
wykazanie się znajomością dwóch języków spośród wymienionych w ust. 2 pkt 2; znajomość drugiego języka wymagana jest w stopniu wystarczającym do opracowania księgozbiorów.
§  6.
1.
Egzamin bibliotekarski składa się przed Komisją Egzaminacyjną dla Bibliotekarzy Dyplomowanych, zwaną dalej Komisją Egzaminacyjną. Komisja Egzaminacyjna działa przy Ministrze Szkolnictwa Wyższego.
2.
Komisja Egzaminacyjna składa się z 14-15 osób. Członków Komisji w liczbie 9 osób powołuje Minister Szkolnictwa Wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego spośród samodzielnych pracowników nauki oraz kustoszy i starszych kustoszy dyplomowanych; ponadto w skład Komisji Egzaminacyjnej wchodzą przedstawiciele ministrów (Przewodniczącego GKKFiT), sprawujących nadzór nad szkołami wyższymi oraz przedstawiciel Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
3.
Minister Szkolnictwa Wyższego powołuje przewodniczącego Komisji oraz jego zastępcę spośród 9 osób, o których mowa w ust. 2.
4.
Kadencja Komisji Egzaminacyjnej trwa 3 lata.
§  7.
1.
Sesje egzaminacyjne odbywają się co najmniej raz do roku. Termin i miejsce sesji egzaminacyjnej ustala przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej, wyznaczając równocześnie spośród członków Komisji zespół egzaminujący. Przewodniczącym zespołu egzaminującego jest przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej lub jego zastępca.
2.
Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej może powierzyć w razie potrzeby sprawdzenie znajomości języka obcego egzaminatorowi nie wchodzącemu w skład Komisji Egzaminacyjnej.
3.
Członkowie Komisji Egzaminacyjnej oraz egzaminatorzy (ust. 2) ze znajomości języka obcego otrzymują za udział w posiedzeniach zespołu egzaminującego bądź w posiedzeniach poświęconych innym pracom wynikającym z zadań Komisji Egzaminacyjnej wynagrodzenie na zasadach i w wysokości określonych w uchwale nr 38 Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1954 r. w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagrodzenia za udział w posiedzeniach (Monitor Polski Nr A-30, poz. 442).
4.
Członkom Komisji Egzaminacyjnej oraz egzaminatorom w przypadkach gdy wykonują czynności związane z działalnością Komisji Egzaminacyjnej poza siedzibą miejsca stałego zatrudnienia przysługuje zwrot kosztów podróży, należności za noclegi oraz diety według zasad obowiązujących pracowników państwowych.
5.
Składającemu egzamin, zatrudnionemu poza miejscem odbywania się sesji egzaminacyjnej, przysługuje zwrot kosztów podróży.
§  8.
1.
Przy ostatecznej ocenie wyniku egzaminu bibliotekarskiego bierze się pod uwagę wynik egzaminu pisemnego i ustnego.
2.
Wynik egzaminu bibliotekarskiego oznacza się oceną: bardzo dobrze, dobrze, dostatecznie i niedostatecznie. Ocen pośrednich nie stosuje się.
§  9.
1.
W razie niedostatecznego wyniku egzaminu bibliotekarskiego przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej na wniosek składającego egzamin wyznacza termin powtórnego egzaminu. Termin ten nie może być krótszy niż 6 miesięcy, nie dłuższy jednak niż 2 lata. W razie ponownego niedostatecznego wyniku, egzaminu powtarzać nie można.
2.
Nieprzystąpienie do egzaminu bez uzasadnionej przyczyny jest równoznaczne z wycofaniem podania o dopuszczenie do egzaminu.
§  10.
1.
Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, który podpisują członkowie Komisji Egzaminacyjnej należący do danego zespołu egzaminującego, a w przypadku określonym w § 7 ust. 2 - również egzaminator z języka obcego.
2.
Protokół w szczególności powinien zawierać tematy egzaminu pisemnego i ustnego.
§  11.
Osoba, która złożyła egzamin bibliotekarski z wynikiem pomyślnym, otrzymuje świadectwo stwierdzające złożenie tego egzaminu według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego rozporządzenia.
§  12.
1.
Osoba posiadająca stopień naukowy doktora albo dyplom stwierdzający nadanie tytułu magistra bibliotekarstwa może ubiegać się o zwolnienie z części egzaminu bibliotekarskiego, o którym mowa w § 5.
2.
Zwolnienia z części egzaminu bibliotekarskiego udziela Komisja Egzaminacyjna na wniosek rektora uzgodniony z dyrektorem biblioteki. Komisja Egzaminacyjna ustala równocześnie dla tej osoby zakres egzaminu bibliotekarskiego.