Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Warunki i tryb wydawania świadectwa radiooperatora oraz wysokość opłat za te świadectwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.97.430

Akt utracił moc
Wersja od: 7 lipca 1995 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa warunki i tryb wydawania świadectw radiooperatora w radiowej służbie amatorskiej, lotniczej, morskiej i żeglugi śródlądowej, zwanych dalej "świadectwami", oraz wysokości opłat za te świadectwa.
§  2.
1.
Świadectwa, których wzory określa załącznik nr 1, wydaje Państwowa Agencja Radiokomunikacyjna, zwana dalej "PAR".
2.
Wydawane przez PAR świadectwa odpowiadają następującym wymaganiom międzynarodowym:
1)
w służbie amatorskiej - zaleceniu Europejskiej Konferencji Poczty i Telekomunikacji (CEPT) T/R 61-02, z którego wyciąg stanowi załącznik nr 7,
2)
w służbie lotniczej oraz w służbie morskiej i żeglugi śródlądowej - Międzynarodowej konwencji telekomunikacyjnej, sporządzonej w Nairobi dnia 6 listopada 1982 r. (Dz. U. z 1986 r. Nr 35, poz. 173).
3.
Świadectwa wydawane są na czas określony z ważnością do 5 lat.
4.
Przedłużenia terminu ważności świadectwa dokonuje PAR na podstawie dokumentu stwierdzającego wykonywanie czynności radiooperatora w okresie co najmniej ostatnich dwóch lat przed upływem ważności świadectwa lub na podstawie pozytywnego wyniku ponownego egzaminu.
5.
Wydawanie świadectwa oraz odmowa jego wydania lub odmowa przedłużenia terminu jego ważności następuje w drodze decyzji wydanej przez Prezesa Zarządu Krajowego PAR z upoważnienia Ministra Łączności.
§  3.
Osoba ubiegająca się o wydanie określonego rodzaju świadectwa powinna spełniać wymagania dla tego rodzaju świadectwa oraz uzyskać pozytywne oceny ze wszystkich przedmiotów egzaminacyjnych.
§  4.
Pracę na stacjach kontroli emisji radiowych PAR zalicza się jako wymaganą praktykę na poszczególne rodzaje świadectw radiooperatorów w służbie lotniczej, morskiej i żeglugi śródlądowej.
§  5.
1.
Minister Łączności, na wniosek Prezesa Zarządu Krajowego PAR, powołuje i odwołuje składy następujących komisji egzaminacyjnych działających przy PAR:
1)
Państwową Komisję Egzaminacyjną do Spraw Radiooperatorów w Służbie Amatorskiej,
2)
Państwową Komisję Egzaminacyjną do Spraw Radiooperatorów w Służbie Lotniczej,
3)
Państwową Komisję Egzaminacyjną do Spraw Radiooperatorów w Służbie Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
2.
Regulamin działania komisji wymienionych w ust. 1 określa załącznik nr 3.
§  6.
1.
Ubiegający się o świadectwo zobowiązany jest do uiszczenia opłaty w wysokości określonej w załączniku nr 2.
2.
Wysokość opłaty za wydanie duplikatu świadectwa wynosi 100% aktualnej wysokości opłaty za wydanie danego rodzaju świadectwa.
3.
Wysokość opłaty za przedłużenie bez egzaminu terminu ważności świadectwa wynosi 50% aktualnej wysokości opłaty za wydanie danego rodzaju świadectwa.