Warunki i tryb dopuszczania do studiów w akademiach medycznych osób, które przerwały studia na drugim lub wyższym roku studiów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1964.39.260

Akt utracił moc
Wersja od: 29 października 1964 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ ORAZ SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 29 września 1964 r.
w sprawie warunków i trybu dopuszczania do studiów w akademiach medycznych osób, które przerwały studia na drugim lub wyższym roku studiów.

Na podstawie art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336) zarządza się, co następuje:
Osoby, które przerwały studia w akademiach medycznych na drugim lub wyższym roku studiów, mogą ubiegać się o ponowne przyjęcie na odpowiedni kierunek i rok (semestr) studiów w akademiach medycznych, jeżeli wykażą, że:
1)
powodem przerwania studiów był wypadek losowy, choroba, zmiana warunków materialnych lub rodzinnych albo
2)
po skreśleniu z listy studentów z powodu niedostatecznych postępów w nauce pracowały przynajmniej przez okres jednego roku i uzyskały pozytywną ocenę swej pracy w uspołecznionym zakładzie pracy bądź odbyły zasadniczą służbę wojskową i uzyskały pozytywną opinię dowódcy.
1.
Osoba spełniająca warunki określone w § 1 i ubiegająca się o ponowne przyjęcie składa podanie do rektora akademii medycznej, w której zamierza studiować.
2.
Do podania należy dołączyć, jeżeli nie znajdują się w aktach akademii medycznej, następujące dokumenty:
1)
własnoręcznie napisany życiorys,
2)
dokumenty stwierdzające okoliczności, o których mowa w § 1,
3)
metrykę urodzenia lub dokument zastępczy,
4)
świadectwo dojrzałości lub równorzędne świadectwo ukończenia szkoły średniej stopnia licealnego oraz dokumenty ustalające przebieg studiów w akademiach medycznych przed przerwaniem nauki (indeks itp.),
5)
3 fotografie,
6)
orzeczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza zakładu społecznego służby zdrowia.
1.
O przyjęciu na drugi lub wyższy rok studiów osób określonych w § 1 decyduje rektor akademii medycznej po zasięgnięciu opinii dziekana właściwego wydziału i opinii rektora szkoły, w której dana osoba poprzednio odbywała studia.
2.
Opinia dziekana powinna określać, na który rok studiów (semestr) osoba zainteresowana może być przyjęta.
3.
W razie dłuższej przerwy w studiach ponowne przyjęcie może być uzależnione od złożenia egzaminów uzupełniających lub kontrolnych.
Osoby, które będąc studentami drugiego lub wyższego roku studiów zostały skreślone z listy studentów wskutek prawomocnego orzeczenia komisji dyscyplinarnej, mogą ubiegać się o ponowne przyjęcie na odpowiednie lata studiów tylko w wypadku, gdy kara wydalenia ze szkoły została im darowana w trybie i na zasadach określonych w przepisach o odpowiedzialności dyscyplinarnej studentów.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.