Rozdział 7 - Przetarg zamiany obligacji - Warunki emitowania obligacji skarbowych oferowanych w sprzedaży hurtowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.86 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 6 września 2023 r.

Rozdział  7

Przetarg zamiany obligacji

§  32. 
Minister Finansów może oferować na przetargach obligacje w drodze sprzedaży w zamian za odkupione od posiadaczy obligacje, których termin wykupu jeszcze nie upłynął, poprzez zaliczenie wierzytelności posiadaczom tych obligacji z tytułu odkupu na poczet ceny nabywanych przez nich obligacji kolejnych emisji (przetargi zamiany).
§  33. 
Wyróżnia się następujące rodzaje przetargów zamiany obligacji:
1)
przetarg zamiany wielu cen - gdy każdy uczestnik przetargu zamiany, którego oferty zostały przyjęte, nabywa lub zbywa obligacje w liczbie ustalonej z zastosowaniem wzoru, o którym mowa w pkt 3 załącznika nr 2 do rozporządzenia, z wykorzystaniem ceny zawartej w ofercie zamiany;
2)
przetarg zamiany jednej ceny - gdy każdy uczestnik przetargu zamiany, którego oferty zostały przyjęte, nabywa obligacje w liczbie ustalonej z zastosowaniem wzoru, o którym mowa w pkt 3 załącznika nr 2 do rozporządzenia, z wykorzystaniem minimalnej ceny zamiany.
§  34. 
Najpóźniej w dniu przetargu zamiany Minister Finansów ogłasza komunikat o przetargu zamiany, zawierający w szczególności:
1)
rodzaj przetargu zamiany;
2)
datę przetargu oraz godzinę upływu terminu składania ofert;
3)
datę i godzinę rozrachunku przetargu;
4)
termin wykupu i kod ISIN odkupowanych obligacji;
5)
termin wykupu i kod ISIN oferowanych obligacji;
6)
wartość narosłych odsetek na dzień rozrachunku przetargu dla obligacji określonych w pkt 4 i 5;
7)
wykaz obligacji, których cenę czystą uczestnik przetargu jest obowiązany podać w ofercie;
8)
minimalną wartość nominalną oferty;
9)
informację o dopuszczalności składania ofert niekonkurencyjnych;
10)
prognozowany udział ofert niekonkurencyjnych w łącznej wartości sprzedaży obligacji o danym terminie wykupu na przetargu zamiany, jeżeli dopuszczono składanie ofert niekonkurencyjnych.
§  35. 
Najpóźniej w dniu przetargu zamiany Minister Finansów ogłasza komunikat o cenach na przetargu zamiany, zawierający w szczególności:
1)
cenę czystą odkupowanych obligacji albo
2)
cenę czystą oferowanych obligacji.
§  36. 
1. 
Uczestnicy przetargu zamiany mogą składać oferty niekonkurencyjne, jeżeli dopuszczono składanie ofert niekonkurencyjnych na danym przetargu zamiany.
2. 
Na przetargu zamiany uczestnik przetargu może złożyć jedną ofertę niekonkurencyjną zakupu obligacji o danym terminie wykupu oferowanych do sprzedaży w zamian za oferowane do odkupu obligacje o danym terminie wykupu.
3. 
Składając ofertę niekonkurencyjną, uczestnik przetargu wyraża zgodę na:
1)
w przypadku przetargu zamiany wielu cen - nabycie lub zbycie obligacji po średniej ważonej cenie dla przyjętych ofert zawierających cenę czystą;
2)
w przypadku przetargu zamiany jednej ceny - nabycie obligacji po minimalnej cenie zamiany.
4. 
Przepisy § 17 ust. 4-6 stosuje się odpowiednio.
§  37. 
Oferta zamiany obligacji na przetargu zamiany powinna zawierać w szczególności:
1)
adres agenta emisji;
2)
termin wykupu i kod ISIN odkupowanych obligacji;
3)
termin wykupu i kod ISIN oferowanych obligacji;
4)
liczbę oraz wartość nominalną obligacji będących przedmiotem oferty;
5)
cenę czystą:
a)
oferowanych obligacji w przypadku, o którym mowa w § 35 pkt 1, albo
b)
odkupowanych obligacji w przypadku, o którym mowa w § 35 pkt 2 - chyba że oferta stanowi ofertę niekonkurencyjną;
6)
upoważnienie dla Krajowego Depozytu do obciążenia rachunku bankowego w Narodowym Banku Polskim, wraz z podaniem jego numeru, kwotą odstępnego w sytuacji, o której mowa w § 39 ust. 7-9;
7)
numer konta depozytowego lub rachunku papierów wartościowych bądź rachunku zbiorczego w Krajowym Depozycie, z którego uczestnik zbywa oraz na które nabywa obligacje.
§  38. 
Sposób obliczenia ceny jednej obligacji odkupowanej, ceny jednej obligacji oferowanej do sprzedaży oraz liczby obligacji nabywanych na przetargu zamiany określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  39. 
1. 
Po upływie terminu składania ofert zamiany Minister Finansów określa dla danego przetargu zamiany przyjętą cenę czystą dla obligacji o danym terminie wykupu.
2. 
Liczba obligacji przyznanych w zamian za odkupione obligacje jest zaokrąglana do najbliższej wartości całkowitej, w dół lub w górę, na zasadach ogólnych.
3. 
W terminie rozrachunku przetargu zamiany uczestnicy przetargu, których oferty zostały przyjęte, są obowiązani posiadać, na koncie depozytowym lub rachunku papierów wartościowych bądź rachunku zbiorczym, obligacje będące przedmiotem oferty.
4. 
W przypadku braku w dniu rozrachunku przetargu zamiany odpowiedniej liczby obligacji na koncie depozytowym lub rachunku papierów wartościowych bądź rachunku zbiorczym uczestnika przetargu będzie naliczana kara umowna.
5. 
Wysokość kary umownej za każdy dzień niedotrzymania terminu dostarczenia obligacji, o której mowa w ust. 4, obliczona będzie jako iloczyn oprocentowania kredytu lombardowego ustalanego przez Narodowy Bank Polski, liczby obligacji oferowanych do odkupu w ramach nierozrachowanej transakcji zamiany oraz ceny określonej w pkt 1 załącznika nr 2 do rozporządzenia, podzielony przez 365.
6. 
Nie można dokonać częściowego rozrachunku transakcji zamiany.
7. 
Jeżeli uczestnik przetargu nie dostarczy odpowiedniej liczby obligacji oraz nie uiści kary umownej najpóźniej piątego dnia roboczego po dniu rozrachunku przetargu, uważa się, że odstąpiono od sprzedaży obligacji, a uczestnik przetargu zobowiązany jest do zapłaty odstępnego.
8. 
Wysokość odstępnego, o którym mowa w ust. 7, obliczona będzie jako iloczyn dwukrotności oprocentowania kredytu lombardowego ustalanego przez Narodowy Bank Polski, ceny określonej w pkt 1 załącznika nr 2 do rozporządzenia, liczby obligacji oferowanych do odkupu w ramach nierozrachowanej transakcji zamiany oraz 5/365.
9. 
Odstępne jest pobierane z rachunku, o którym mowa w § 37 pkt 6, w następnym dniu roboczym po dniu, o którym mowa w ust. 7.
§  40. 
Obligacje odkupione przez Ministra Finansów na przetargu zamiany ulegają umorzeniu z chwilą dokonania rozrachunku, z wyjątkiem obligacji nabywanych przez Ministra Finansów w celu zarządzania długiem Skarbu Państwa.
§  41. 
1. 
Po przetargu zamiany Minister Finansów ogłasza komunikat o wynikach przetargu zamiany, zawierający w szczególności:
1)
rodzaj przetargu zamiany;
2)
datę przetargu;
3)
datę i godzinę rozrachunku przetargu;
4)
termin wykupu i kod ISIN odkupowanych obligacji;
5)
termin wykupu i kod ISIN oferowanych obligacji;
6)
cenę określoną w komunikacie, o którym mowa w § 35;
7)
wartość nominalną obligacji, na które otrzymano ofertę przetargową, z wyszczególnieniem ofert niekonkurencyjnych, jeżeli dopuszczono ich składanie;
8)
wartość nominalną przyjętych ofert przetargowych, z wyszczególnieniem ofert niekonkurencyjnych, jeżeli dopuszczono ich składanie;
9)
wartość nominalną sprzedanych obligacji;
10)
najniższą przyjętą cenę czystą przyjętych ofert i odpowiadającą jej rentowność;
11)
średnią ważoną cenę czystą przyjętych ofert i odpowiadającą jej rentowność;
12)
najwyższą przyjętą cenę czystą i odpowiadającą jej rentowność;
13)
stopę redukcji ofert niekonkurencyjnych, jeżeli dopuszczono ich składanie;
14)
dopuszczalność zakupu gotówkowego, o którym mowa w § 42 ust. 1;
15)
datę i godzinę, do której uczestnicy przetargu zamiany przyjmują ofertę zakupu gotówkowego.
2. 
W przypadku przetargu zamiany jednej ceny, o którym mowa w § 33 pkt 2, komunikat nie zawiera danych, o których mowa w ust. 1 pkt 11 i 12.
§  42. 
1. 
Minister Finansów może zaoferować uczestnikom, którzy nabyli obligacje o danym terminie wykupu na przetargu zamiany, nabycie dodatkowych obligacji o tym samym terminie wykupu w drodze zakupu gotówkowego w liczbie stanowiącej różnicę pomiędzy sumą papierów o danym terminie wykupu nabytych przez uczestnika przetargu na przetargu zamiany a najbliższą wielokrotnością tysiąca.
2. 
Przepis § 11 stosuje się odpowiednio.
§  43. 
Przyjmując ofertę zakupu gotówkowego, uczestnik przetargu wyraża zgodę na zawarcie transakcji:
1)
w przypadku przetargu wielu cen - po cenie wynikającej z iloczynu liczby nabywanych obligacji i:
a)
średniej ważonej ceny dla przyjętych ofert obligacji oferowanych do sprzedaży zawierających cenę czystą, w przypadku, o którym mowa w § 35 pkt 1,
b)
ceny oferowanych do sprzedaży obligacji ogłoszonej przez Ministra Finansów, w przypadku, o którym mowa w § 35 pkt 2;
2)
w przypadku przetargu jednej ceny - po cenie wynikającej z iloczynu liczby nabywanych obligacji i minimalnej ceny zamiany.
2. 
Przepisy § 29 ust. 2-4 i § 30 stosuje się odpowiednio.
§  44. 
Po upływie terminu, o którym mowa w § 41 ust. 1 pkt 15, Minister Finansów ogłasza komunikat o liczbie obligacji nabytych w drodze zakupu gotówkowego.