Rozdział 6 - Rozrachunek przetargu sprzedaży i sprzedaży dodatkowej  - Warunki emitowania obligacji skarbowych oferowanych w sprzedaży hurtowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.86 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 6 września 2023 r.

Rozdział  6

Rozrachunek przetargu sprzedaży i sprzedaży dodatkowej 

§  29. 
1. 
Sposób obliczenia ceny zakupu obligacji nabytych na przetargu sprzedaży określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Uczestnicy przetargu sprzedaży, których oferty zakupu zostały przyjęte, są obowiązani zapłacić cenę zakupu w dniu rozrachunku przetargu sprzedaży do godziny określonej zgodnie z § 20 ust. 1 pkt 3.
3. 
Zapłata ceny zakupu następuje za pośrednictwem Krajowego Depozytu i jest dokonywana z wykorzystaniem rachunków bieżących banków prowadzonych przez Narodowy Bank Polski. Rozrachunki przetargów obligacji odbywają się w trybie i na zasadach określonych w umowie pomiędzy Ministrem Finansów a Krajowym Depozytem.
4. 
Obciążenie rachunków, o których mowa w ust. 3, wykorzystywanych do dokonywania rozrachunków oraz uznanie rachunku budżetu państwa odbywa się na podstawie zlecenia Krajowego Depozytu.
§  30. 
1. 
W przypadku nieuiszczenia w dniu zapłaty ceny zakupu będą naliczane odsetki.
2. 
Wysokość odsetek za każdy dzień niedotrzymania terminu zapłaty, o której mowa w ust. 1, obliczona będzie jako iloczyn oprocentowania kredytu lombardowego ustalanego przez Narodowy Bank Polski i kwoty nierozrachowanej pojedynczej transakcji, podzielony przez 365. Przez pojedynczą transakcję rozumie się zakup obligacji przez uczestnika przetargu, który złożył ofertę na określoną liczbę obligacji po danej cenie czystej na jedno konto depozytowe lub rachunek papierów wartościowych bądź rachunek zbiorczy, prowadzone przez Krajowy Depozyt.
3. 
Nie można dokonać częściowego rozrachunku pojedynczej transakcji.
4. 
Jeżeli cena zakupu, powiększona o narosłe odsetki w wysokości, o której mowa w ust. 2, nie zostanie zapłacona najpóźniej piątego dnia roboczego po dniu rozrachunku przetargu, uważa się, że odstąpiono od nabycia obligacji, a uczestnik przetargu zobowiązany jest do zapłaty odstępnego.
5. 
Wysokość odstępnego, o którym mowa w ust. 4, obliczona będzie jako iloczyn dwukrotności oprocentowania kredytu lombardowego ustalanego przez Narodowy Bank Polski, kwoty nierozrachowanej pojedynczej transakcji oraz 5/365.
6. 
Odstępne jest pobierane z rachunku, o którym mowa w § 18 pkt 5, w następnym dniu roboczym po dniu, o którym mowa w ust. 4.
§  31. 
W przypadku sprzedaży dodatkowej przepisy § 29 i § 30 stosuje się odpowiednio.