Art. 40. - Uzdrowiska.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.31.254

Akt utracił moc
Wersja od: 31 stycznia 1935 r.
Art.  40. 39

W każdem uzdrowisku, któremu przyznano charakter użyteczności publicznej, tworzy się fundusz kuracyjny.

Fundusz ten powstaje:

a)
z taks kuracyjnych i innych opłat, ustalonych przez komisją uzdrowiskową;
b)
z opłat, pobieranych od wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw handlowych i przemysłowych, działających na terenie uzdrowiska w czasie sezonu;
c)
z opłat od widowisk, zabaw, koncertów i t. p. przedsiębiorstw;
d)
z opłat od osób, wynajmujących mieszkania przyjezdnym;
e)
z opłat za używanie urządzeń, utrzymywanych z funduszu kuracyjnego;
f)
z grzywien, wymierzanych w myśl postanowień niniejszej ustawy;
g)
z dobrowolnych ofiar i zapisów;
h)
z zasiłków ze Skarbu Państwa, lub ad ciął samorządowych;
i)
z dochodów od majątków i kapitałów, należących do funduszu kuracyjnego.

Fundusz kuracyjny jest osobą prawną i posiada wszelkie uprawnienia, przysłujące osobom prawnym w myśl ogólnych przepisów.

Gminy, których stali mieszkańcy korzystają z urządzeń uzdrowiska, założonych lub utrzymywanych przez komisję, mogą być pociągnięte do uiszczania za to opłat do funduszu kuracyjnego i odwrotnie do opłat na rzecz gminy mogą być pociągnięte komisje uzdrowiskowe w uzdrowiskach, gdzie golcie korzystają z urządzeń, założonych i prowadzonych na rachunek gminy. Wysokość tych opłat ustali komisja specjalna, złożona z 2 delegatów komisji uzdrowiskowej i 2 delegatów gminy pod przewodnictwem starosty; przeciw orzeczeniu komisji specjalnej stronom służy prawo zgłoszenia odwołania w ciągu 30 dni do wojewody; orzeczenie tych władz jest ostateczne.

Zasady wymiaru i wysokość opłat oraz taks kuracyjnych, wskazanych wyżej, na rzecz funduszu kuracyjnego określą statuty poboru tych opłat względnie taks kuracyjnych.

Jeśli w myśl ustawy niniejszej komisji uzdrowiskowej, a w myśl innych przepisów prawnych gminie przysługuje prawo pobierania takich samych opłat, wojewoda po wysłuchaniu opinji komisji uzdrowiskowej i gminy orzeka, przy współdziałaniu wydziału wojewódzkiego z głosem stanowczym, w jakiej mierze i który z tych organów ma prawo pobierać te opłaty, oraz czy i jaką część tych opłat jest obowiązany oddać drugiemu organowi.

W przedostatnim ustępie art. 40 wyrazy: "30 dni do wojewody; orzeczenie tych władz jest ostateczne" zastępuje się wyrazami: "14 dni do wojewody, którego orzeczenie jest ostateczne. Wojewoda orzeka przy współdziałaniu wydziału wojewódzkiego z głosem stanowczym

Za korzystanie z urządzeń, należących do osób prywatnych, lub stowarzyszeń, na terenie uzdrowiska mogą być pobierane przez właścicieli specjalne opłaty, zatwierdzane przez komisją; komisja ma prawo pobierać od powyższych opłat dodatek na fundusz kuracyjny.

39 Art. 40:

- zmieniony przez art. 1 pkt 20 rozp. z mocą ustawy z dnia 22 marca 1928 r. (Dz.U.28.36.331) zmieniającej nin. ustawę z dniem 24 marca 1928 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 22 rozp. z mocą ustawy z dnia 22 marca 1928 r. (Dz.U.28.36.331) zmieniającej nin. ustawę z dniem 24 marca 1928 r.