Utworzenie urzędu Ministra Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1981.17.78

Akt utracił moc
Wersja od: 10 lipca 1981 r.

USTAWA
z dnia 3 lipca 1981 r.
o utworzeniu urzędu Ministra Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego.

Tworzy się urząd Ministra Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego.

Do zakresu działania Ministra Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego należą sprawy: hutnictwa żelaza, stali i metali nieżelaznych, górnictwa rud metali, przemysłu koksowniczego i produkcji materiałów ogniotrwałych, budowy statków i okrętów, produkcji maszyn i innych urządzeń technicznych dla energetyki, handlu, hutnictwa, przemysłu chemicznego, przemysłu lekkiego, przemysłu spożywczego oraz rolnictwa, maszyn ciężkich, automatyki i aparatury pomiarowej, obrabiarek i narzędzi, urządzeń chłodniczych, urządzeń technologicznych, wyrobów instalacyjnych, metalowych i odlewniczych oraz taboru kolejowego, przemysłu ciągnikowego, elektronicznego, teletechnicznego, elektrotechnicznego, kablowego, lotniczego, motoryzacyjnego, precyzyjnego i silnikowego.

1.
Zadaniem Ministra Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego jest nadawanie kierunku działania gałęziom gospodarki określonym w art. 2, stosownie do potrzeb społecznych i gospodarczych, zgodnie z polityką Państwa.
2.
Minister Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego zadanie to realizuje w szczególności poprzez prognozowanie i programowanie rozwoju tych gałęzi gospodarki, dokonywanie kompleksowej analizy i oceny działalności przedsiębiorstw i innych podległych jednostek organizacyjnych, koordynowanie tej działalności, współdziałanie w kształtowaniu systemów ekonomicznych przedsiębiorstw i innych podległych jednostek organizacyjnych, prowadzenie polityki kadrowej oraz udzielanie pomocy w szkoleniu kadr tych przedsiębiorstw i jednostek.
1.
Rada Ministrów, po zasięgnięciu opinii odpowiednich komisji sejmowych, w drodze rozporządzenia, określi szczegółowy zakres działania Ministra Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego.
2.
Organizację Ministerstwa Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego oraz jednostki organizacyjne podporządkowane Ministrowi Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego określa statut nadany przez Radę Ministrów.
1.
Znosi się urzędy Ministra Hutnictwa, Ministra Przemysłu Maszyn Ciężkich i Rolniczych oraz Ministra Przemysłu Maszynowego.
2.
Sprawy należące dotychczas do zakresu działania Ministrów Hutnictwa, Przemysłu Maszyn Ciężkich i Rolniczych oraz Przemysłu Maszynowego przechodzą do zakresu działania Ministra Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego.

Tracą moc:

1)
ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o utworzeniu urzędu Ministra Przemysłu Maszynowego (Dz. U. Nr 43, poz. 215 i z 1976 r. Nr 12, poz. 70),
2)
ustawa z dnia 27 marca 1976 r. o utworzeniu urzędu Ministra Hutnictwa (Dz. U. Nr 12, poz. 69),
3)
ustawa z dnia 27 marca 1976 r. o utworzeniu urzędu Ministra Przemysłu Maszyn Ciężkich i Rolniczych (Dz. U. Nr 12, poz. 70 i z 1979 r. Nr 23, poz. 132).

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.