Utworzenie Państwowego Instytutu Higieny Psychicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.34.207

Akt utracił moc
Wersja od: 2 sierpnia 1946 r.

DEKRET
z dnia 25 czerwca 1946 r.
o utworzeniu Państwowego Instytutu Higieny Psychicznej.

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:

Tworzy się Państwowy Instytut Higieny Psychicznej, jako zakład naukowo-badawczy, z siedzibą w Warszawie, w dalszym ciągu dekretu niniejszego zwany "Instytutem".

Zadaniem Instytutu jest prowadzenie badań naukowych z zakresu higieny psychicznej, doszkalanie fachowego personelu oraz praktyczne stosowanie wyników badań w postaci prowadzenia poradni i oddziałów klinicznych (obserwacyjnych) oraz zakładów leczniczo-wychowawczych.

Instytut jest osobą prawną. Za zgodą Ministra Zdrowia Instytut może przyjmować zapisy i darowizny na cele związane ze swą działalnością.

Instytut otrzymuje do bezpłatnego użytkowania całkowity majątek działu higieny psychicznej Państwowego Zakładu Higieny.

Na czele Instytutu stoi dyrektor, mianowany przez Ministra Zdrowia. Organem doradczym dyrektora Instytutu jest rada naukowa, której skład określi statut.

Szczegółowy zakres działania i organizację Instytutu ustali statut nadany przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrami: Oświaty, Pracy i Opieki Społecznej oraz Skarbu. Statut zostanie ogłoszony w "Monitorze Polskim".

Przepisy dotyczące organizacji doszkalania w zakresie działania Instytutu wydaje Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Oświaty.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Zdrowia.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.