Rozdział 3 - Orzeczenia. - Utworzenie Komisji do Spraw Samorządu Pracowniczego przy Radzie Państwa oraz zasady i tryb postępowania oraz orzekania w sprawach należących do jej właściwości.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.58.258

Akt utracił moc
Wersja od: 27 października 1983 r.

Rozdział  3

Orzeczenia.

§  14.
Postępowanie umarza się, jeżeli:
1)
strony zawiadomią o dokonaniu wspólnych ustaleń, o których mowa w § 10 ust. 1,
2)
odwołanie lub wniosek zostaną wycofane,
3)
rozpatrzenie odwołania lub wniosku stało się niecelowe wskutek zmiany okoliczności.
§  15.
1.
Po rozpatrzeniu odwołania od decyzji organu założycielskiego o zawieszeniu działalności organu samorządu załogi Komisja:
1)
uwzględniając odwołanie organu samorządu załogi uchyla decyzję organu założycielskiego lub
2)
utrzymuje w mocy decyzję organu założycielskiego.
2.
Komisja może zawiesić postępowanie i orzec o możliwości uwzględnienia odwołania organu samorządu załogi, jeżeli organ ten w określonym terminie uchyli uchwały niezgodne z przepisami prawa lub naruszające podstawowe interesy społeczne.
3.
Utrzymując w mocy decyzję o zawieszeniu działalności organu samorządu załogi, Komisja może określić warunki wznowienia jego działalności przed upływem okresu zawieszenia.
§  16.
1.
Po rozpatrzeniu wniosku organu założycielskiego o rozwiązanie organu samorządu załogi Komisja:
1)
orzeka o rozwiązaniu organu samorządu załogi lub
2)
oddala wniosek organu założycielskiego.
2.
Orzekając o rozwiązaniu organu samorządu załogi, Komisja może zalecić, aby przygotowania do jego ponownego powołania odbywały się w konsultacji z organizacjami politycznymi i społecznymi działającymi w przedsiębiorstwie oraz aby wybory poprzedzone były działaniami, o których mowa w § 17.
3.
Komisja może zawiesić postępowanie i orzec o możliwości oddalenia wniosku o rozwiązanie organu samorządu załogi, jeżeli organ ten w określonym terminie uchyli uchwały niezgodne z przepisami prawa lub naruszające podstawowe interesy społeczne.
§  17.
Orzekając o zawieszeniu działalności organu samorządu załogi lub jego rozwiązaniu, Komisja zobowiązuje organ założycielski do zapoznania załogi przedsiębiorstwa z orzeczeniem Komisji.
§  18.
1.
Po zamknięciu posiedzenia Komisja wydaje orzeczenie.
2.
Orzeczenie zapada po naradzie większością głosów. Orzeczenie podpisują członkowie Komisji (zespołu orzekającego).
3.
Orzeczenie jest prawomocne z chwilą ogłoszenia i nie przysługuje od niego odwołanie.
§  19.
1.
Uzasadnienie orzeczenia sporządza się nie później niż w ciągu 7 dni od jego ogłoszenia i doręcza się stronom wraz z orzeczeniem.
2.
Uzasadnienie orzeczenia powinno zawierać wskazanie podstawy prawnej rozstrzygnięcia, z przytoczeniem motywów, którymi kierowała się Komisja.
§  20.
Jeżeli w sprawach zakończonych orzeczeniem Komisji ujawniły się nowe ważne okoliczności nieznane w czasie orzekania, Prezydium Komisji w terminie trzech miesięcy może przedstawić Komisji sprawę do ponownego rozpatrzenia.