Rozdział 2 - Postępowanie. - Utworzenie Komisji do Spraw Samorządu Pracowniczego przy Radzie Państwa oraz zasady i tryb postępowania oraz orzekania w sprawach należących do jej właściwości.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.58.258

Akt utracił moc
Wersja od: 27 października 1983 r.

Rozdział  2

Postępowanie.

§  5.
1.
Komisja wszczyna postępowanie na podstawie odwołania lub wniosku, o których mowa w § 2.
2.
Odwołanie od decyzji organu założycielskiego może być wniesione w terminie 14 dni.
§  6.
1.
Do złożenia odwołania od decyzji o zawieszeniu działalności organu samorządu załogi uprawniona jest rada pracownicza przedsiębiorstwa państwowego.
2.
Do złożenia wniosku o rozwiązanie organu samorządu załogi uprawniony jest organ założycielski przedsiębiorstwa państwowego.
§  7.
1.
Odwołanie od decyzji organu założycielskiego o zawieszeniu działalności organu samorządu załogi powinno zawierać:
1)
stanowisko organu samorządu załogi w sprawie decyzji organu założycielskiego,
2)
przedstawienie własnej oceny działalności przez organ samorządu załogi, któremu organ założycielski zarzuca naruszenie porządku prawnego lub podstawowych interesów społecznych.
2.
Do odwołania należy dołączyć:
1)
odpis decyzji organu założycielskiego przedstawiony organowi samorządu załogi,
2)
odpis statutu samorządu załogi,
3)
odpisy uchwał organu samorządu załogi, które zdaniem organu założycielskiego naruszają porządek prawny lub podstawowe interesy społeczne,
4)
odpisy orzeczeń komisji rozjemczej lub sądu, jeśli organy te rozpatrywały spory mające związek ze sprawą, o której mowa w § 2 pkt 1,
5)
pełnomocnictwa osób reprezentujących radę pracowniczą przedsiębiorstwa państwowego w postępowaniu przed Komisją.
§  8.
1.
Wniosek o rozwiązanie organu samorządu załogi powinien zawierać:
1)
określenie, na czym polega naruszenie przez organ samorządu załogi porządku prawnego lub podstawowych interesów społecznych,
2)
przedstawienie okoliczności, które uzasadniają złożenie wniosku.
2.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
odpis statutu samorządu załogi,
2)
odpisy uchwał organu samorządu załogi, które zdaniem organu założycielskiego naruszają porządek prawny lub podstawowe interesy społeczne,
3)
odpisy orzeczeń komisji rozjemczej lub sądu, jeśli organy te rozpatrywały spory mające związek ze sprawą, o której mowa w § 2 pkt 2.
§  9.
1.
Prezydium Komisji rozpatruje wstępnie odwołanie lub wniosek i postanawia:
1)
skierować sprawę do rozpatrzenia przez Komisję,
2)
wezwać strony do złożenia dodatkowych wyjaśnień i nadesłania dokumentów ze wskazaniem terminu i określeniem skutków jego niezachowania.
2.
W razie wniesienia odwołania w terminie przekraczającym 14 dni, Prezydium Komisji może przywrócić termin, jeżeli uzasadniają to szczególne okoliczności sprawy.
§  10.
1.
W razie uzasadnionego przekonania o możliwości załatwienia sprawy bez rozstrzygania jej przez Komisję, Prezydium Komisji podejmuje działania o przeprowadzenie przez strony stosownych starań i uzgadnia termin, w którym strony obowiązane są zawiadomić Komisję o wyniku wspólnych ustaleń.
2.
W razie negatywnego wyniku starań, o których mowa w ust. 1, Prezydium Komisji kieruje sprawę do rozpatrzenia i rozstrzygnięcia.
§  11.
1.
Komisja rozpatruje sprawy na posiedzeniach w pełnym składzie lub w zespołach orzekających.
2.
Zespoły orzekające w składzie 5-7 członków oraz przewodniczących tych zespołów wyznacza Prezydium Komisji.
3.
Posiedzeniu Komisji w pełnym składzie przewodniczy przewodniczący Komisji lub jego zastępca.
§  12.
1.
Komisja może zwrócić się o opinię w rozpatrywanej sprawie do organizacji politycznych, związków zawodowych, innych organizacji społecznych, a także do dyrektora przedsiębiorstwa państwowego oraz rzeczoznawców.
2.
Komisja może przeprowadzać badanie spraw będących przedmiotem rozpatrywania bezpośrednio w przedsiębiorstwach państwowych.
§  13.
1.
W postępowaniu przed Komisją uczestniczą:
1)
rada pracownicza reprezentowana przez trzech upełnomocnionych jej członków, w tym przewodniczącego rady lub jego zastępcę,
2)
organ założycielski w osobach ministra, kierownika urzędu centralnego, wojewody, prezydenta miasta, naczelnika lub ich upoważnionych zastępców.
2.
W posiedzeniu oprócz stron uczestniczą zaproszeni przez Komisję: rzeczoznawcy i inne osoby, których opinie i wyjaśnienia mogą być pomocne dla rozstrzygnięcia sprawy.
3.
Uczestnictwo w postępowaniu przed Komisją osób, o których mowa w ust. 1, jest obowiązkowe.
4.
Nie usprawiedliwiona nieobecność stron nie wstrzymuje rozpatrzenia sprawy przez Komisję.
5.
Posiedzenia Komisji są protokołowane.