Rozdział 2 - Miasto stołeczne Warszawa - Ustrój miasta stołecznego Warszawy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.48.195

Akt utracił moc
Wersja od: 30 maja 2001 r.

Rozdział  2

Miasto stołeczne Warszawa

Do zakresu działania m. st. Warszawy należą sprawy:

1)
planowania strategii rozwoju i zagospodarowania m. st. Warszawy,
2)
przedsięwzięć publicznych, zwłaszcza o charakterze infrastrukturalnym, mających znaczenie dla całego m. st. Warszawy lub dla kilku gmin warszawskich, w tym w szczególności sprawy inicjowania i rozwijania współpracy międzygminnej na rzecz realizacji tych przedsięwzięć,
3)
wspomagania przedsięwzięć publicznych, o których mowa w pkt 2,
4)
wspomagania gmin w celu wyrównywania rażących dysproporcji w sferze zaspokajania potrzeb zbiorowych wspólnot samorządowych.
1.
W celu wykonywania przedsięwzięć publicznych, o których mowa w art. 5 pkt 2, gminy warszawskie mogą tworzyć związki komunalne na zasadach określonych w ustawie, o której mowa w art. 1 ust. 1.
2.
Do związku, o którym mowa w ust. 1, mogą należeć również gminy spoza m. Warszawy, jeżeli ich obszar graniczy z gminami warszawskimi lub inną gminą wchodzącą w skład związku.
3.
Rada Ministrów na wniosek Rady m. st. Warszawy może tworzyć, w drodze rozporządzenia, związki komunalne o charakterze obligatoryjnym, o których mowa w ust. 1, i nadawać im statut.
1.
Organem stanowiącym i kontrolnym m. st. Warszawy jest Rada.
2.
W skład Rady wchodzi 68 radnych m. st. Warszawy. Do radnych m. st. Warszawy stosuje się przepisy o radnych gmin.
3.
Rada wybiera ze swojego składu Przewodniczącego i wiceprzewodniczących.
4.
Posiedzenie Rady zwołuje Przewodniczący z własnej inicjatywy, na wniosek Prezydenta m. st. Warszawy lub 1/4 członków Rady albo Prezesa Rady Ministrów.

Do wyłącznej właściwości Rady m. st. Warszawy należy:

1)
uchwalanie statutu m. st. Warszawy,
2)
stanowienie o kierunkach działania Zarządu m. st. Warszawy oraz przyjmowania sprawozdań z jego działalności,
3)
powoływanie i odwoływanie na wniosek Prezydenta m. st. Warszawy skarbnika, który jest głównym księgowym budżetu m. st. Warszawy,
4) 2
uchwalanie budżetu m.st. Warszawy, rozpatrywanie sprawozdania z wykonania budżetu oraz podejmowanie uchwały w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium zarządowi z tego tytułu,
5)
uchwalanie programów rozwoju i planów zagospodarowania m. st. Warszawy, w tym określanie ustaleń wiążących gminy warszawskie przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
6)
stwierdzenie zgodności projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego z ustaleniami, o których mowa w pkt 5,
6a) 3
podejmowanie uchwał w sprawie utworzenia straży miejskiej, nadawanie jej statutu oraz określanie zasad jej finansowania,
7)
podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych m. st. Warszawy, przekraczających zakres zwykłego zarządu,
8)
określenie wysokości sumy, do której Zarząd m. st. Warszawy może samodzielnie zaciągać zobowiązania,
9)
inicjowanie i wspieranie współdziałania gmin oraz występowanie do Rady Ministrów z wnioskiem o utworzenie obligatoryjnego związku komunalnego,
10)
podejmowanie uchwał w sprawach finansowania przedsięwzięć publicznych, o których mowa w art. 5 pkt 2, oraz w sprawach wspomagania gmin, zgodnie z zasadami określonymi w statucie,
11)
podejmowanie uchwał w sprawach nazw ulic i placów publicznych,
12)
nadawanie honorowego obywatelstwa m. st. Warszawy,
13)
prowadzenie innych spraw zastrzeżonych ustawowo do kompetencji Rady.
1.
Organem wykonawczym m. st. Warszawy jest Zarząd.
2.
W skład Zarządu wchodzi Prezydent m. st. Warszawy jako jego przewodniczący oraz wiceprezydenci. Wiceprezydentów, którzy nie muszą być członkami Rady, wybiera i odwołuje Rada na wniosek Prezydenta m. st. Warszawy.
3. 4
Rada miasta stołecznego Warszawy wybiera i odwołuje Prezydenta m.st. Warszawy bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady, w głosowaniu tajnym.
4. 5
Członkostwa w zarządzie m.st. Warszawy nie można łączyć z członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego oraz z zatrudnieniem w administracji rządowej, a także z mandatem posła lub senatora.
5. 6
Do członków Zarządu m.st. Warszawy stosuje się przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (Dz. U. Nr 106, poz. 679, z 1998 r. Nr 113, poz. 715 i Nr 162, poz. 1126 oraz z 1999 r. Nr 49, poz. 483).
1.
Do zadań Zarządu należy w szczególności:
1)
przygotowywanie projektów i wykonywanie uchwał Rady m. st. Warszawy,
2)
prowadzenie bieżących spraw, w tym zarządzanie mieniem należącym do m. st. Warszawy.
2.
Zarząd wykonuje zadania przy pomocy biura Zarządu m. st. Warszawy.
1.
Podstawą gospodarki finansowej m. st. Warszawy jest budżet uchwalany przez Radę.
2.
Budżet jest uchwalany na rok kalendarzowy.
3.
Projekt budżetu przygotowuje Zarząd, z uwzględnieniem przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 1991 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. z 1993 r. Nr 72, poz. 344) oraz zaleceń Rady.
4.
Projekt budżetu wraz z objaśnieniami i informacją o stanie mienia m. st. Warszawy Prezydent m. st. Warszawy przedkłada Radzie w terminie do dnia 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy i przesyła go do opinii regionalnej izbie obrachunkowej.
5.
Tryb uchwalania budżetu oraz rodzaj i szczegółowość materiałów uzupełniających określa Rada.
1.
Dochodami m. st. Warszawy są:
1)
wpływy z opłat skarbowych na obszarze m. st. Warszawy,
2)
wpłaty gmin warszawskich w wysokości 50% wpływów uzyskiwanych przez te gminy z tytułu udziałów w podatku dochodowym od osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej,
3)
dochody z majątku m. st. Warszawy,
4)
odsetki od środków finansowych posiadanych przez m. st. Warszawę,
5)
odsetki naliczane w wysokości ustalonej dla zaległości podatkowych od nieterminowo regulowanych należności z wpłat gmin warszawskich oraz z opłat skarbowych.
2.
Dochodami m. st. Warszawy mogą być:
1)
składki gmin warszawskich wraz z odsetkami naliczanymi na zasadach określonych w ust. 1 pkt 5 dla wpłat gmin warszawskich,
2)
spadki, zapisy i darowizny,
3)
dotacje celowe z budżetu państwa,
4)
dotacje z funduszów celowych,
5)
wpływy ze zbiórek publicznych,
6)
inne dochody określone odrębnymi przepisami.
3.
Do gospodarki finansowej m. st. Warszawy stosuje się przepisy dotyczące:
1)
zasad gospodarki budżetowej gmin, w tym procedury uchwalania i wykonywania budżetu,
2)
warunków zaciągania pożyczek i kredytów oraz emisji papierów wartościowych przez gminy,
3)
zasad udzielania dotacji celowych na zadania własne i zlecone,
4)
nadzoru nad działalnością komunalną.
4.
Do gmin warszawskich nie stosuje się przepisu art. 4 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o finansowaniu gmin (Dz. U. Nr 129, poz. 600).
1.
W statucie m. st. Warszawy określa się sprawy wymienione w art. 67 ust. 2 pkt 1, 4, 5 i 9 ustawy, o której mowa w art. 1 ust. 1, oraz sprawy wynikające z przepisów niniejszej ustawy, a w szczególności:
1)
tryb i zasady uzgadniania przez zainteresowane gminy oraz zatwierdzania projektów programów i planów, o których mowa w art. 5 pkt 1,
2)
terminy przekazywania wpłat, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2,
3) 7
(utracił moc),
4)
zasady wyrównywania rażących dysproporcji między gminami,
5)
zasady przystępowania do m. st. Warszawy gmin sąsiadujących z gminami warszawskimi,
6)
ustalenie, w których sprawach majątkowych i finansowych przekraczających zakres zwykłego zarządu właściwa jest Rada m. st. Warszawy.
2.
Statut może ustalić dodatkowe zadania m. st. Warszawy, nie określone w art. 5, jeżeli rady wszystkich gmin wchodzących w jego skład wyrażą na nie zgodę.
3.
Statut może także przewidywać utworzenie stanowiska sekretarza m. st. Warszawy, określając sposób jego powoływania i odwoływania oraz zakres zadań.
1.
Statut m. st. Warszawy uchwala Rada bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej 2/3 swojego ustawowego składu, po zasięgnięciu opinii rad gmin warszawskich.
2.
Projekt statutu m. st. Warszawy podlega uzgodnieniu z Prezesem Rady Ministrów.
3.
Uzgodnienie projektu statutu następuje w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia jego przedłożenia.
4.
Jeżeli Prezes Rady Ministrów nie zajmie stanowiska w terminie określonym w ust. 3, statut uznaje się za uzgodniony.
5.
Prezes Rady Ministrów, w przypadku stwierdzenia uchybień, przekazuje projekt statutu do ponownego rozpatrzenia, wskazując termin ich usunięcia.
6.
Jeżeli ponownie przedstawiony projekt statutu nie uwzględnia stanowiska Prezesa Rady Ministrów, statut m. st. Warszawy nadaje Prezes Rady Ministrów.
7.
Zmiana statutu następuje w trybie przewidzianym dla jego ustanowienia.
8.
Statut podlega opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Miasto stołeczne Warszawa nabywa osobowość prawną z mocy prawa i podlega wpisowi do rejestru związków międzygminnych.

2 Art. 8 pkt 4 zmieniony przez art. 7 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 29 września 1995 r. o zmianie ustawy o samorządzie terytorialnym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.95.124.601) z dniem 18 listopada 1995 r.
3 Art. 8 pkt 6a dodany przez art. 7 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 29 września 1995 r. o zmianie ustawy o samorządzie terytorialnym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.95.124.601) z dniem 18 listopada 1995 r.
4 Art. 9 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 18 marca 1999 r. (Dz.U.99.92.1044) zmieniającej nin. ustawę z dniem 17 listopada 1999 r.
5 Art. 9 ust. 4:

- dodany przez art. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 18 marca 1999 r. (Dz.U.99.92.1044) zmieniającej nin. ustawę z dniem 17 listopada 1999 r.

- zmieniony przez art. 7 pkt 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2001 r. o zmianie ustaw: o samorządzie gminnym, o samorządzie powiatowym, o samorządzie województwa, o administracji rządowej w województwie oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.01.45.497) z dniem 30 maja 2001 r.

6 Art. 9 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 18 marca 1999 r. (Dz.U.99.92.1044) zmieniającej nin. ustawę z dniem 17 listopada 1999 r.
7 Art. 13 ust. 1 pkt 3 utracił moc z dniem 13 października 1998 r. zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 października 1998 r. (Dz.U.98.127.847).