Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Ustrój miasta stołecznego Warszawy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.48.195

Akt utracił moc
Wersja od: 30 maja 2001 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

1.
Miasto stołeczne Warszawa jest związkiem komunalnym w rozumieniu ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. Nr 16, poz. 95, Nr 32, poz. 191, Nr 34, poz. 199, Nr 43, poz. 253 i Nr 89, poz. 518, z 1991 r. Nr 4, poz. 18 i Nr 110, poz. 473, z 1992 r. Nr 85, poz. 428 i Nr 100, poz, 499 oraz z 1993 r. Nr 17, poz. 78).
2.
Miasto stołeczne Warszawa tworzą gminy: Warszawa-Bemowo, Warszawa-Białołęka, Warszawa-Bielany, Warszawa-Centrum, Warszawa-Rembertów, Warszawa-Targówek, Warszawa-Ursus, Warszawa-Ursynów, Warszawa-Wawer, Warszawa-Wilanów, Warszawa-Włochy, zwane dalej gminami warszawskimi.
3.
Granice gmin warszawskich określa załącznik do ustawy.
4. 1
Tworzenie, łączenie, podział i znoszenie gmin, ustalanie ich granic, nazw oraz siedzib władz następuje w trybie i na zasadach określonych w ustawie, o której mowa w ust. 1.
1.
Do zakresu działania gmin warszawskich, oprócz zadań przewidzianych przepisami dotyczącymi samorządu terytorialnego, należą zadania związane z zapewnianiem pieczy nad miejscami o szczególnym znaczeniu dla Narodu oraz niezbędnych warunków dla funkcjonowania w mieście stołecznym Warszawie władz państwowych, naczelnych i centralnych organów administracji państwowej, przedstawicielstw państw obcych i organizacji międzynarodowych, a także sprawy związane z zapewnieniem niezbędnych warunków przyjmowania delegacji zagranicznych.
2.
Gminy warszawskie obowiązane są w szczególności do:
1)
zapewnienia warunków niezbędnych do funkcjonowania podmiotów, o których mowa w ust. 1, poprzez przekazywanie Skarbowi Państwa gruntów i nieruchomości zabudowanych, będących własnością gmin, w trybie i na zasadach określonych w przepisach o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości,
2)
współdziałania z właściwymi organami przy ochronie obiektów i lokali należących do podmiotów wymienionych w pkt 1 oraz zapewnienia im obsługi technicznej i porządkowej w zakresie świadczonym przez przedsiębiorstwa użyteczności publicznej obsługujące gminy warszawskie,
3)
zapewnienia możliwości korzystania z obiektów komunalnych, tras reprezentacyjnych oraz miejsc przeznaczonych na potrzeby przyjmowania gości i wizyt zagranicznych oraz imprez międzynarodowych,
4)
udzielania pomocy w uzyskaniu lokalu lub nieruchomości dla działalności statutowej organizacji międzynarodowych, pozarządowych oraz gospodarczych,
5)
uzgadniania i koordynacji prac i robót remontowo-budowlanych oraz drogowych, wykonywanych przez właściwe jednostki organizacyjne na trasach i miejscach reprezentacyjnych,
6)
nadzoru nad projektowaniem, lokalizacją, ustalaniem wzorów i kształtu plastycznego oraz symboliki pomników,
7)
zapewnienia ochrony, dbałości o estetykę oraz nadzoru nad miejscami o szczególnym znaczeniu dla kultury i historii Narodu Polskiego.
3.
Zadania, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonywane są na zasadach określonych dla zadań zleconych.
4.
Przepisu ust. 3 nie stosuje się do spraw indywidualnych z zakresu administracji publicznej, rozstrzyganych w trybie decyzji administracyjnej, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 2.
5.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia:
1)
określa zasady współdziałania gmin warszawskich z organami administracji rządowej w realizacji zadań wymienionych w ust. 1 i 2,
2)
może określić, które sprawy indywidualne, należące zgodnie z odrębnymi przepisami do zadań własnych gmin, będą w odniesieniu do podmiotów wymienionych w ust. 1 rozpatrywane w trybie właściwym dla decyzji administracyjnych należących do zadań zleconych.
1.
Herbem Warszawy jest wizerunek Syreny o wzorze określonym w statucie miasta stołecznego Warszawy.
2.
Nazwa miasto stołeczne Warszawa może być określona skrótem "m. st. Warszawa".

W sprawach nie uregulowanych w niniejszej ustawie stosuje się przepisy ustawy, o której mowa w art. 1 ust. 1, oraz inne przepisy dotyczące samorządu terytorialnego.

1 Art. 1 ust. 4 zmieniony przez art. 7 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1995 r. o zmianie ustawy o samorządzie terytorialnym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.95.124.601) z dniem 18 listopada 1995 r.