Ustanowienie okręgowych komisyj oszczędnościowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.115.1033

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1924 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW W POROZUMIENIU Z MINISTREM SKARBU
z dnia 29 grudnia 1924 r.
o ustanowieniu okręgowych komisyj oszczędnościowych.

Na podstawie § 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 stycznia 1924 r. o ustanowieniu Nadzwyczajnego Komisarza Oszczędnościowego (Dz. U. R. P. № 11, poz. 93) zarządza się co następuje:
Określone w § 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dn. 28 stycznia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 11, poz. 93) obowiązki spełnia Nadzwyczajny Komisarz Oszczędnościowy w stosunku do władz II i 1 instancji przez okręgowe komisje oszczędnościowe, które urzędować będą w siedzibach izb skarbowych.
Do zakresu działania okręgowych komisyj oszczędnościowych należy w szczególności:
1)
przedstawianie Nadzwyczajnemu Komisarzowi Oszczędnościowemu wniosków w zakresie przeprowadzania koniecznych oszczędności, jak również reorganizacji i uproszczenia urzędowania i metod pracy w administracji państwowej oraz zakładów i przedsiębiorstw państwowych i
2)
czuwania nad wykonaniem zarządzeń wydanych przez Nadzwyczajnego Komisarza Oszczędnościowego.

Okręgowym komisjom oszczędnościowym względnie ich delegatom przysługuje prawo badania pod względem administracyjnym i finansowym ustroju i zakresu działania wszystkich urzędów administracyjnych II i I instancji oraz zakładów i przedsiębiorstw państwowych znajdujących się na obszarze izb skarbowych, przy których są ustanowione.

W skład tych komisji wchodzą:
1)
delegat Ministra Skarbu, jako przewodniczący,
2)
delegat wojewody,
3)
czterej członkowie rzeczoznawcy, powołani przez przewodniczącego, w porozumieniu z wojewodą z poza grona czynnych urzędników państwowych, znajdujących się w służbie czynnej,
4)
delegat ministra, którego zakres działania nie jest zespolony w urzędzie wojewódzkim. Delegat ten bierze udział w komisji, gdy są rozpatrywane sprawy, należące do zakresu działania danego ministra.

W okręgach izb skarbowych, które obejmują terytorjalnie dwa lub więcej województw, wchodzą w skład okręgowych komisyj oszczędnościowych delegaci województw - z każdego województwa po jednym.

W posiedzeniach okręgowych komisyj oszczędnościowych może brać udział także delegat Najwyższej Izby Kontroli.

Sposób urzędowania okręgowych komisyj oszczędnościowych określi instrukcja wewnętrzna.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.