Rozdział 2 - Zakres działania Komisji Kwalifikacyjnej i zasady zaliczania w poczet robotników portowych. - Ustanowienie i zakres działania Komisji Kwalifikacyjnej dla robotników portowych przy Urzędzie Morskim, tudzież tryb zaliczania w poczet robotników portowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.32.291

Akt utracił moc
Wersja od: 19 czerwca 1935 r.

Rozdział  II.

Zakres działania Komisji Kwalifikacyjnej i zasady zaliczania w poczet robotników portowych.

§  11.
Do zakresu działania Komisji Kwalifikacyjnej należy:
1)
ustalanie na każdy rok kalendarzowy liczby robotników portowych, potrzebnej dla należytej obsługi portu w Gdyni,
2)
zaliczanie robotników w poczet robotników portowych i zaszeregowywanie ich do odpowiednich kategoryj zawodowych,
3)
zawieszanie robotników portowych w prawie wykonywania przeładunku portowego w porcie gdyńskim w wykonaniu orzeczeń Dyrektora Urzędu Morskiego, wydanych na mocy art. 37 ust. 1 i 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o pracy robotników portowych w Gdyni,
4)
skreślanie robotników portowych z rejestru robotników portowych w razie utraty warunków, którym odpowiadać powinien kandydat na robotnika portowego (§ 13),
5)
skreślanie w wykonaniu art. 23 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o pracy robotników portowych w Gdyni, z rejestru robotników portowych, robotnika, co do którego zostało stwierdzone niepodjęcie pracy na warunkach orzeczenia Portowej Komisji Rozjemczej,
6)
skreślanie robotników portowych z rejestru robotników portowych na stałe lub na czas określony, w wykonaniu art. 37 ust. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o pracy robotników portowych w Gdyni.
§  12.
(1)
Nie później niż w grudniu każdego roku kalendarzowego Komisja Kwalifikacyjna, po wysłuchaniu opinji Izby Przemysłowo-Handlowej w Gdyni, Biura Pośrednictwa Pracy dla robotników portowych w Gdyni oraz zrzeszeń pracodawców i robotników, ustala liczbę robotników portowych, potrzebnych dla należytej obsługi portu.
(2)
Przy ustalaniu liczby robotników portowych Komisja winna mieć na względzie zatrudnienie każdego robotnika portowego, o ile możności, w ciągu 200 dniówek pracy w stosunku rocznym oraz zapewnienie portowi wystarczającej ilości robotników.
§  13.
(1)
W poczet robotników portowych może być zaliczona osoba, która:
a)
posiada obywatelstwo polskie,
b)
nie została skazana za zbrodnię lub przestępstwo z chęci zysku,
c)
ma ukończonych lat 18 i nie przekroczyła 50 roku życia,
d)
posiada fizyczne warunki do wykonywania pracy robotnika portowego, stwierdzone przez lekarza portowego,
e)
wykaże odpowiednie przygotowanie do pracy przeładunkowej,
f)
posiada stałe miejsce zamieszkania w Gdyni lub w powiecie morskim,
g)
utrzymuje się wyłącznie z pracy zarobkowej.
(2)
Przy zaliczaniu w poczet robotników portowych pierwszeństwo mają:
a)
osoby utrzymujące rodzinę,
b)
wysłużeni wojskowi armji polskiej,
(3) 1
W przypadkach zasługujących na uwzględnienie Komisja Kwalifikacyjna może odstąpić od warunków przewidzianych w p. a), c) i f) ustępu (1).
§  14.
W uwzględnieniu nabytego przez robotnika uzdolnienia Komisja zaszeregowuje go do jednej z poszczególnych kalegoryj zawodowych robotników portowych, ustalonych rozporządzeniem, wydanem na podstawie art. 2 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o pracy robotników portowych w Gdyni.
§  15.
Ubiegający się o zaliczenie w poczet robotników portowych składają do Komisji podania indywidualne według ustalonej przez Komisję deklaracji, dołączając dokumenty, stwierdzające posiadanie warunków, wymienionych w § 13.
§  16.
(1)
Przewodniczący Komisji ma prawo, przed skierowaniem zgłoszonego podania na obrady Komisji, wzywać ubiegającego się do uzupełnienia dokumentów lub do udzielenia wszelkich niezbędnych wyjaśnień i informacji.
(2)
To samo prawo służy również Komisji w toku jej urzędowania. Jeżeli nie nastąpi uzupełnienie dokumentów lub udzielenie wyjaśnień, wówczas Komisja orzeka na podstawie posiadanych materjałów.
§  17.
Do przewodniczącego Komisji należy ogólne kierownictwo pracami Komisji, w szczególności:
1)
zwoływanie posiedzeń, ustalanie porządku dziennego oraz przewodnictwo na posiedzeniach;
2)
kierowanie pracą przygotowawczą Komisji w zakresie badania podań, uzupełniania dokumentów oraz wykonywanie innych czynności przygotowawczych,
3)
wyznaczenie referentów do poszczególnych spraw,
4)
podpisywanie wszelkiej korespondencji Komisji,
5)
składanie sprawozdań z prac Komisji Ministerstwu Przemysłu i Handlu za pośrednictwem Urzędu Morskiego.
§  18.
(1)
Posiedzenia Komisji zwoływane są przez przewodniczącego lub jego zastępcę w miarę potrzeby, a przynajmniej raz w miesiącu.
(2)
Termin, miejsce i porządek dzienny posiedzenia Komisji powinny być podane do wiadomości członków Komisji na piśmie co najmniej na 3 dni przed posiedzeniem. W przypadkach nagłych przewodniczący może odstąpić od zachowania tego terminu.
(3)
Na wypadek uchylenia się zrzeszeń pracodawców lub robotników od zgłoszenia list kandydatów na członków Komisji, czynności Komisji wykonywa przewodniczący wespół z Kierownikiem Biura Pośrednictwa Pracy dla robotników portowych w Gdyni.
(4)
W razie uchylenia się od udziału w pracy Komisji, bądź przedstawiciela pracodawców, bądź przedstawiciela robotników, przewodniczący zwraca się niezwłocznie do Dyrektora Urzędu Morskiego o powołanie zastępcy z listy kandydatów w trybie §§ 3, 4 i 5.
(5)
W przypadku, gdy interes portu nie dopuszcza zwłoki, do czasu powołania zastępcy przez Dyrektora Urzędu Morskiego czynności Komisji wykonywa przewodniczący wespół z kierownikiem Biura Pośrednictwa Pracy dla robotników portowych w Gdyni.
(6)
Uchwały Komisji zapadają większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
(7)
Posiedzenia Komisji są niejawne, a obrady i głosowania są tajne.
§  19.
(1)
Sprawy referuje na posiedzeniu Komisji przewodniczący lub referent, wyznaczony przez przewodniczącego.
(2)
Sekretarz sporządza protokół obrad, który winien obejmować:
1)
miejsce i datę posiedzenia,
2)
nazwiska i imiona członków Komisji oraz sekretarza,
3)
istotne szczegóły obrad w odniesieniu do każdej rozpatrywanej sprawy,
4)
uchwały Komisji.
(3)
Protokół podpisuje przewodniczący i sekretarz.
§  20.
(1)
Uchwały Komisji w zakresie spraw objętych § 11 powinny zawierać:
1)
datę,
2)
skład Komisji,
3)
powołanie przepisów prawnych,
4)
treść uchwały,
5)
podpisy członków Komisji, których głosami uchwała została powzięta.
(2)
Uchwały Komisji są ostateczne i prawomocne, chyba że przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o pracy robotników portowych w Gdyni stanowią inaczej.
§  21.
Uchwały Komisji, uwzględniające zgłoszone podania o przyjęcie w poczet robotników portowych, jak również uchwały w przedmiocie skreślenia robotników z rejestru robotników portowych, winny być niezwłocznie na piśmie komunikowane Biuru Pośrednictwa Pracy dla robotników portowych w Gdyni oraz osobom zainteresowanym.
§  22.
Postępowanie przed Komisją jest wolne od wszelkich opłat.
§  23.
Przesyłanie przez Komisję dokumentów powinno być dokonywane listami poleconemi za zwrotnem poświadczeniem odbioru.
1 § 13 ust. (3) zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 31 maja 1935 r. (Dz.U.35.43.287) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 czerwca 1935 r.